Łuszcząca się skorupka koloru żółto-brązowego na głowie dziecka to zapewne ciemieniucha. Łatwo o zaniedbania i błędne stosowanie leczenia. Ciemieniucha brwi i ciemieniucha na skórze głowy wymaga podobnego postępowania - zaopatrz się oliwkę, grzebyk, gazę lub ściereczkę.
Skąd się bierze ciemieniucha
Ciemieniucha to wynik niedojrzałości gruczołów łojowych, które zaraz po narodzinach dziecka pracują bardzo intensywnie i zbyt mocno natłuszczają wrażliwą skórę dziecka. Rosnąca temperatura, pot sprzyjają ich wzmożonej pracy, przez co łuska rozprzestrzenia się jeszcze bardziej.
Dlatego nadmierne wydzielanie łoju obserwuje się częściej u dzieci urodzonych w okresie wiosennym i letnim, kiedy gruczoły łojowe pracują intensywniej, a rodzice zakładają maluchom czapeczki wykonane niekonieczne z czystej postaci bawełny.
Nie wolno pocierać i usuwać ciemieniuchy, jeśli skóra na głowie dziecka nie jest natłuszczona czy namoczona, nie wolno też zdrapywać łusek na siłę. Może to prowadzić do wtórnych infekcji.
Jak się pozbyć ciemieniuchy z głowy, czoła i brwi dziecka?
- Kwadrans przed kąpielą dziecka nasmaruj mu główkę ciepłą oliwką (dla niemowląt lub salicylową) i nałóż czapeczkę. Zmiękczone łuski namocz wodą i delikatną szczotką lub grzebykiem usuwaj te, które łatwo schodzą z główki. Czynność będziesz musiała powtarzać kilkakrotnie.
- Ciemieniuchę na czole i brwiach traktuj w ten sam sposób, ale w przypadku starszych dzieci trudno jest o zbliżenie grzebyka do okolic oczu, dlatego ścieraj oliwkę gazą lub ściereczką.
- Nie przegrzewaj dziecka czapkami czy opaskami - skóra powinna oddychać i konieczne jest jej wietrzenie.
- Ciemieniucha lubi chować się pod dłuższymi włosami - obcinaj je lub podcinaj tak, by móc pielęgnować skórę dziecka, a nie przykrywać problem.
- Ciemieniuchę brwi i skalpu może zwalczyć papka z mąki ziemniaczanej - ma ona właściwości wysuszające, więc jeśli nałożona na 10 minut przed kąpielą nie da efektu, zrezygnuj z niej.
- Stosuj peeling z namoczonych wcześniej płatków owsianych i pocieraj nim główkę dziecka podczas kąpieli.
- Codziennie myj dziecku główkę.
- Udaj się do apteki po preparaty na ciemieniuchę - zawierają kwas laktobionowy i hialuronian sodu, które odpowiadają za złuszczanie i zmiękczanie naskórka. Są też najczęściej hipoalergicznymi emolientami i nie zrobią krzywdy skórze dziecka, nawet na brwiach.
- W przypadku dużego problemu skonsultuj się z pediatrą i poproś o lek robiony na receptę. W składzie powinny się znaleźć witamina A i E oraz cholesterol.
fot. Ciemieniucha u niemowlaka/Adobe Stock
Od razu sygnalizujemy: ciemieniucha nie oznacza, że źle dbasz o dziecko. Jest to bardzo częsta przypadłość wieku niemowlęcego. Zaniedbanie zaczyna się wtedy, gdy rodzice nie wdrażają pielęgnacji likwidującej ciemnożółtą, brązową czy pomarańczową łuskę na główce dziecka i jej okolicach. Co wtedy?
Leczenie ciemieniuchy brwi i czoła
Nie należy zaniedbać ciemieniuchy na brwiach, głowie ani na czole wzdłuż linii włosów czy między brwiami, bo mogą pojawić się nadkażenia bakteryjne. Wówczas do gry wkracza antybiotyk czy maści przeciwgrzybiczne (Clotrimazolum). Ciemieniucha u niemowlaka często towarzyszy też innym tendencjom, np. atopowemu zapaleniu skóry u niemowląt czy małym alergikom pokarmowym, np. ze skazą białkową.
Łagodna postać ciemieniuchy może zaniknąć po pewnym czasie, ale może też powrócić nawet u 2-czy 3-latka. Ciemieniucha może też występować u dorosłych jako łojotokowe zapalenie skóry. Jest to żółty, mokry łupież, któremu towarzyszą plamy na skórze o nieregularnym kształcie, dyskomfort i swędzenie.
Więcej o pielęgnacji dziecka:Czkawka u niemowlakaJak leczyć pleśniawkiDomowe sposoby na afty u dzieci