Przysięga małżeńska - tekst przysięgi małżeńskiej. Czy wiesz jak brzmi?

Przysięga małżeńska fot. Adobe Stock
Przysięga małżeńska to najważniejsze słowa, jakie padają w dniu ślubu. Przysięga wypowiadana w Kościele i Urzędzie Stanu Cywilnego różnią się od siebie. Jak brzmią obie wersje?
Przysięga małżeńska fot. Adobe Stock

Przysięga małżeńska to słowa, które nowożeńcy wypowiadają podczas ceremonii ślubnej. To właśnie po wypowiedzeniu tych magicznych zdań, narzeczeni stają się oficjalnie mężem i żoną. Przysięga małżeńska wypowiadana w kościele różni się od tej z Urzędu Stanu Cywilnego. Poznaj słowa przysięgi małżeńskiej. Która przypada ci bardziej do gustu? 

Ślub kościelny - słowa przysięgi małżeńskiej

Przysięga małżeńska składana podczas ceremoniału ślubu kościelnego to słowa wypowiadane najpierw przez pana młodego, a później przez jego przyszłą żonę. Nowożeńcy ślubują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Zaczyna pan młody:

Ja ...(imię pana młodego) biorę Ciebie...(imię panny młodej) za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie te same słowa przysięgi małżeńskiej powtarza panna młoda. Przy wymianie obrączek pan młody mówi:

...(imię panny młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Te same słowa kościelnej przysięgi małżeńskiej powtarza panna młoda. Po wypowiedzeniu przez obie strony tekstu przysięgi małżeńskiej z zachowaniem formy kanonicznej uznaje się narzeczonych za małżeństwo sakramentalne.

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego - słowa przysięgi małżeńskiej

W przysiędze małżeńskiej składanej w Urzędzie Stanu Cywilnego przyszli małżonkowie ślubują sobie uczciwość oraz trwały i zgodny związek

Zaczyna pan młody:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (...imię panny młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Następnie te same słowa powtarza panna młoda. Po wypowiedzeniu przez obie strony tekstu przysięgi małżeńskiej w USC parę narzeczeńską uznaje się za małżeństwo w rozumieniu prawa. Przysięgę małżeńską można odnowić.

Przysięga małżeńska po angielsku 

Ceremonia ślubu w języku angielskim przebiega w następujący sposób:  

Duchowny:

Do you take ___ as your lawful wife/husband, to have and to hold, from this day forward, for better or for worse, for richer or for poorer, in sickness and in health, to love and cherish until death do you part? 

Pan Młody i Panna Młoda:

I do. I take this ring as a sign of my love and faithfulness in the name of the father, the son and the holy spirit.

Od tej pory, zakochani są mężem i żoną!

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.04.2006 r.

Więcej o ślubie:
Własna przysięga małżeńska - jak to zrobić?
30 ślubnych przesądów - znasz je wszystkie?

Redakcja poleca

REKLAMA