POLECAMY

Jak przegonić dziecięce strachy

Gdy malec płacze w ciemności czy na widok psa, naprawdę nie udaje, tylko bardzo się boi. Podpowiadamy, co robić, aby oswoić jego lęki.
Jak przegonić dziecięce strachy fot. Panthermedia
* Przytul i spróbuj zrozumieć. Nie zostawiaj dziecka ze strachem sam na sam. „Nie ma się czego bać” nie wystarczy.

* Wyjaśniaj. Rura odpływowa w wannie będzie mniej przerażająca, gdy dziecko zobaczy na własne oczy, że nie mieści się w niej mydło lub zabawka (a więc i ono).

* Oswajaj to, co straszne. Jeśli dziecko boi się psów, możesz mu pokazać szczeniaczka albo książeczkę o pieskach. Nie rób jednak niczego na siłę, bo w ten sposób można spowodować u smyka trwały uraz.

* Pozwól okiełznać potwora. Jeśli uda ci się namówić smyka na włączenie i wyłączenie odkurzacza lub zajrzenie z tobą do ciemnej szafy, w której straszy, może poczuć się pewniej.

* Porządkuj świat dziecka, bo lęki wynikają głównie z braku kontroli. Codzienne rytuały ją umożliwiają - np. wytrzep z maluchem kołdrę zanim się położy - dzięki temu wspólnie wypędzicie potwory spod łóżka.

* Zapal lampkę nocną. Jeśli maluch boi się ciemności, kup mu małą lampkę, która będzie stała przy łóżku. Jej światło powinno być przyjemne i delikatnie przyciemnione.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)