Dieta OXY – sprawdzony sposób na odchudzanie czy chwyt marketingowy?

Dieta OXY zasłynęła, jako skuteczna dieta odchudzająca, białkowo-rotacyjna. Na czym polega dieta OXY, co warto o niej wiedzieć?
Barbara Dąbrowska / 28.05.2018 05:30 / aktualizacja: 28.03.2019 13:12
Młoda, ładna kobieta je sałatkę z plastikowego pojemnika. fot. Adobe Stock

Spis treści

Na czym polega dieta OXY?

Dieta OXY to w płatny pakiet usług obejmujący jadłospis z przepisami, listę zakupów, plany treningowe oraz produkty uzupełniające (shake żurawinowy, herbata ziołowa, suplement ze sproszkowanych owoców). Zakupu pakietu można dokonać przez internet.

Wbrew powszechnemu przekonaniu dieta OXY nie jest dietą wyłącznie odchudzającą. Można ją także stosować, gdy twoim celem jest przytycie lub utrzymanie masy ciała.

Fazy diety

Dieta OXY składa się z powtarzalnych 28 dniowych cykli, które obejmują 4 fazy. Każda faza trwa tydzień. Po zakończeniu cyklu wracasz do fazy 1. Postępujesz tak aż do wymarzonej wagi.

Faza 1: Detoks

W tej fazie jesz dużo owoców i warzyw oraz pijesz koktajle warzywno-owocowe. Faza detoks ma oczyszczać organizm i przygotować cię na właściwe odchudzanie.

Faza 2: Fat burning (z ang. spalanie tłuszczu)

W tej fazie spożywasz najwięcej białka. Jadłospisy będą składać się przede wszystkim z białka pochodzenia zwierzęcego. Ten etap ma zapewniać intensywne spalanie tkanki tłuszczowej.

Faza 3: Step (z ang. krok, schodek)

W fazie step do diety dokładasz źródła białka roślinnego. Są nimi przede wszystkim nasiona roślin strączkowych: ciecierzyca, fasola, soczewica.

Faza 4: Balance (z ang. równowaga)

W fazie balance do diety dołączasz wykluczone wcześniej produkty zbożowe i owoce.

Autorzy diety OXY przewidzieli także 5 fazę, która pozwala na utrzymanie osiągniętego rezultatu. Faza stabilizacja to powolny powrót do normalnego, zdrowego odżywiania. Jej celem jest zapobieganie efektowi jo-jo.

Przeciwskazania do diety OXY

Zanim zdecydujesz się na zakup diety dokładnie przeczytaj wszystkie informacje na stronie internetowej. Zwróć szczególną uwagę na regulamin, gdzie kwestie związane ze zdrowiem są opisane bezpośrednio, bez użycia języka marketingowego.

W regulaminie możesz między innymi przeczytać, że dostawca diety OXY nie posiada wywiadu medycznego i wyników badań osób stosujących dietę, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem. Jednocześnie autorzy diety nie dają żadnej gwarancji efektu czy braku skutków ubocznych.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania diety OXY są:

  • choroby nerek (w tym kamienie nerkowe) i wątroby,
  • ciąża oraz karmienie piersią,
  • cukrzyca (każdy typ),
  • niedobory pokarmowe (w tym niedokrwistość),
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • inne choroby dietozależne.

Efekty odchudzania

Czy dieta OXY daje lepsze efekty niż pełnowartościowa dieta niskokaloryczna, która nie uwzględnia rotacji faz? Autorzy programu odchudzającego zapewniają, że w ciągu miesiąca stosowania ich zaleceń możesz schudnąć do 5 kg, zaś po 2 miesiącach możesz być lżejsza o 6 do 8 kg.

Takie tempo odchudzanie nie odbiega od tego, które możesz uzyskać stosując dietę bez zwiększonego udziału białka. Zdrowe tempo odchudzania wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Mięso i inne produkty bogate w białko - podstawa diety OXY

Fot. Adobe Stock

Nasza opinia o diecie OXY

Dieta OXY często porównywana jest do diety Dukana. Niektórzy określają ją jako „zdrowszą siostrę” Dukana. W czasie stosowania 28 dniowego cyklu przez 2 tygodnie jesteś na diecie wysokobiałkowej, by w fazie 4 wrócić do spożywania węglowodanów. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko wystąpienia efektów ubocznych nadmiernego spożycia białka (np. zaburzeń pracy nerek). Niestety nawet zastosowanie tej rotacji nie eliminuje innych nieprzyjemnych objawów zbyt dużej ilości białka w menu: wzdęć, zaparć, osłabienia.

Przeczytaj opinie użytkowniczek forum o diecie OXY

Dieta OXY jest bardzo dobrze skonstruowanym produktem marketingowym. To sposób odchudzania, który nie jest niebezpieczny i nie gwarantuje rewelacyjnych efektów. Nie licz na indywidualne dopasowanie, mimo iż autorzy twierdzą, że dopasują program do twoich potrzeb na podstawie testu psychometrycznego.

Test psychometryczny jest prostym testem osobowości. Wykonałam go! Odpowiadałam na pytania dotyczące liczby przyjaciół, działań, jakie podejmuję, gdy zepsuje mi się czajnik elektryczny. Niestety wynik „jesteś wulkanem energii” zupełnie nie pasował do mojego charakteru, mimo szczerych odpowiedzi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zwróciłam także uwagę na fakt, że autorzy podkreślają, że aktywność fizyczna nie jest konieczna, choć jest mile widziana! Chcesz? Ćwicz! Nie chcesz? Nie ćwicz! W regulaminie i tak nikt nie gwarantuje efektu!

Zanim wydasz pieniądze i zastosujesz dietę OXY zastanów się dwa razy. Podobny efekt możesz osiągnąć stosując dietę redukcyjną bez dodatkowych suplementów, herbat odchudzających i testu psychometrycznego.

Dowiedz się więcej o diecie białkowej i pełnowartościowym białku:
Dieta białkowa - gotowy jadłospis na 7 dni! Wypróbuj dietę proteinową, poznaj jej najważniejsze zasady!
Chcesz schudnąć? Zadbaj, by twoja dieta była bogata w białko!
Koktajl białkowy warto włączyć do diety! Dlaczego? 10 najlepszych przepisów na shake białkowy