POLECAMY

Makaton – gdy mówią gesty i słowa

Poznaj zasady metody AAC – Makatonu ! Ułatwia komunikację z osobami niesłyszącymi i niemówiącymi lub tymi, które nie są zdolne do opanowania mowy.
Makaton – gdy mówią gesty i słowa fot. Akademia Fotografii Dziecięcej

Makaton, czyli co?

Wśród wielu metod AAC znajduje się również metoda Makaton – system łączący gesty i symbole – znaki graficzne. Znaki Makatonu są formami pomocniczymi, w których oprócz znaków manualnych wykorzystywane są również znaki graficzne – symbole, z których możemy zrezygnować w miarę opanowania systemu językowego i coraz skuteczniejszego porozumiewania się.

Filozofia systemu Makaton

Jest to podejście oparte na filozofii totalnej komunikacji, w której możemy stosować wszystkie dostępne kanały komunikacji, w zależności od indywidualnych potrzeb, zasobów. Makaton, podobnie jak język migowy, wzmacnia proces porozumiewania się, a dwujęzyczność jest umiejętnością komunikacyjną charakteryzującą wiele osób w globalnym świecie XXI wieku.

Polecamy: Język migowy - metoda AAC

Konstrukcja Makatonu

W Makatonie każde pojęcie ma swój odpowiedni symbol (znak graficzny), który dzieli się na symbole podstawowe (ok. 450 znaków Słownictwa Podstawowego) i dodatkowe – uzupełniające, liczące ok. 7 000 znaków (www.makaton.pl).

Fragment pochodzi z książki „Wprowadzenie do logopedii” autorstwa Grażyny Guni i Viktora Lechty (Wydawnictwo Impuls, 2011). Publikacja za zgodą wydawcy.

Zobacz też: Moje dziecko nie mówi. O AAC

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)