POLECAMY

Ile gotować na jajka: na miękko i na twardo

Jajka to bardzo ceniony i wartościowy produkt spożywczy. Są dobrym uzupełnieniem wielu dań.

Jajko na twardo gotuj przez 8 do 10 minut. Nie rób tego zbyt długo - przegotowane nie są wcale smaczne! Jaja gotuj na miękko od 2 do 4 minut (w zależności od wielkości), na półmiękko do 6 minut.

Jajowar - urządzenie, które ułatwi Ci gotowanie jaj do odpowiedniej twardości!

Wydawałoby się, że gotowanie jajek jest prostą sprawą. Ile razy jednak chcąc zaserwować je na miękko przynosiłyśmy na stół stwardniałe już żółtka lub płynne jeszcze białko? Kwestia tego, ile gotować jajka na miękko, zawsze jest problematyczna. Zastanawiasz się też, ile gotować jajka na twardo? Dowiedz się więcej!

Ile gotować jajka na miękko?

Jajko na miękko powinno gotować się przez 2 do 4 minut - zależy to głównie od wielkości jajka. Jeśli wolisz, aby żółtko nie było całkowicie płynne, gotuj je przez 6 minut - będzie ugotowane na półmiękko.

Do odmierzania czasu możesz wykorzystać timer do jajek.

Co zrobić z żółtek?

Ile gotować jajka na twardo?

Jajko na twardo gotuj przez 8 do 10 minut. Pamiętaj, aby nie pozostawały one we wrzątku zbyt długo - przegotowane jaja nie są wcale smaczne!

Jak gotować jajka: 4 zasady

  1. Przed włożeniem jajek do garnka należy je umyć. To mit, że jajka wyciągnięte wprost z wytłaczanki są czyste. Przed każdym użyciem jajko powinno być oczyszczone, gdyż na jego skorupce mogą przebywać groźne drobnoustroje (z tego też powodu należy dbać  to, aby w lodówce nie stykały się z innymi produktami spożywczymi np. serami czy kiełbasą. Skorupki jajka mają również tendencję do chłonięcia obcych zapachów, przez co zmniejszają się ich walory smakowe).

Co zrobić z białek?

  1. Jajka wkładamy pojedynczo łyżeczką do gorącej wody. Ważne, aby gotowane jajka się nie potłukły. Nawet niewielkie mechaniczne uszkodzenie delikatnej skorupki może sprawić, że jajko pęknie podczas gotowania, a zawarte w nim białko wypłynie i nie będzie nadawało się do użytku.
  2. Czas gotowania jajek liczymy od momentu zagotowania się wody. W zależności od długości gotowania możemy uzyskać efekt jajka na twardo, miękko lub półmiękko. Jajka na twardo powinny być gotowane od 8 do 10 minut, na miękko od 2 do 4 minut (w zależności od wielkości jaja), na półmiękko do 6 minut.
  3. Jajka z uszkodzoną skorupką, ale nie przerwaną błoną podskorupkową również można gotować. Jeśli skorupka jajka pękła, należy zawinąć je w zwilżony papier pergaminowy i w ten sposób gotować.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o gotowaniu jajek na miękko i twardo?

  • Jajka, które są ugotowane na twardo należy wyjąć z gorącej wody i zanurzyć w zimnej. Dzięki temu łatwiej obierzemy je ze skorupki.
  • Aby uzyskać galaretowatą, delikatną konsystencję białka, nie należy gotować jajek we wrzątku. Wystarczy włożyć je do zagotowanej wody i poczekać odpowiednią ilość minut (przedłużoną dwukrotnie w stosunku do gotowania we wrzątku np. jajka na miękko - 6 minut).

Jedzenie będzie przyjemniejsze z kieliszkami do jajek z wesołymi buźkami.

Sprawdź inne porady kulinarne:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/miesiąc temu
Nie wierzę, że takie bzdury wypisujesz. "Przed każdym użyciem jajko powinno być oczyszczone, gdyż na jego skorupce mogą przebywać groźne drobnoustroje (z tego też powodu należy dbać to, aby w lodówce nie stykały się z innymi produktami spożywczymi np. serami czy kiełbasą. Skorupki jajka mają również tendencję do chłonięcia obcych zapachów, przez co zmniejszają się ich walory smakowe)". Kto w lodówce układa ser,kiełbasy na jajka? Lub odwrotnie. Od 50 lat lodówki mają specjalnie zaprojektowaną półkę na jajka. A jak skorupki mają tendencję do chłonięcia obcych zapachów to powinno mi w lodówce "pachnieć" kurnikiem. To są dopiero jaja :)
/2 miesiące temu
Bzdura z tym czasem! Przez was wczoraj ugotowałam 2 jajka na pół surowe (rozmiar L). Kolejne 2 gotowałam już 5,5 min i wyszły idealne. A dziś znalazłam inny artykuł, w którym jest napisany właśnie taki czas.
/6 miesięcy temu
jeśli są bakterie, które przetrwają proces gotowania to tym bardziej przetrwają proces mycia, a tak z ciekawości to jakie to bakterie, pochwal się swoją widzą.
POKAŻ KOMENTARZE (19)