W chwili narodzin głowa dziecka stanowi ok. 25% długości całego ciała. W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia podwaja się także waga dziecka/fot.Fotolia fot. Fotolia

Etapy rozwoju dziecka – tabela

Noworodki zwykle traktujemy jak bezbronne istoty. Tymczasem w ich ciele i umyśle już w chwili narodzin są zaprogramowane niesamowite możliwości, umożliwiające reagowanie na rodziców i otoczenie. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie jakie zdolności posiada nowo narodzone dziecko a jakie nabywa z każdym kolejnym miesiącem życia.
/ 25.11.2011 12:01
W chwili narodzin głowa dziecka stanowi ok. 25% długości całego ciała. W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia podwaja się także waga dziecka/fot.Fotolia fot. Fotolia

"Wijący kawałek ciała"?

John Watson powiedział kiedyś, że niemowlę jest tylko „wijącym się kawałkiem ciała, zdolnym do prostych reakcji.” Tymczasem, nie jest to do końca prawdą. Dziecko po narodzinach posiada szereg ciekawych zdolności, które pozwalają mu przetrwać.

Według badaczy (Spence i DeCasper) noworodki zdecydowanie wolą słuchać głosu własnych matek niż innych kobiet. Prawidłowości takich nie udowodniono w przypadku głosu ojców. Do tej pory nie przeprowadzono badań potwierdzających, ze noworodki rozpoznają głosy ojców jako znane na tle innych i tym samym faworyzują je.

Polecamy: Już trzymiesięczne niemowlęta ,,słyszą” emocje

Świat w oczach noworodków

Dzieci praktycznie po urodzeniu posługują się swoich układem wzrokowym. Podążają za źródłem dźwięku. Wzrok jest jednak wówczas gorzej rozwiniętym zmysłem niż pozostałe. Ostrość wzroku osoby dorosłej jest 40 razy większa niż u noworodka. W momencie narodzin u noworodków nie ma jeszcze dostatecznie rozwiniętych połączeń między neuronami w korze wzrokowej oraz optyka oka nie jest jeszcze rozwinięta dostatecznie. Stąd też nie postrzegają one głębi i nie potrafią jeszcze łączyć informacji napływających z obu oczu.

Pomimo tego, że noworodki nie posiadają zdolności widzenia całkowicie rozwiniętych tak jak u osób dorosłych mają swoje preferencje wzrokowe. Jeden z badaczy, Robert Franz zaobserwował, że w chwili narodzin noworodki bardziej preferują przedmioty z konturami i złożone niż jednolite i proste. Poza tym wolą przyglądać się całym twarzom niż pozbawionym pewnych cech.

Rozwój fizyczny

W chwili narodzin głowa dziecka stanowi ok. 25% długości całego ciała. W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia podwaja się także waga dziecka. Tym zmianom towarzyszy również rozwój motoryczny. Kolejność dojrzewania funkcji lokomocyjnych przedstawia poniższa tabela.

Rozwój motoryczny dziecka

Jak rozwija się dziecko? Zajrzyj do kalendarza rozwoju niemowlaka.

Wiek dziecka

Charakterystyka rozwoju motorycznego dziecka

3.- 4. miesiąc

Dziecko obraca się na bok i na brzuch

5.- 6. miesiąc

Dziecko obraca się z brzucha na plecy; przy pomocy dorosłych – trzymane za rączki – samo unosi się do pozycji siedzącej

8. miesiąc

Dziecko pełza do przodu; siada już samodzielnie, bez podpory

9. miesiąc

Dziecko raczkuje; staje samodzielnie, jeśli może się czegoś chwycić

12. miesiąc

Dziecko próbuje stawiać swoje pierwsze samodzielne kroki

15. miesiąc

Dziecko wchodzi po schodach na czworakach; porusza się samodzielnie, chociaż zdarzają się jeszcze upadki

18. miesiąc

Dziecko wchodzi po schodach z pomocą dorosłego

25.-30. miesiąc

Dziecko schodzi po schodach samodzielnie; skacze i biega

36. miesiąc

Dziecko potrafi jeździć na trzykołowym rowerze; staje również na palcach

Jak pokazują powyższe informacje nasze dzieci rozwijają się w zawrotnym tempie. Co ciekawe, w kulturach, w których dzieciom dostarczana jest większa stymulacja fizyczna, zaczynają one chodzić szybciej niż w kulturach, gdzie dzieci przez dłuższy okres nosi się np. w nosidełku na plecach.

Polecamy: Jak zrozumieć małe dziecko?

Każde dziecko jest inne

Nie ulega wątpliwości, że już noworodki posiadają wiele ciekawych zdolności, jak również preferencji co do głosu, który faworyzują lub chociażby kształtów, które przykuwają ich uwagę. W przypadku rozwoju motorycznego z kolei musimy pamiętać, że u niektórych maluchów może być szybszy niż u innych. A wpływ na to ma również nasze podejście do dzieci i to jak duże stymulacje fizyczne są dostarczane z naszej strony.