Kampania społeczna prowadzona przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i współfinansowana przez Ministerstwo Zdrowia
Partnerami IŻŻ w realizacji projektu są Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Dietetyki.
Celem projektu jest zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.
Działania projektu Zachowaj Równowagę obejmują:
1) propagowanie zasad prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej wśród kobiet w ciąży i matek karmiących,
2) propagowanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i szkołach ponadgimnazjalnych,
3) propagowanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwaga i otyłością w systemie ochrony zdrowia w całej Polsce,
4) zwiększenie świadomości społeczeństwa i rozpowszechnianie wiedzy o składzie i wartości odżywczej żywności, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych oraz znakowaniu produktów spożywczych,
5) propagowanie zdrowego stylu żywienia wśród całego społeczeństwa.
Producenci żywności mogą, ale nie muszą zamieszczać na etykietach informacji o zawartości witamin i minerałów w danym produkcie. Od czego to zależy? Jak czytać zawartość witamin i minerałów z etykiet żywności?
Czytaj więcej
Dlaczego diety cud nie działają i powodują efekt jo-jo? Które diety są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia? Jakie działania wspomagają odchudzanie?
Czytaj więcej
Dieta na wrzody żołądka powinna być lekkostrawna i eliminować wydzielanie soku żołądkowego. Co można jeść, a czego należy unikać, gdy mamy wrzody żołądka?
Czytaj więcej
To naturalne, że dzieci lubią te produkty, które najlepiej znają, a jednocześnie niechętnie próbują nowych. W jaki sposób zachęcić niejadka do jedzenia? Jak sprawić, by dziecko sięgało po nowe produkty, np. owoce lub warzywa?
Czytaj więcej
Zarówno niedowaga, jak i otyłość w ciąży, są niebezpieczne dla zdrowia płodu. Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży, dlaczego w ciąży więcej ważysz i czy w ciąży można się odchudzać!
Czytaj więcej
Z tego poradnika dla przyszłych mam dowiesz się, co wolno jeść w czasie ciąży, a czego lepiej unikać i jak ćwiczyć w ciąży. Wiedzę na temat żywienia i aktywności fizycznej w ciąży znajdziesz też w dołączonych do tekstu infografikach!
Czytaj więcej
Dolegliwości, jakie mogą wystąpić w czasie ciąży, to: nudności i wymioty, zaparcia, skurcze łydek, zgaga lub infekcje dróg moczowych. Ich przebieg można często łagodzić odpowiednimi zmianami w żywieniu. Jakimi?
Czytaj więcej
Jeśli dziecko jest otyłe lub ma nadwagę, postępowanie rodzica powinno koncentrować się na wprowadzaniu zdrowej diety, zachęcaniu dziecka do aktywności fizycznej i rozwijaniu jego zainteresowań. Jak odchudzić dziecko?
Czytaj więcej
Objawami wrzodów (powstających w żołądku lub dwunastnicy) są bóle w nadbrzuszu, nudności i wymioty. Po czym poznać, że mamy wrzody, jak je zdiagnozować i leczyć? Czy wrzody mogą dawać takie objawy jak rak żołądka?
Czytaj więcej
Gdy jemy za dużo (doprowadzamy do dodatniego bilansu energetycznego), tyjemy. Jak organizm wydatkuje spożytą energię? Dlaczego po kilku tygodniach odchudzania przestajemy chudnąć? Jak wspomóc odchudzanie? Dlaczego trzeba jeść regularnie?
Czytaj więcej