POLECAMY

Gaca System pod lupą redaktorki Polki.pl!

Dawno nic tak nie podzieliło użytkowników Internetu korzystających z forów dla osób odchudzających się jak opinie na temat Gaca System. Postanowiłam porozmawiać z osobami, które przechodziły program utraty masy ciała w ośrodkach Konrada Gacy, a także uzyskać informacje pod kontaktowym numerem telefonu dostępnym na stronie internetowej Gaca System.

Barbara Dąbrowska / 6 miesięcy temu
Gaca System pod lupą redaktorki Polki.pl! fot. Fotolia

Konrad Gaca zyskał popularność kilka lat temu, gdy tancerka Iwona Pavlovic jurorka programu „Taniec z gwiazdami”, schudła kilkanaście kilogramów stosując się do zaleceń trenera. Od tamtego momentu Gaca stworzył „imperium” odchudzania obejmujące siedem ośrodków w dużych miastach, hotel, własną linię suplementów oraz książki z przepisami i motywacyjne.

Kim jest Konrad Gaca?

Konrad Gaca określa się mianem wojownika, eksperta ds. leczenia otyłości, twórcy przełomowego systemu programu odchudzania. Gaca odchudza miesięcznie kilka tysięcy osób, w tym także tych ze skrajną otyłością i powiązanymi z nadmierną masą ciała problemami zdrowotnymi – nadciśnieniem, cukrzycą typu II i chorobami układu krążenia. Takie osoby, biorąc pod uwagę swoje własne bezpieczeństwo, powinny decydować się na wsparcie wykształconych dietetyków/lekarzy. W Polsce nie ma ścisłych regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu dietetyka, ale studia wyższe powinny być jednym z głównych wyznaczników (choć nie jedynym) dobrego specjalisty. Żywienie to trudna, interdyscyplinarna dziedzina łącząca elementy medycyny, psychologii i towaroznawstwa.

Konrad Gaca legitymuje się certyfikatem CNS (Certified Nutrition Specialist) przyznawanym na bazie amerykańskich wytycznych. Poziom wiedzy Gacy ciężko jest ocenić. Obcojęzyczna nazwa dobrze prezentuje się za to w biogramie. Tylko czy to wystarcza, by uznać Konrada Gacę za specjalistę, a nawet guru odchudzania?

Dietetyk - zawód przyszłości. Dowiedz się więcej!

Kontakt z infolinią

Postanowiłam sprawdzić, czego na temat odchudzania z Gaca System można dowiedzieć się na infolinii. Cała rozmowa była dość tajemnicza, wielu informacji nie udało mi się uzyskać telefonicznie.  Rozmowę prowadziłam tak, jakbym chciała zostać klientką.

Pierwszym, obowiązkowym krokiem Gaca System jest spotkanie informacyjne, w trakcie którego uczestnik może zapoznać się z pakietami, ośrodkiem (jest siedem ośrodków dwa w Warszawie, w Lublinie, w Katowicach, w Poznaniu, Zamościu oraz Trójmieście) i założeniami odchudzania.  Spotkanie wprowadzające to także możliwość poznania osób, które program odchudzania ukończyły. Z pewnością nie zdziwię cię, jeśli powiem, że na takim spotkaniu usłyszysz same „ochy” i „achy”. W trakcie rozmowy telefonicznej zadałam pytanie, czy muszę uczestniczyć w tym spotkaniu, czy też mogę od razu umówić się indywidualnie z terapeutą.  Spotkanie informacyjne jest koniecznie! To jednak dopiero początek elementów obowiązkowych.

Kim jest terapeuta, który będzie mnie prowadził? Dowiedziałam się, że to osoba wykwalifikowana przez Konrada Gacę. Czyli kto? Dietetyk, lekarz, fizjoterapeuta? Osoba pracująca na infolinii odpowiedziała tylko „to różnie”, ale uspokajała, że Gaca osobiście szkoli każdego terapeutę. Nie przekonało mnie to. Boję się oddawać się w ręce „terapeutów” bez medycznego wykształcenia.

Pierwsza konsultacja z terapeutą trwa 40 minut, kolejne wizyty odbywają się co dwa tygodnie i trzeba na każdą zaplanować 20 minut. Nie więcej! Grafik jest tak ściśle wypełniony, że nie ma czasu na dodatkowe pytania, co często podkreślają Internauci. Twój czas się skończył, ale masz jeszcze wątpliwości? Wyjaśnisz je następnym razem.

Jadłospis Gaca System otrzymujesz od razu na pierwszej konsultacji. Zadałam w związku z tym pytanie, czy możliwe jest dopasowanie składu diety do moich osobistych preferencji i stylu życia? Otrzymałam zapewnienie, że każdy jadłospis dobierany jest indywidualnie. Tylko jak to jest możliwe, skoro wydruk otrzymujesz od razu na pierwszym spotkaniu? Odpowiedz sobie sama.

Rozmawiając z osobami, które przechodziły przez Gaca System często powtarzany był jeden zarzut wobec całego systemu. Diety są mało urozmaicone, a ilości proponowane w jadłospisach bardzo małe.

