Kampania społeczna prowadzona przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i współfinansowana przez Ministerstwo Zdrowia
Partnerami IŻŻ w realizacji projektu są Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Dietetyki.
Celem projektu jest zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.
Działania projektu Zachowaj Równowagę obejmują:
1) propagowanie zasad prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej wśród kobiet w ciąży i matek karmiących,
2) propagowanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i szkołach ponadgimnazjalnych,
3) propagowanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwaga i otyłością w systemie ochrony zdrowia w całej Polsce,
4) zwiększenie świadomości społeczeństwa i rozpowszechnianie wiedzy o składzie i wartości odżywczej żywności, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych oraz znakowaniu produktów spożywczych,
5) propagowanie zdrowego stylu żywienia wśród całego społeczeństwa.
Większość osób nie wyobraża sobie gotowania bez jaj. Jak zrobić kotleta, panierkę czy ciasto bez jajek? Czy jest to możliwe? Oczywiście – oto alternatywy!
Czytaj więcej
Jak zorganizować zdrowe święta, jeśli miewamy problemy z żołądkiem? Co może w Wigilię jeść osoba cierpiąca na refluks, niestrawność, chorobę wrzodową lub raka żołądka?
Czytaj więcej
Podczas obiadu na mieście, kawie ze znajomymi czy przyjęciu zazwyczaj odpuszczamy sobie dietę i sięgamy po takie potrawy, które na co dzień są zakazane. Jak odżywiać się zdrowo na mieście? Oto najważniejsze zasady!
Czytaj więcej
Produkty typu fast food, czyli hamburgery, frytki czy pizza, to przede wszystkim źródło szkodliwych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych czy potencjalnie rakotwórczego akryloamidu. Co jeszcze kryje się w fast foodach?
Czytaj więcej
Pieczywo mrożone, rozmrażane w sklepie, kusi nas pięknym zapachem i zachęca do kupna. Czy jednak warto je jeść? Czy jest zdrowe? A może lepiej upiec własny chleb?
Czytaj więcej
Czy GMO powoduje raka? A może zmienia ludzkie DNA? Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia obalają mity związane z żywnością genetycznie modyfikowaną!
Czytaj więcej