POLECAMY

Gaca System pod lupą redaktorki Polki.pl!

Dawno nic tak nie podzieliło użytkowników Internetu korzystających z forów dla osób odchudzających się jak opinie na temat Gaca System. Postanowiłam porozmawiać z osobami, które przechodziły program utraty masy ciała w ośrodkach Konrada Gacy, a także uzyskać informacje pod kontaktowym numerem telefonu dostępnym na stronie internetowej Gaca System.
Barbara Dąbrowska / 9 miesięcy temu
Gaca System pod lupą redaktorki Polki.pl! fot. Fotolia

Konrad Gaca zyskał popularność kilka lat temu, gdy tancerka Iwona Pavlovic jurorka programu „Taniec z gwiazdami”, schudła kilkanaście kilogramów stosując się do zaleceń trenera. Od tamtego momentu Gaca stworzył „imperium” odchudzania obejmujące siedem ośrodków w dużych miastach, hotel, własną linię suplementów oraz książki z przepisami i motywacyjne.

Kim jest Konrad Gaca?

Konrad Gaca określa się mianem wojownika, eksperta ds. leczenia otyłości, twórcy przełomowego systemu programu odchudzania. Gaca odchudza miesięcznie kilka tysięcy osób, w tym także tych ze skrajną otyłością i powiązanymi z nadmierną masą ciała problemami zdrowotnymi – nadciśnieniem, cukrzycą typu II i chorobami układu krążenia. Takie osoby, biorąc pod uwagę swoje własne bezpieczeństwo, powinny decydować się na wsparcie wykształconych dietetyków/lekarzy. W Polsce nie ma ścisłych regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu dietetyka, ale studia wyższe powinny być jednym z głównych wyznaczników (choć nie jedynym) dobrego specjalisty. Żywienie to trudna, interdyscyplinarna dziedzina łącząca elementy medycyny, psychologii i towaroznawstwa.

Konrad Gaca legitymuje się certyfikatem CNS (Certified Nutrition Specialist) przyznawanym na bazie amerykańskich wytycznych. Poziom wiedzy Gacy ciężko jest ocenić. Obcojęzyczna nazwa dobrze prezentuje się za to w biogramie. Tylko czy to wystarcza, by uznać Konrada Gacę za specjalistę, a nawet guru odchudzania?

Dietetyk - zawód przyszłości. Dowiedz się więcej!

Kontakt z infolinią

Postanowiłam sprawdzić, czego na temat odchudzania z Gaca System można dowiedzieć się na infolinii. Cała rozmowa była dość tajemnicza, wielu informacji nie udało mi się uzyskać telefonicznie.  Rozmowę prowadziłam tak, jakbym chciała zostać klientką.

Pierwszym, obowiązkowym krokiem Gaca System jest spotkanie informacyjne, w trakcie którego uczestnik może zapoznać się z pakietami, ośrodkiem (jest siedem ośrodków dwa w Warszawie, w Lublinie, w Katowicach, w Poznaniu, Zamościu oraz Trójmieście) i założeniami odchudzania.  Spotkanie wprowadzające to także możliwość poznania osób, które program odchudzania ukończyły. Z pewnością nie zdziwię cię, jeśli powiem, że na takim spotkaniu usłyszysz same „ochy” i „achy”. W trakcie rozmowy telefonicznej zadałam pytanie, czy muszę uczestniczyć w tym spotkaniu, czy też mogę od razu umówić się indywidualnie z terapeutą.  Spotkanie informacyjne jest koniecznie! To jednak dopiero początek elementów obowiązkowych.

Kim jest terapeuta, który będzie mnie prowadził? Dowiedziałam się, że to osoba wykwalifikowana przez Konrada Gacę. Czyli kto? Dietetyk, lekarz, fizjoterapeuta? Osoba pracująca na infolinii odpowiedziała tylko „to różnie”, ale uspokajała, że Gaca osobiście szkoli każdego terapeutę. Nie przekonało mnie to. Boję się oddawać się w ręce „terapeutów” bez medycznego wykształcenia.

