Nalewka z czeremchy jest idealna na jesienno-zimowe przeziębienia. Jej przygotowanie jest bardzo proste - wystarczą owoce, cukier i wybrany alkohol - spirytus albo mieszanka spirytusu i wódki.
Czeremcha rośnie powszechnie na terenie całej Polski, głównie w wilgotnych lasach oraz w okolicy rzek i innych zbiorników wodnych. Jej owoce mają bardzo intensywny zapach i wyrazisty, cierpki smak. Doskonale nadają się nie tylko do przygotowania nalewek, ale również soków, dżemów czy konfitur.
Nalewka z czeremchy - prosty przepis na spirytusie
Składniki:
- 2 kilogramy owoców czeremchy,
- 1 l spirytusu 60%,
- 1 kg cukru.
Przygotowanie:
- Owoce przebierz, umyj i odłóż na 2-3 dni w przewiewne miejsce (staną się nieco bardziej suche, ale również utracą goryczkę).
- Czeremchę przełóż do dużego słoja i zasyp cukrem. Odstaw na 2 dni w ciemne miejsce.
- Po 2 dniach owoce zalej spirytusem i odstaw na 2 tygodnie.
- Po tym czasie przefiltruj nalewkę z czeremchy przez gazę i przelej do mniejszych butelek. Odstaw na kolejne 2-3 miesiące.
Nalewka z czeremchy na miodzie - przepis na spirytusie i wódce
Składniki:
- 2 kg owoców czeremchy,
- 0,5 l wódki,
- 0,7 l spirytusu,
- 0,5 kg cukru,
- 2 szklanki miodu.
Przygotowanie:
- Owoce przebierz, umyj i odłóż na 2-3 dni w przewiewne miejsce (staną się nieco bardziej suche, ale również utracą goryczkę).
- Czeremchę przełóż do dużego słoja, zasyp cukrem i zalej miodem. Odstaw na 2 dni w ciemne miejsce.
- Po tym czasie owoce zalej mieszanką wódki i spirytusu. Odstaw na 2 tygodnie.
- Przefiltruj przez gazę i przelej do butelek. Aby nalewka z czeremchy nabrała pełni smaku, odstaw ją w ciemne, chłodne miejsce na kilka miesięcy - im dłużej, tym będzie smaczniejsza i bardziej aromatyczna.
Właściwości nalewki z czeremchy
Owoce czeremchy, a tym samym nalewka, zawierają witaminę C, potas, wapń, fosfor, karotenoidy i rutynę - mają więc nieocenione właściwości zdrowotne.
- Wzmacnia odporność - dzięki dużej zawartości witaminy C, nalewka z czeremchy to jedno z najlepszych domowych lekarstw na przeziębienie.
- Działa przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo - nalewka z czeremchy polecana jest w leczeniu infekcji dróg oddechowych, szczególnie dobrze wpływa na suchy, męczący kaszel.
- Działa moczopędnie - ułatwia usuwanie toksyn z organizmu i chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych.
- Łagodzi dolegliwości kobiece - przetwory i nalewka z czeremchy posiadają właściwości kojące - przynoszą ulgę w napięciu i bólach miesiączkowych.
- Łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego - pomaga przy zatruciach i biegunkach.
Więcej przepisów na nalewki: