Imbir ma mnóstwo zalet - nie tylko rozgrzewa i zwalcza przeziębienie, ale także poprawia ukrwienie mózgu. Przyprawa ta dostępna jest w postaci świeżych, a także marynowanych, kandyzowanych oraz suszonych i sproszkowanych kłączy. Każda z tych odmian imbiru ma nieco inne zastosowanie. Sprawdź, jakie!
Imbir świeży
- Smak: świeży, orzeźwiający i cytrusowy, a także nieco piekący i korzenny.
- Zastosowanie: doskonały do owoców morza, ryb, a także wieprzowiny i drobiu. Niezastąpiony w daniach azjatyckich, także warzywnych. Dodawaj go do marynat, sosów, dipów i zup, a także do przetworów (np. z gruszek). Pysznym i aromatycznym napojem jest lemoniada imbirowa (plasterki imbiru gotuje się z wodą i cukrem).
- Przechowywanie: kłącza owinięte papierowym ręcznikiem i włożone do torebki można trzymać w lodówce nawet do 2 tygodni.
Sprawdź inne porady kulinarne:
Kalendarium przetworów domowych - kiedy robić przetwory
Przetwory z grzybów - 8 pomysłów na grzyby na zimę
Jak wybierać najlepsze warzywa i owoce - 10 porad
Przetwory z grzybów - 8 pomysłów na grzyby na zimę
Jak wybierać najlepsze warzywa i owoce - 10 porad
Dowiedz się więcej o pozostałych rodzajach imbiru!
1
z
3
fot. Fotolia
Imbir mielony
- Smak: słodkawy, mocno korzenny i palący, pozbawiony owocowej, cytrusowej nuty, jaką ma świeży imbir.
- Zastosowanie: najlepiej nadaje się do dań słodkich, np. sałatek owocowych (sprawdzi się w nich także świeży imbir), a także do słodkich wypieków, np. pierniczków, herbatników korzennych. Pasuje też do dań z ryżu oraz pieczonych i prażonych jabłek.
- Przechowywanie: imbiru w proszku nie kupuj na zapas, bo wietrzeje. Małe opakowanie trzymaj w ciemnym i suchym miejscu.
2
z
3
fot. Fotolia
Imbir kandyzowany
- Smak: na początku słodki, delikatny, w kilka chwil staje się palący i mocno korzenny.
- Zastosowanie: niezastąpiony dodatek do ciast, ciasteczek, pierników, keksów, deserów, grzanego piwa, wina, kawy, herbaty, kompotów, musli i jogurtów. Doskonale sprawdza się także w roli słodkiej, zdrowej przekąski. Żucie kawałeczków kandyzowanego imbiru to również sprawdzony sposób na szybkie odświeżenie oddechu.
- Przechowywanie: kandyzowany imbir przechowuje się dobrze w szczelnie zamykanym słoiczku w chłodnym i ciemnym miejscu.
3
z
3
fot. Fotolia
Imbir marynowany
- Smak: wyrazisty, cierpki, z lekko palącą nutą.
- Zastosowanie: tradycyjny dodatek do sushi – maczanymi w sosie sojowym plasterkami przegryza się poszczególne kęsy. Oczyszcza kubki smakowe i przygotowuje na nowe rozkosze podniebienia. Marynowany imbir to smakowita i efektowna ozdoba kanapek, zup kremowych (np. z porów) lub sałatek orientalnych. Pasuje oczywiście do dań z ryżu. W sklepach dostępny jest biały i różowy imbir marynowany – ten drugi kolor zawdzięcza barwnikowi.
- Przechowywanie: do kilku tygodni w lodówce.