Dieta OXY – sprawdzony sposób na odchudzanie czy produkt marketingowy?

Dieta OXY zasłynęła, jako skuteczna dieta odchudzająca białkowo-rotacyjna. Dieta składa się z 4, naprzemienne następujących po sobie faz, które tworzą 28 dniowy program odchudzający. Niektórzy postrzegają dietę OXY, jako zdrowszą wersję dieta Dukana. Na czym polega dieta OXY, co warto o niej wiedzieć?
Barbara Dąbrowska / 7 miesięcy temu
Dieta OXY – sprawdzony sposób na odchudzanie czy produkt marketingowy? fot. Adobe Stock

Spis treści

Dieta OXY – co to jest?

Dieta OXY powstała przy współpracy z dietetykiem Patrycją Mazur, która jest jej współtwórczynią. Dieta OXY to w płatny pakiet usług obejmujący jadłospis z przepisami, listę zakupów, plany treningowe oraz produkty uzupełniające (shake żurawinowy, herbata ziołowa, suplement ze sproszkowanych owoców). Zakupu pakietu można dokonać przez internet.

Wbrew powszechnemu przekonaniu dieta OXY nie jest dietą wyłącznie odchudzającą. Można ją także stosować, gdy twoim celem jest przytycie lub utrzymanie masy ciała.

Fazy diety OXY

Dieta OXY składa się z powtarzalnych 28 dniowych cykli, które obejmują 4 fazy. Każda faza trwa tydzień. Po zakończeniu cyklu wracasz do fazy 1. Postępujesz tak aż do osiągnięcia oczekiwanej masy ciała.

Faza 1: Detoks

W tej fazie jesz dużo owoców i warzyw oraz pijesz koktajle na ich bazie. Faza detoks ma oczyszczać organizm i przygotować cię na właściwe odchudzanie.

Faza 2: Fat burning (z ang. spalanie tłuszczu)

W tej fazie spożywasz najwięcej białka. Jadłospisy będą składać się przede wszystkim z białka pochodzenia zwierzęcego. Faza ma zapewniać intensywne spalanie tkanki tłuszczowej.

Faza 3: Step (z ang. krok, schodek)

W fazie step do diety dokładasz źródła białka roślinnego. Są nimi przede wszystkim nasiona roślin strączkowych: ciecierzyca, fasola, soczewica.

Faza 4: Balance (z ang. równowaga)

W fazie balance do diety dołączasz wykluczone wcześniej produkty zbożowe i owoce.

Autorzy diety OXY przewidzieli także 5 fazę, która pozwala na utrzymanie osiągniętego rezultatu. Faza stabilizacja to powolny powrót do normalnego, zdrowego odżywiania. Jej celem jest zapobieganie efektowi jo-jo.

Przeciwskazania do diety OXY

Zanim zdecydujesz się na zakup diety OXY dokładnie przeczytaj wszystkie informacje na stronie internetowej. Zwróć szczególną uwagę na regulamin, gdzie kwestie związane ze zdrowiem są opisane bezpośrednio, bez użycia języka marketingowego.

W regulaminie możesz między innymi przeczytać, że dostawca diety OXY nie posiada wywiadu medycznego i wyników badań osób stosujących dietę, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem. Jednocześnie autorzy diety OXY nie dają żadnej gwarancji efektu czy braku skutków ubocznych.

Czy takie zapisy powinny dziwić? Nie! Dieta OXY to gotowy produkt, który nie jest dopasowany indywidualnie do ciebie. Dostajesz gotowe rozwiązanie, a odpowiedzialność za swoje zdrowie ponosisz sama!

Bezwzględnymi przeciwskazaniami do stosowania diety OXY są:

  • choroby nerek (w tym kamienie nerkowe) i wątroby,
  • ciąża oraz karmienie piersią,
  • cukrzyca (każdy typ),
  • niedobory pokarmowe (w tym niedokrwistość),
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • inne choroby dietozależne.

Efekty na diecie OXY

Czy dieta OXY daje lepsze efekty niż pełnowartościowa dieta niskokaloryczna, która nie uwzględnia rotacji faz? Autorzy diety OXY zapewniają, że w ciągu miesiąca stosowania diety OXY możesz schudnąć do 5 kg, zaś po 2 miesiącach możesz być lżejsza o 6 do 8 kg.

Takie tempo odchudzanie nie odbiega od tego, które możesz uzyskać stosując dietę bez zwiększonego udziału białka. Zdrowe tempo odchudzania wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Nasza opinia o diecie OXY

Dieta OXY często porównywana jest do diety Dukana. Niektórzy określają ją jako „zdrowszą siostrę” Dukana. W czasie stosowania 28 dniowego cyklu diety OXY przez 2 tygodnie jesteś na diecie wysokobiałkowej, by w fazie 4 wrócić do spożywania węglowodanów. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko wystąpienia efektów ubocznych nadmiernego spożycia białka (np. zaburzeń pracy nerek).

Niestety nawet zastosowanie tej rotacji nie eliminuje innych nieprzyjemnych objawów zbyt dużej ilości białka: wzdęć, zaparć, osłabienia.

Dieta OXY jest bardzo dobrze skonstruowanym produktem marketingowym, którego głównym celem jest sprzedaż. Nie jest to wybitnie szkodliwy sposób odchudzania. Dieta OXY nie gwarantuje także rewelacyjnych efektów. Nie licz na indywidualne dopasowanie, mimo iż autorzy twierdzą, że dopasowują dietę do ciebie na podstawie testu psychometrycznego.

Test psychometryczny w diecie OXY

Test psychometryczny jest prostym testem osobowości. Wykonałam go! Odpowiadałam na pytania dotyczące liczby przyjaciół, czy działań, jakie podejmuję, gdy zepsuje mi się czajnik elektryczny. Niestety wynik „jesteś wulkanem energii” zupełnie nie pasował do mojego charakteru, mimo szczerych odpowiedzi.

Zwróciłam także uwagę na fakt, że autorzy podkreślają, że aktywność fizyczna nie jest konieczna, choć jest mile widziana! Chcesz? Ćwicz! Nie chcesz? Nie ćwicz! W regulaminie i tak nikt nie gwarantuje efektu!

Zanim wydasz pieniądze i zastosujesz dietę OXY zastanów się dwa razy. Podobny efekt możesz osiągnąć stosując niskokaloryczną dietę bez dodatkowych suplementów, herbat odchudzających i testu psychometrycznego.

Przeczytaj także:
10 kilogramów w miesiąc? To zyskasz dzięki diecie Dukana!
Ludzie chudną na niej nawet 20 kg! Czy dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to najlepsza metoda na detoks?
Dieta kopenhaska - jadłospis diety 13 dniowej. Próbowałaś?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/4 miesiące temu
dla mnie dieta oxy to stek bzdur!
/6 miesięcy temu
Moja mama była na tej diecie i wszystko się udało. Już rok temu skończyła, a efekty nadal się utrzymują :D sama podkradałam czasem co lepsze przepisy :p wcale nie było monotonnie, jak tu niektórzy piszą!!!
/6 miesięcy temu
widzę, że tradycyjnie w większości komentarze od osób, które nigdy tej diety nie stosowały... ;) ja jestem na niej już jakiś czas, efekty są, głodna nie chodzę, przepisy proste i smakują mi - a jak nie, to sobie wymieniam i po kłopocie. Polecam, ale każdy zrobi, jak zechce.
POKAŻ KOMENTARZE (13)