POLECAMY

Gdy dziecko bije kolegów

Zauważyłaś, że twój przedszkolak jest bardzo wojowniczo nastawiony do innych dzieci – często je bije. Tłumaczenie, że tak nie wolno, nie pomaga. Dowiedz się, jak postępować w tej sytuacji.
Gdy dziecko bije kolegów
Ustal przyczynę. Staraj się zorientować, w jakich sytuacjach dziecko przejawia agresywne zachowania. Czy są to zwykle walki o zabawkę? A może raczej nieporadne próby zainicjowania przez pociechę wspólnej zabawy z rówieśnikami? Znając przyczynę problemu, łatwiej się z nim uporasz, np. podpowiesz dziecku, że kontakty z kolegami można nawiązywać w przyjazny sposób, choćby użyczając swojego rowerka.

Zapobiegaj agresji. Koniecznie zwracaj uwagę, aby twój przedszkolak nie oglądał żadnych kreskówek, filmów (ani innych programów telewizyjnych) ze scenami przemocy. To ważne, bo dziesiątki badań wykazały, że dzieci powtarzają w zabawie, a potem w realnym życiu to, co widziały na szklanym ekranie.

Pokazuj granice. Przeciwstawiaj się każdej próbie uderzenia kogokolwiek. Jak? Po prostu zdecydowanie zatrzymaj rękę wojowniczego smyka i powiedz bardzo stanowczo: „Nie pozwalam, tak nie wolno robić!”.

O problemach z dzieckiem porozmawiaj na mamacafe.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)