Nalewka z czeremchy jest idealna na jesienno-zimowe przeziębienia. Jej przygotowanie jest bardzo proste - wystarczą owoce, cukier i wybrany alkohol - spirytus albo mieszanka spirytusu i wódki.
Czeremcha rośnie powszechnie na terenie całej Polski, głównie w wilgotnych lasach oraz w okolicy rzek i innych zbiorników wodnych. Jej owoce mają bardzo intensywny zapach i wyrazisty, cierpki smak. Doskonale nadają się nie tylko do przygotowania nalewek, ale również soków, dżemów czy konfitur.
Spis treści:
- Prosty przepis na nalewkę z czeremchy
- Nalewka z czeremchy na miodzie
- Właściwości nalewki z czeremchy
Nalewka z czeremchy: prosty przepis na spirytusie
Nalewka z czeremchy, inaczej czeremchówka, ma intensywny, charakterystyczny smak i świetnie smakuje jako samodzielny trunek lub jako dodatek do gorącej herbaty. Idealnie sprawdzi się podczas chłodnych dni.
Składniki:
- 2 kilogramy owoców czeremchy,
- 1 l spirytusu 60%,
- 1 kg cukru.
Przygotowanie:
- Owoce przebierz, umyj i odłóż na 2-3 dni w przewiewne miejsce (staną się nieco bardziej suche, ale również utracą goryczkę).
- Czeremchę przełóż do dużego słoja i zasyp cukrem. Odstaw na 2 dni w ciemne miejsce.
- Po 2 dniach owoce zalej spirytusem i odstaw na 2 tygodnie.
- Po tym czasie przefiltruj nalewkę z czeremchy przez gazę i przelej do mniejszych butelek. Odstaw na kolejne 2-3 miesiące.
fot. Nalewka z czeremchy na spirytusie/Adobe Stock, 13smile
Nalewka z czeremchy na miodzie
Czeremchówka na miodzie ma nie tylko słodszy smak, ale także nieco bardziej gęstą konsystencję. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako dodatek do wody czy herbaty. Ilość miodu możesz dowolnie modyfikować, ale nie może on przyćmić smaku owoców.
Składniki:
- 2 kg owoców czeremchy,
- 0,5 l wódki,
- 0,7 l spirytusu,
- 0,5 kg cukru,
- 2 szklanki miodu.
Przygotowanie:
- Owoce przebierz, umyj i odłóż na 2-3 dni w przewiewne miejsce (staną się nieco bardziej suche, ale również utracą goryczkę).
- Czeremchę przełóż do dużego słoja, zasyp cukrem i zalej miodem. Odstaw na 2 dni w ciemne miejsce.
- Po tym czasie owoce zalej mieszanką wódki i spirytusu. Odstaw na 2 tygodnie.
- Przefiltruj przez gazę i przelej do butelek. Aby nalewka z czeremchy nabrała pełni smaku, odstaw ją w ciemne, chłodne miejsce na kilka miesięcy - im dłużej, tym będzie smaczniejsza i bardziej aromatyczna.
fot. Nalewka z czeremchy z miodem/Adobe Stock, Steidi
Właściwości nalewki z czeremchy
Owoce czeremchy, a tym samym zrobiona z nich nalewka, zawiera witaminę C, potas, wapń, fosfor, karotenoidy i rutynę - mają więc nieocenione właściwości zdrowotne. Możesz jeść owoce samodzielnie, choć nie każdemu pasuje ich charakterystyczny, lekko gorzki smak albo przygotować z niej pyszne przetwory.
- Działa moczopędnie - ułatwia usuwanie toksyn z organizmu i chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych.
- Łagodzi dolegliwości kobiece - przetwory i nalewka z czeremchy posiadają właściwości kojące - przynoszą ulgę w napięciu i bólach miesiączkowych.
- Łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego - pomaga przy zatruciach i biegunkach.
- Wzmacnia odporność - dzięki dużej zawartości witaminy C, nalewka z czeremchy to jedno z najlepszych domowych lekarstw na przeziębienie.
- Działa przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo - nalewka z czeremchy polecana jest w leczeniu infekcji dróg oddechowych, szczególnie dobrze wpływa na suchy, męczący kaszel.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 02.06.2020.
Czytaj także:
Jesienne nalewki na 4 sposoby
Nalewka z czarnej morwy
Nalewka z bursztynu