ślub fot. Fotolia

Przysięga małżeńska - tekst przysięgi małżeńskiej. Znasz go?

Czy przysięga małżeńska jest łatwa do zapamiętania? Stary przesąd mówi, że jeżeli któryś z małżonków pomyli się w trakcie składania przysięgi małżeńskiej, to szczęście w małżeństwie murowane. Ale jednak warto wcześniej zapoznać się z tekstem przysięgi małżeńskiej, aby uniknąć zbędnego stresu. Poznaj tekst kościelnej przysięgi małżeńskiej oraz tej, składanej w Urzędzie Stanu Cywilnego.
ślub fot. Fotolia

Przysięga małżeńska to słowa, które nowożeńcy wypowiadają podczas ceremonii ślubnej. To właśnie po wypowiedzeniu tych magicznych zdań, narzeczeni stają się oficjalnie mężem i żoną. Przysięga małżeńska wypowiadana w kościele różni się od tej z Urzędu Stanu Cywilnego. Poznaj słowa przysięgi małżeńskiej. Która przypada ci bardziej do gustu? 

Stwórz słowa własnej przysięgi małżeńskiej. Podpowiadamy jak!

Ślub kościelny - przysięga

Przysięga małżeńska składana podczas ślubu konkordatowego w kościele to słowa wypowiadane najpierw przez pana młodego, a później przez jego przyszłą żonę. Nowożeńcy ślubują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. 

Zaczyna pan młody:

Ja ...(imię pana młodego) biorę Ciebie...(imię panny młodej) za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie te same słowa przysięgi małżeńskiej powtarza panna młoda. Przy wymianie obrączek pan młody mówi:

...(imię panny młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Te same słowa kościelnej przysięgi małżeńskiej powtarza panna młoda. Po wypowiedzeniu przez obie strony tekstu przysięgi małżeńskiej z zachowaniem formy kanonicznej uznaje się narzeczonych za małżeństwo sakramentalne.

Ceremoniał ślubu kościelnego

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego - słowa przysięgi małżeńskiej 

Przysięga małżeńska składana w Urzędzie Stanu Cywilnego to słowa wypowiadane przez narzeczonych podczas ślubu cywilnego. Przyszli małżonkowie ślubują sobie uczciwość oraz trwały i zgodny związek. 

Zaczyna pan młody:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (...imię panny młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Następnie te same słowa powtarza panna młoda. Po wypowiedzeniu przez obie strony tekstu przysięgi małżeńskiej w USC parę narzeczeńską uznaje się za małżeństwo w rozumieniu prawa. Przysięgę małżeńską można odnowić.

Nowa torebka, walizka, buty? Kup taniej z rabatem na stronie Wittchen promocje

Dlaczego Polka to najlepsza kandydatka na żonę? Te odpowiedzi Meksykanina zdradzają wiele!

Przysięga małżeńska po angielsku 

Ceremonia ślubu w języku ankielskim przebega w następujący sposób:   Duchowny: "Do you take ___ as your lawful wife/husband, to have and to hold, from this day forward, for better or for worse, for richer or for poorer, in sickness and in health, to love and cherish until death do you part?" Bride/Groom: "I do" Bride/Groom: "I take this ring as a sign of my love and faithfulness in the name of the father, the son and the holy spirit." Od tej pory, zakochani są mężem i żoną!

Zobacz także:

Dlaczego Polka to najlepsza kandydatka na żonę? Te odpowiedzi Meksykanina zdradzają wiele!
Ceremoniał ślubu kościelnego
Stwórz słowa własnej przysięgi małżeńskiej. Podpowiadamy jak!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (190)
/16.12.2017 10:03
może lepiej uderz się w swoje piersi a nie w żony. Może to matka pomaga jej w codziennych trudnościach, a nie mąż? Może to z matką może omówić codzienne sprawy i trudności a nie z mężem, którego te sprawy nie obchodzą, bo myśli, że to wszystko SAMO SIĘ ZROBI. Nic samo się nie robi, a codzienność wymaga trudu, dlatego kobiety szukają wsparcia w matkach, bo od mężów często tego nie dostają. Pozdrawiam
/15.07.2017 12:49
A kto są ci wszyscy Święci?
/03.02.2017 21:16
Moja "żona" pewnie powiedziałaby "biorę ciebie mamusiu za męża", niedorozwój emocjonalny przedkładający mamusię i braciszków ponad męża i dzieci
POKAŻ KOMENTARZE (187)