Szkodliwe butelki dla niemowląt?

Najnowsze badania dowodzą, że plastik stosowany w przezroczystych butelkach może wywołać otyłość, choroby układu krążenia czy cukrzycę. Noworodki powinny być karmione tylko butelkami szklanymi i nieprzezroczystymi plastikowymi.
/ 20.05.2008 15:48
Najnowsze badania dowodzą, że plastik stosowany w przezroczystych butelkach może wywołać otyłość, choroby układu krążenia czy cukrzycę. Noworodki powinny być karmione tylko butelkami szklanymi i nieprzezroczystymi plastikowymi.Szkodliwe butelki dla niemowląt?

Butelki przezroczyste, wykonane są z twardego plastiku i są produkowane z poliwęglanu złożonego z cząstek związku zwanego BISFENOL A. Składnik ten przypomina cząstki ludzkich hormonów i jest wchłaniany przez organizm. Podgrzewany wnika do jedzenia 55 razy szybciej niż w temperaturze pokojowej. Zatem odgrzewane w plastikowej butelce mleko jest przepełnione szkodliwymi
substancjami.

BISFENOL A może wywołać w ludzkim organizmie wiele szkód: wywołuje zmiany w DNA, a także wpływa na zdolność gospodarowania energią zwłaszcza u kobiet w ciąży i niemowląt. W rezultacie może prowadzić do nadwagi, chorób układu krążenia czy cukrzycy podaje „Rzeczpospolita”

- Szkodliwe działanie bisfenolu A może się ujawniać na przestrzeni 25-30 lat w postaci zwiększonego ryzyka pojawienia się nowotworu - mówi "Rz" dr Zbigniew Hałat, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów. - Związek ten prowadzi również do zaburzeń układu hormonalnego, a więc m.in. problemów z płodnością.

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia, zdecydowało o wycofaniu z rynku wszystkich pojemników na żywność dla dzieci zawierających BISFENOL A.

wbw,"Rzeczpospolita"