Do przygotowania nalewki z pigwowca potrzebujesz kilograma owoców, 400 gramów cukru, laski cynamonu i litr alkoholu - wódki 40% lub spirytusu 70%.
Czytaj więcej
Dynia w occie pasuje do sałatek, pieczonego mięsa, przystawek na zimno, a nawet do kanapek. Doskonale komponuje się ze smakiem boczku czy sera pleśniowego.
Czytaj więcej
Przetwory z dyni możesz później wykorzystać zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Pasują do mięs, przystawek, a także jako kuszące nadzienie do bułeczek czy ciast.
Czytaj więcej
Wino z jabłek to jeden ze smaczniejszych trunków, który możesz przygotować jesienią we własnym domu. Można zrobić je z samych owoców albo dodać rodzynki i korzenne przyprawy.
Czytaj więcej
Przepisy na nalewki nie są trudne, ale dość pracochłonne. Podstawą są odpowiednio dobrane proporcje składników i jakość owoców - powinny być jędrne, o pięknym kolorycie.
Czytaj więcej
Dżem z aronii świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi deserami, jak i wytrawnymi daniami. Podstawowy przepis na dżem aroniowy składa się z kilograma owoców, pół kilograma cukru i odrobiny wody.
Czytaj więcej
Przetwory ze śliwek mają charakterystyczny słodko-kwaśny smak. Zaliczają się do nich głównie powidła, kompoty i dżem, który stanowi doskonały dodatek do biszkoptowych i półkruchych ciast.
Czytaj więcej
Gruszki marynowane w occie najlepiej przygotować z twardych owoców. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do mięs czy element sałatek. Nasz przepis nie wymaga pasteryzacji gruszek w occie.
Czytaj więcej
Cydr to napój alkoholowy, przygotowywany na bazie przefermentowanego soku jabłkowego - zawartość alkoholu zazwyczaj oscyluje w granicach 4%.
Czytaj więcej