POLECAMY

Czy wiesz jak radzić sobie z jesienno-zimowymi dolegliwościami u niemowlaka?

Gdy Twoje maleństwo ma objawy przeziębienia pomóż mu stosując poniższe wskazówki.
Czy wiesz jak radzić sobie z jesienno-zimowymi dolegliwościami u niemowlaka? fot. Czy.wieszjak.pl

Suchy kaszel – aby go złagodzić podawaj dziecku do picia wodę - najlepiej mineralną, rób inhalacje z soli fizjologicznej. Nie stosuj preparatów łagodzących kaszel, nawet ziołowych, jeśli nie skonsultowałeś się wcześniej z lekarzem.

Mokry kaszel - układaj malucha w łóżeczku w pozycji półsiedzącej - łatwiej będzie mu oddychać. Jeżeli kaszel nasila się, towarzyszą mu duszności i gorączka - zadzwoń do lekarza.

Katar - noś dziecko w pozycji pionowej, kładź na boku lub na brzuszku - wydzielina nie będzie spływać do płuc. Nie układaj go na płasko, główka powinna być wyżej niż reszta ciała. Zakrapiaj sól fizjologiczną, smaruj skórę pod nosem środkiem natłuszczającym np. wazeliną. Nie rezygnuj z codziennych spacerów - chłodne powietrze regeneruje podrażnioną śluzówkę. Wietrz mieszkanie, obniż temperaturę w pokoju dziecka do 19°C.

Gorączka - najczęściej występuje z infekcjami oddechowymi, zatruciem pokarmowym, zapaleniem ucha, może być początkiem chorób zakaźnych. Jeśli temperatura przekroczy 38,5°C podaj dziecku paracetamol (możesz go podać maluchowi, gdy ma już miesiąc). Ibuprofen stosuj od 3 miesiąca życia. Leki podawaj co 8 godz. w ciągu doby. Kładź wilgotne kompresy na czoło.

Zobacz także: Czy wiesz jak przygotować noworodka na spacer zimą?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)