Największe zaskoczenie spotkało mnie, gdy zapytałam o cennik. Cena Gaca Systemu jest tajemnicą, przynajmniej na etapie rozmowy telefonicznej. Osoba na infolinii naciskana przeze mnie wyjaśniła, że nie może absolutnie mówić o cenniku. Dlaczego? Nie i już! Żeby dowiedzieć się ile muszę zapłacić za odchudzanie z wizjonerem Konradem Gacą muszę osobiście stawić się w jednym z jego ośrodków.

Z rozmowy telefonicznej dowiedziałam się także, że program podzielony jest na 3 etapy: wprowadzający, pracę właściwą i wyprowadzenie z diety. W najbardziej intensywnym czasie współpracy zakładany spadek masy ciała wynosi nawet 7-12 kg. Zapaliła mi się czerwona lampka! Tak szybko? W dietach redukcyjnym można bezpiecznie osiągnąć spadki od 0,5 do 1 kg tygodniowo w tkance tłuszczowej. Jest duża szansa, że tak znaczne obniżenie wagi, jakie następuje w początkowym etapie stosowania Gaca System wynika po prostu z odwodnienia.

Rozważania dietetyka: czy biczujesz się wagą?

Poza jadłospisem stałe elementy programu to aktywność fizyczna i suplementacja. Wyjaśniono mi, że wszyscy uczestnicy stosują multiwitaminę Vitamin King. Po co multiwitamina w trakcie stosowania pełnowartościowych jadłospisów? Kolejne pytanie retoryczne. Terapeuci mogą do programu dołączyć także inne preparaty np. z grupy tzw. meal replacement, zastępujących posiłki.

Po tej rozmowie telefonicznej poczułam się zniechęcona. Wokół całego Gaca System tworzy się otoczkę niepotrzebnej tajemnicy, a uczestniczenie w programie na według mnie wydźwięk wspólnoty zbudowanej na autorytecie guru.

Postanowiłam zajrzeć na fora internetowe i popytać o wrażenia byłych uczestników Gaca System.

Gaca system opinie

Opinie o Gaca System są niezwykle podzielone i bardzo skrajne. Od osób zachwyconych, które schudły kilkadziesiąt kilogramów i poprawiły wyniki badań, po osoby, które odchudzanie z Gacą przypłaciły zdrowiem, efektem jojo, wypadającymi włosami oraz kompletnym brakiem sił.

Na Facebooku istnieje nawet grupa „Gacowicze – negatywne skutki diety” zbierająca wszystkich, którzy borykają się z niekorzystnymi efektami programu. Z drugiej strony rozmawiałam z osobą, która po kilku latach od współpracy z terapeutami Gaca System otrzymuje obniżoną masę ciała, choć sama przyznaje, że nie stosowała się ściśle do zaleceń, a jadłospisy były przeraźliwie monotonne. Wszyscy podkreślają przy tym, że u Gacy nie ma odstępstw. Jest tak, jak mistrz zaplanował albo w ogóle.

Kiedy czytasz o niezwykłych efektach rygorystycznych diet zawsze pamiętaj o tzw. efekcie wirusowym. Gdy chudnie jedna osoba dowiaduje się o tym co najmniej kilkanaście innych w jej otoczeniu. Część z nich postanawia spróbować i również traci na masie ciała, ale w tym czasie osoba, od której wszystko się zaczęło prawdopodobnie już odnotowała efekt jojo. O tym jednak już tak chętnie nie informuje! W ten sposób rozprzestrzeniają się mody dietetyczne i…zbierają żniwa. Czy tak działa Gaca System?

Nie ulega wątpliwości, że wielki biznes Konrada Gacy zmobilizował do odchudzania tysiące osób. Wielu Gaca System pomógł, innym zaszkodził. W takiej sytuacji normalne jest, że opinie są podzielone.  Niepokojąca jest jednak ogromna liczba negatywnych ocen. Zanim podejmiesz decyzję o przystąpieniu do Gaca System dokładnie to przemyśl.

Sprawdź, jak zdrowo schudnąć!

 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/6 miesięcy temu
Jakieś 3 lata temu był na Polsacie serial o odchudzaniu z Gacą pt Fat Killers. Pokazane było krok po kroku jak uczestnicy chudli. Chudli pięknie. Ale dziś jak poszukać ich profile na FB to wyglądają tak samo jak na początku odchudzania.
/6 miesięcy temu
Witajcie, czy ktoś otrzymał paragon fiskalny bądź fakturę VAT za wykupienie abonamentu? To jest około 240 zł kilka tysięcy uczestników.....wyobrażacie sobie jakie to są podatki dla naszego państwa?......ja paragonu ani faktury vat nie otrzymałam....mam wszystko na poczcie i chętnie wydrukuję do Urzędu Skarbowego...
/6 miesięcy temu
Hmmm..jestem 2 lata po Gacy..nie umarłama. .i nie przytyłam.Potraktowałam swój pobyt tam jako próbę zmiany swojego życia.Powiodła mi się, więc widać można.Ale naszą przywara narodową jest szukanie dziury w całym oraz winy we wszystkim tylko nie sobie.Natomiast cały artykuł pani dziennikarz na odległość czuć brakiem obiektywnego podejścia, praktycznie jest to zapewne artykuł zamówiony przez kogoś .Czyżby od konkurencji która nie może przeboleć tego że facet potrafił stworzyć całą infrastrukturę a nie siedzi w jakiejś zagrzybialej norze i nie skrobie diety ołówkiem na kolonie?
POKAŻ KOMENTARZE (10)