POLECAMY

Pielęgnacja warg sromowych u noworodka

Pielęgnacja warg sromowych u noworodka Mam pytanie odnośnie kąpieli mojej córeczki, ma niespełna trzy tygodnie i zastanawiam się, czy podczas kąpieli i w ogóle czyszczenia chusteczką nawilżającą...
Pielęgnacja warg sromowych u noworodka
Mam pytanie odnośnie kąpieli mojej córeczki, ma niespełna trzy  tygodnie i zastanawiam się, czy podczas kąpieli i w ogóle czyszczenia chusteczką nawilżającą przy zmianie pieluchy, dokładnie czyścić wargi sromowe. Czy tylko tak powierzchownie, czy bardzo dokładnie  wymywać, czyścić wszystko, co jest w środku?

Monika
Proszę myć (delikatnie, ale dokładnie) wargi sromowe od zewnątrz ruchem z góry na dół. Ma to bardzo ważne znaczenie, ponieważ przemywanie w stronę odbytu pozwala uniknąć przedostania się bakterii z odbytu do pochwy. Nie ma potrzeby przemywania warg sromowych od wewnątrz, chyba, że dostała się tam kupka niemowlęcia. Wówczas należy ją usunąć.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
wewnątrz warg gromadzi się biała wydzielina, nie powinno się jej usuwać
/7 lat temu
racja... to co jest wewnątrz jest to ochrona przed dostaniem się zarazków do pochwy. Przemyć jak dostanie tam kupka - tak jak pisała wyżej pani położna.