Kolor oczu u noworodka fot. Adobe Stock

Kolor oczu u noworodka - kiedy się zmienia na właściwy?

Kolor oczu u noworodka to odcienie niebieskiego. Najczęściej oczy noworodka są granatowe, potem zmieniają się na niebieskie, błękitne z domieszką „docelowego” koloru. Najczęściej kolor oczu dziecka jest ukształtowany ok 3. roku życia.
Edyta Liebert / 16.03.2021 14:33
Kolor oczu u noworodka fot. Adobe Stock

Kolor oczu u noworodka często jest tematem rozmów rodziców: jaki kolor oczu będzie mieć dziecko, nie jest bez znaczenia. Zabarwienie tęczówki zmienia się, kolor oczu dziecka ustala się ok. 1 roku życia, a stabilizuje się ok. 3 roku życia. 

Kolor oczu noworodka - dlaczego są granatowe

Wielu rodziców może zaskoczyć fakt, że noworodek rodzi się z granatowymi, ciemnymi, pełnymi głębi oczami, ale nie jest to 100% regułą. Za kolor oczu odpowiada melanina -  białko produkowane przez melanocyty, czyli komórki, które produkują i magazynują barwnik. 

Kolor oczu zależy m.in. od rasy - nie jest to cecha gatunkowo niezmienna. W populacjach afrykańskich czy azjatyckich, rodzą się dzieci z ciemnobrązowymi oczami. U noworodków rasy białej, melanocyty produkujące melaninę dojrzewają z czasem, dlatego też kolor oczu niemowlaka kształtuje się przez cały rok życia, a nawet dłużej.  

Kolor oczu niemowlaka 

Niemowlę może mieć już wstępnie ustalony genetycznie kolor oczu - ok. 1 roku życia kolor stabilizuje się u brązowookich dzieci, bowiem ten pigment występuje we wszystkich trzech warstwach tęczówki, a np. pigment niebieski - tylko w jednej, dolnej. 

Kiedy dziecku zmienia się kolor oczu

Melanina determinuje nie tylko kolor oczu dziecka - istotna też jest ilość: brak lub jej mała ilość mogą wynikać ze słabej siły przebicia genu odpowiadającego za jej produkcję. Wówczas proces pigmentacji zachodzi trochę później

Dziecku zmienia się kolor oczu stopniowo: granatowy lub ciemnoszary odcień tęczówki może zmienić się w piwny, brązowy kolor już ok. 12. miesiąca życia dziecka i już nie zmieniać się w znaczący sposób. Oficjalnie uznaje się, że dziecko w wieku 3 lat ma już „ustalony” kolor oczu. 

Oczy w różnych kolorach

Istnieje bardzo rzadka choroba - choroba Waardenburga, której objawem jest m.in. różny kolor tęczówek lub występowanie szafirowego koloru oczu. Różnobarwność tęczówek jest definiowana jako wada wrodzona i przy zespole innych objawów (szeroka nasada nosa, bielactwo, niedosłuch, biały kosmyk włosów) może świadczyć o wspomnianej chorobie - należy udać się z dzieckiem do lekarza. 

Czytaj także: Podkrążone oczy u dziecka - o czym mogą swiadczyćJak rozpoznać niedosłuch u niemowlakaUlewanie u niemowląt - co warto wiedzieć