Ceremoniał ślubu kościelnego - co trzeba o nim wiedzieć?

Ślub kościelny to wyjątkowe przeżycie. Piękna ceremonia, wyjątkowa atmosfera, podniosłe słowa... Podpowiadamy, jak wygląda przebieg ślubu kościelnego. Przygotuj się i podejdź do niego na spokojnie!
/ 28.03.2006 15:30

Ceremoniał zawarcia związku małżeńskiego przed ołtarzem, w pięknie przystrojonym kościele, to marzeniu wielu ludzi już od dziecka. Ślub kościelny trwa zwykle około godziny i są to chwile pełne wzruszeń i radości. Nie pozwól, by stres w jakikolwiek sposób umniejszył radość przeżywania tego wyjątkowego momentu! 

Zobacz, jak wygląda przebieg ślubu kościelnego!

Ceremonia zawarcia związku małżeńskiego w kościele - wszystko, co warto wiedzieć!

Nowy ceremoniał ślubu kościelnego przewiduje, że ksiądz może powitać Młodych przy wejściu do kościoła i uroczyście poprowadzić ich do ołtarza.

Wygląda to w ten sposób, że do Młodych i świadków czekających na progu kościoła wychodzi ksiądz ubrany w szaty liturgiczne wraz z ministrantami. Następnie wita ich i przy dźwięku organów, główną nawą kościoła, prowadzi do ołtarza. Ślub odbywa się podczas mszy świętej w czasie, której wygłaszana jest homilia.

Kapłan zadaje narzeczonym trzy fundamentalne pytania:

  1. Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
  2. Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia
  3. Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy? Na każde z tych pytań narzeczeni powinni wspólnie odpowiedzieć "chcemy".

Następnie wszyscy obecni w kościele śpiewają hymn do Ducha Świętego. Nowożeńcy podają sobie dłonie. Kapłan przewiązuje je stułą i następuje kulminacyjny moment ceremonii, czyli przysięga małżeńska.

Najpierw Pan Młody, potem Panna Młoda powtarzają za kapłanem słowa przysięgi:

Ja ..., biorę sobie Ciebie ... za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci

Złożenie ślubowania jest równoznaczne z zawarciem sakramentu małżeństwa. Fakt ten uroczyście potwierdza kapłan:

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela

- (Ewangelia wg św. Mateusza 19,6).

Założenie sobie obrączek przez nowożeńców

W następnej kolejności następuje poświęcenie i nałożenie obrączek ślubnych. Najpierw mężczyzna wkłada obrączkę na palec kobiety, potem kobieta na palec mężczyzny. Oboje czyniąc to mówią:

Żono (Mężu) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Po ślubie i zakończeniu mszy świętej młodzi przy dźwiękach marsza weselnego odchodzą od ołtarza.

W kruchcie kościoła młode małżeństwo przyjmuje życzenia.

Poczytaj więcej o przygotowaniach do ślubu!
Najmodniejsze obrączki ślubne - co się dziś kupuje?
Przygotuj się do ślubu - poznaj tekst przysięgi małżeńskiej!
Chcesz złożyć przysięgę własnymi słowami? Zobacz, czy i jak możesz to zrobić!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/09.08.2012 18:50
"Ja... biorę sobie Ciebie...." hahaha... co za debil to pisał... a przynajmniej osoba która nie wie jak ta formuła naprawdę brzmi... proszę o poprawienie:)
/29.07.2010 07:47
Wyżej 2) Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w Ceremoniał ślubu kościelnegochorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia? a tutaj https://polki.pl/we-dwoje/przedslubne;rozwazania;w;zdrowiu;i;w;chorobie,artykul,12272.html Choć w naszym kraju podczas przysięgi przed ołtarzem nie padają słowa „na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie” TO JAK W KOŃCU????
/10.02.2010 12:12
wlasnie wzielam slub , haha . bylo podobnie xd . hahahah .
POKAŻ KOMENTARZE (4)