Pierwsza konsultacja z terapeutą trwa 40 minut, kolejne wizyty odbywają się co dwa tygodnie i trzeba na każdą zaplanować 20 minut. Nie więcej! Grafik jest tak ściśle wypełniony, że nie ma czasu na dodatkowe pytania, co często podkreślają Internauci. Twój czas się skończył, ale masz jeszcze wątpliwości? Wyjaśnisz je następnym razem.

Jadłospis Gaca System otrzymujesz od razu na pierwszej konsultacji. Zadałam w związku z tym pytanie, czy możliwe jest dopasowanie składu diety do moich osobistych preferencji i stylu życia? Otrzymałam zapewnienie, że każdy jadłospis dobierany jest indywidualnie. Tylko jak to jest możliwe, skoro wydruk otrzymujesz od razu na pierwszym spotkaniu? Odpowiedz sobie sama.

Rozmawiając z osobami, które przechodziły przez Gaca System często powtarzany był jeden zarzut wobec całego systemu. Diety są mało urozmaicone, a ilości proponowane w jadłospisach bardzo małe.

Największe zaskoczenie spotkało mnie, gdy zapytałam o cennik. Cena Gaca Systemu jest tajemnicą, przynajmniej na etapie rozmowy telefonicznej. Osoba na infolinii naciskana przeze mnie wyjaśniła, że nie może absolutnie mówić o cenniku. Dlaczego? Nie i już! Żeby dowiedzieć się ile muszę zapłacić za odchudzanie z wizjonerem Konradem Gacą muszę osobiście stawić się w jednym z jego ośrodków.

Z rozmowy telefonicznej dowiedziałam się także, że program podzielony jest na 3 etapy: wprowadzający, pracę właściwą i wyprowadzenie z diety. W najbardziej intensywnym czasie współpracy zakładany spadek masy ciała wynosi nawet 7-12 kg. Zapaliła mi się czerwona lampka! Tak szybko? W dietach redukcyjnym można bezpiecznie osiągnąć spadki od 0,5 do 1 kg tygodniowo w tkance tłuszczowej. Jest duża szansa, że tak znaczne obniżenie wagi, jakie następuje w początkowym etapie stosowania Gaca System wynika po prostu z odwodnienia.

Rozważania dietetyka: czy biczujesz się wagą?

Poza jadłospisem stałe elementy programu to aktywność fizyczna i suplementacja. Wyjaśniono mi, że wszyscy uczestnicy stosują multiwitaminę Vitamin King. Po co multiwitamina w trakcie stosowania pełnowartościowych jadłospisów? Kolejne pytanie retoryczne. Terapeuci mogą do programu dołączyć także inne preparaty np. z grupy tzw. meal replacement, zastępujących posiłki.

Po tej rozmowie telefonicznej poczułam się zniechęcona. Wokół całego Gaca System tworzy się otoczkę niepotrzebnej tajemnicy, a uczestniczenie w programie na według mnie wydźwięk wspólnoty zbudowanej na autorytecie guru.

Postanowiłam zajrzeć na fora internetowe i popytać o wrażenia byłych uczestników Gaca System.

Gaca system opinie

Opinie o Gaca System są niezwykle podzielone i bardzo skrajne. Od osób zachwyconych, które schudły kilkadziesiąt kilogramów i poprawiły wyniki badań, po osoby, które odchudzanie z Gacą przypłaciły zdrowiem, efektem jojo, wypadającymi włosami oraz kompletnym brakiem sił.

Na Facebooku istnieje nawet grupa „Gacowicze – negatywne skutki diety” zbierająca wszystkich, którzy borykają się z niekorzystnymi efektami programu. Z drugiej strony rozmawiałam z osobą, która po kilku latach od współpracy z terapeutami Gaca System otrzymuje obniżoną masę ciała, choć sama przyznaje, że nie stosowała się ściśle do zaleceń, a jadłospisy były przeraźliwie monotonne. Wszyscy podkreślają przy tym, że u Gacy nie ma odstępstw. Jest tak, jak mistrz zaplanował albo w ogóle.

