Kolor oczu u dziecka zazwyczaj jest jasny, dopiero z czasem przybiera barwę "docelową". Kiedy to się dzieje i dlaczego?

kolor oczu u dziecka fot. Adobe Stock, gpointstudio
Kolor oczu u dziecka to niemal zawsze odcienie niebieskiego. Najczęściej oczy noworodka są granatowe, potem zmieniają się na niebieskie, błękitne, mają jedynie domieszkę „docelowego” koloru. Najczęściej finalny kolor oczu dziecka kształtuje się w ciągu kilku pierwszych lat życia i pozostaje taki już zawsze.
Edyta Liebert / 19.04.2024 16:20
kolor oczu u dziecka fot. Adobe Stock, gpointstudio

Kolor oczu u noworodka bardzo często jest zupełnie inny, niż kolor oczu rodziców. Zabarwienie tęczówki zmienia się, a finalny kolor oczu dziecka kształtuje się w ciągu 2-3 pierwszych lat życia. Dowiedz się, od czego to zależy?

Spis treści:

  1. Kolor oczu u noworodka: dlaczego jest granatowy?
  2. Kiedy dziecku zmienia się kolor oczu?
  3. Kolor oczu u dziecka: dlaczego dziecko ma różne tęczówki?

Kolor oczu u noworodka: dlaczego są granatowe?

Wielu rodziców może zaskoczyć fakt, że noworodek rodzi się z granatowymi, ciemnymi, pełnymi głębi oczami, choć nie jest to regułą. Czasem oczy noworodka są jasnoniebieskie, innym razem zdarzają się bardzo ciemne, niemal czarne. Za kolor oczu odpowiada melanina -  białko produkowane przez melanocyty, czyli komórki, które produkują i magazynują barwnik.

Kolor oczu u dziecka tuż po urodzeniu, a także na późniejszych etapach życia, zależy m.in. od rasy - nie jest to też cecha gatunkowo niezmienna. W populacjach afrykańskich czy azjatyckich często rodzą się dzieci z ciemnobrązowymi oczami i jest to zupełnie normalne. U noworodków białej rasy najczęściej oczy są jasnoniebieskie lub granatowe. Dzieje się tak, bo melanocyty produkujące melaninę dojrzewają z czasem, dlatego też kolor oczu niemowlaka kształtuje się przez cały rok życia, a czasem nawet dłużej. 

kiedy dziecku zmienia się kolor oczu

fot. Kolor oczu u dziecka: dlaczego się zmienia/Adobe Stock, Alexandr Vasilyev

Kolor oczu u niemowlaka 

Niemowlę może mieć już wstępnie ustalony genetycznie kolor oczu - ok. pierwszego roku życia kolor stabilizuje się u brązowookich dzieci, bowiem ten pigment występuje we wszystkich trzech warstwach tęczówki, a np. pigment niebieski - tylko w jednej, dolnej. 

Kiedy dziecku zmienia się kolor oczu?

Zmiana koloru oczu to jeden z etapów rozwoju dziecka, które pojawiają się mniej więcej w 3 roku życia. Melanina determinuje nie tylko kolor oczu dziecka - istotna też jest ilość: brak lub jej mała ilość mogą wynikać ze słabej siły przebicia genu odpowiadającego za jej produkcję. Wówczas proces pigmentacji zachodzi trochę później

Dziecku zmienia się kolor oczu stopniowo: granatowy lub ciemnoszary odcień tęczówki może zmienić się w piwny, brązowy kolor już ok. 12. miesiąca życia dziecka i już nie zmieniać się w znaczący sposób. Oficjalnie uznaje się, że dziecko w wieku 3 lat ma już „ustalony” kolor oczu. 

kolor oczu u noworodka

fot. Kolor oczu u niemowlaka/Adobe Stock, EVERST

Kolor oczu u dziecka: dlaczego dziecko ma różne tęczówki?

Czasem dzieci rodzą się z dwiema różnymi tęczówkami lub kolor ten staje się różny w momencie kształtowania się barwy docelowej. Odpowiada za to bardzo rzadka choroba Waardenburga, której objawem jest m.in. różny kolor tęczówek lub występowanie szafirowego koloru oczu.

Różnobarwność tęczówek jest definiowana jako wada wrodzona, występuje często przy zespole innych objawów (szeroka nasada nosa, bielactwo, niedosłuch, biały kosmyk włosów). W przypadku zauważenia niepokojących symptomów, warto zgłosić się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu, a później specjalisty.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 16.03.2021.

Czytaj także: Podkrążone oczy u dziecka - o czym mogą swiadczyćJak rozpoznać niedosłuch u niemowlakaUlewanie u niemowląt - co warto wiedzieć

Redakcja poleca

REKLAMA