POLECAMY

Jak złagodzić kolkę u dziecka?

Kolka potrafi skutecznie uprzykrzyć życie dziecku i rodzicom. Jej przyczyna tkwi w zaburzeniach przewodu pokarmowego, które wywołują ostre bóle brzucha. Jest kilka sposobów na złagodzenie kolki.

Zrób masaż brzuszka dziecka, wykonując delikatne, owalne ruchy dłonią-zgodne z ruchem wskazówki zegara. Prawą ręką wykonuj półkola kierując się od zewnątrz do środka brzuszka, natomiast lewą dłonią formuj okręgi.

Ogrzej brzuszek malucha wykorzystując przy tym termofor(dostępny w każdej aptece) lub po prostu pieluszkę przeprasowaną ogrzanym żelazkiem. Można także zastosować specjalne kompresy typu cold-hot. Jeśli te metody nie przyniosą ulgi wypróbuj ciepłą kąpiel jako sposób ogrzania brzuszka malucha.

Noś dziecko w różnych pozycjach, najlepiej, żeby jego głowa była zdecydowanie wyżej niż dolne partie ciała; brzuszek niech przylega do Twojego przedramienia. W ten sposób odprowadzisz gazy z brzuszka dziecka. Można także posadzić malca na piłce do skakania – często przynosi to ulgę.

Przygotuj napar łagodzący kolkę. Do tego celu wykorzystaj preparaty o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym np.: koper włoski, rumianek, anyż czy kminek. Naparów nie stosuj jednorazowo, tylko regularnie przez określony okres czasu – pozwoli to uniknąć kolki w przyszłości.

Jeśli karmisz piersią wyłącz ze swej diety produkty mogące wywołać wzdęcia np.: groch, kapustę, fasolę i cebulę.

Przejażdżka samochodem z malcem lub zwyczajny spacer ma często zbawienny wpływ. Możesz także włączyć relaksacyjną muzykę, która ma działanie uspokajające.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)