POLECAMY

Czy całować kobiety w rękę?

Coraz więcej kobiet zaczyna krytykować polski zwyczaj całowania w rękę, co wprawia w zakłopotanie niejednego mężczyznę. Co robić całować, czy nie?

W dobie walki o równouprawnienie coraz więcej kobiet ten rodzaj szarmanckości odczytuje jako ujmę na swoim honorze i otwarcie mówi, że nie życzy sobie całowania w rękę. W takich przypadkach należy uszanować ich wolę. Namawiam jednak na kultywowania tego zwyczaju w stosunku do kobiet, które nie mają nic przeciwko.

Zrezygnować należy z tego zwyczaju za granicą – w przeciwnym razie nasz gest może zostać zrozumiany jako zbytnia poufałość.

Nie powinno całować kobiet w każdym miejscu i za wszelką cenę. Przykładowo całowanie kobiety w tramwaju może być bardzo niebezpieczne.

Zrezygnować z tego konwenansu należy również w pracy. Przyjęło się, że na płaszczyźnie zawodowej wystarczy podanie ręki.

Całowanie w rękę wymaga od mężczyzny zaangażowania emocjonalnego, tylko wówczas wygląda taktownie i szczerze. W związku z tym namawiam na zarezerwowanie tego gestu dla najbliższych kobiet: siostry, matki, teściowej, przyjaciółki, ciotki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)