Kiedy czytasz o niezwykłych efektach rygorystycznych diet zawsze pamiętaj o tzw. efekcie wirusowym. Gdy chudnie jedna osoba dowiaduje się o tym co najmniej kilkanaście innych w jej otoczeniu. Część z nich postanawia spróbować i również traci na masie ciała, ale w tym czasie osoba, od której wszystko się zaczęło prawdopodobnie już odnotowała efekt jojo. O tym jednak już tak chętnie nie informuje! W ten sposób rozprzestrzeniają się mody dietetyczne i…zbierają żniwa. Czy tak działa Gaca System?

Nie ulega wątpliwości, że wielki biznes Konrada Gacy zmobilizował do odchudzania tysiące osób. Wielu Gaca System pomógł, innym zaszkodził. W takiej sytuacji normalne jest, że opinie są podzielone.  Niepokojąca jest jednak ogromna liczba negatywnych ocen. Zanim podejmiesz decyzję o przystąpieniu do Gaca System dokładnie to przemyśl.

Sprawdź, jak zdrowo schudnąć!

 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/2 tygodnie temu
Jestem po pół roku diety schudłam 36 kg, ponad 45 cm w talii, od pierwszego miesiąca diety zniknęły problemy z refluksem, skończyły migreny-czary? Może😊 dużo osób zarzuca że szybko że skrajnie, byłam na urozmaiconej diecie u dietetyka i waga potrafiła stac 2 miesiące to ja się pytam ile ktoś czasu jest w stanie na diecie wytrzymać jeśli ma dużo do zgubienia? U mnie razem z wprowadzeniem z diety będzie ok.rok bo jeszcze trochę zostało. Nie chodzę głodna, czuję się świetnie, odebrałam wyniki 2 tyg temu bardzo szczegółowych badań krwi i wszystko jest w 100 proc w normie, skóra naciąga się i nie wisi, ale robię wszystko na 100 proc i jestem z nimi szczera nie kłamie że zrobiłam coś jeśli nie zrobiłam. A konsultacje.. Mnóstwo pytań jest na początku a potem wszystko jest naprawdę jasne, po 8 minutach rozmowy z terapeuta zaczynamy plotkować o wszystkim bo nie mam pytań. Przez pół roku wysłałam 3 wiadomości z pytaniem, a przysługują dwa w miesiącu więc nie rozumiem jak może braknac czasu. A prostota menu to moim zdaniem mega atut bo mam dwójkę małych dzieci, mąż jest tylko w weekendy i inaczej to bym się zjechała z gotowaniem- próbowałam u dietetyka i tak było. Czy boję się jojo, niebardzo, ludzie pytają co będzie jak znowu bedziesz jeść normalnie- no właśnie normalnie to ja dopiero będę jeść bo to co jadłam wcześniej było nienormalne: smażone lub węglowodany na noc... podjadanie, albo jedzenie raz, dwa dziennie. Teraz wiem jak fantastycznie jest jeść regularnie, lekka kolację, planować i gotować na parę dni. To tyle . I nie jest to zdecydowanie opcja dla tych co zawsze uważają że najlepiej wiedzą. Bez zaufania i realizacji na 100 proc. Nie ma sensu ani ta ani żadna inna dieta...
/miesiąc temu
Byłam na Gacy kilka lat temu i masakrycznie rozwaliłam sobie metabolizm. Róźne diety w życiu stosowałam ale po tej do tej pory pozbierać sie nie mogę( mineło juz 6 lat). W trakcie byłam zadowolona w efektów, ale potem mega jojo zaliczyłam. Nigdy więcej bym się na ta dietę nie zdecydowała.
/miesiąc temu
Wszyscy mówicie ,że Gaca be,że sekta że tamtaramta.......Jeśli ktoś chce zmienić swoje życie i schudnąć to Gaca jest dla Was .Jedno jest pewne,że tu trzeba naprawdę być konsekwentnym.To jest naprawdę dla wytrwałych.Jeśli taki potrafisz być ,to spróbuj.Ja Ci mówię,że można .Schudłam z Gacą 20kg,wagę trzymam już 6lat.Można,...Można
POKAŻ KOMENTARZE (14)