POLECAMY

Ropienie oczka u noworodka

Moja córeczka ma 6 dni. Od ok. 3 dni na jednym oczku pojawiło się ropienie, oczko jest parę razy dziennie sklejone ropą. Zna Pani jakieś sposoby, żeby jej pomóc??? Słyszałam, że dobra jest sól fizjologiczna lub rumianek.
Ropienie oczka u noworodka

Moja córeczka ma 6 dni. Od ok. 3 dni na jednym oczku pojawiło się ropienie, oczko jest parę razy dziennie sklejone ropą. Zna Pani jakieś sposoby, żeby jej pomóc??? Słyszałam, że dobra jest sól fizjologiczna lub rumianek. Jeśli chodzi o sól fizjologiczną to jak ją stosować - zakraplać czy przemywać jałowym gazikiem, co Pani mi poradzi???

Ania

Najczęściej takie problemy związane są z tym, że u wielu noworodków kanaliki łzowe są zatkane. Potem stopniowo odblokowują się i w wieku 18 miesięcy funkcjonują normalnie. U dzieci, które mają zatkane kanaliki łzowe częściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego.
Pomocny bywa masaż tuż pod okiem w pobliżu nosa, gdzie znajduje się kanalik łzowy.
Oczy należy przemywać wacikiem nasączonym solą fizjologiczną - każde oczko nowym wacikiem, zaczynając od kącika zewnętrznego oka w kierunku do kącika wewnętrznego tzn. w kierunku nosa.
Gdyby stan ten utrzymywał się kilka dni proszę udać się do lekarza bo może być konieczny antybiotyk.
Z rumiankiem ostrożnie bo czasami powoduje uczulenie.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)