Nalewka z brzoskwiń jest niezwykle aromatyczna i ma piękny, złoto-pomarańczowy kolor. Oprócz walorów smakowych posiada, jak większość nalewek, również właściwości zdrowotne - dzięki temu, że brzoskwinie zawierają duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza, pomaga w leczeniu anemii.
Spis treści:
Przepis na nalewkę z brzoskwiń na spirytusie
Składniki:
- 1 kg brzoskwiń (bez pestek),
- 0,7 l spirytusu,
- 2 goździki,
- 1 laska cynamonu,
- 150 g cukru.
Sposób przygotowania:
- Brzoskwinie umyj, przekrój na pół, usuń pestki i pokrój na mniejsze kawałki.
- Włóż do dużego szklanego słoja, dodaj cynamon, goździki i zalej spirytusem.
- Zamknij i odstaw na 3 miesiące w ciepłe miejsce.
- Zlej płyn znad owoców i przefiltruj przez gazę. Owoce zasyp cukrem, a po tygodniu, gdy się rozpuści, wymieszaj z alkoholowym nalewem.
- Nalewkę z brzoskwiń rozlej do butelek i odstaw na pół roku w chłodne miejsce, by nabrała odpowiedniego aromatu i mocy.
fot. Adobe Stock
Przepis na nalewkę z brzoskwiń na wódce
Składniki:
- 1 kg brzoskwiń (bez pestek),
- 1 l wódki,
- 200 ml spirytusu,
- 200 g cukru,
- 1 laska wanilii.
Sposób przygotowania:
- Brzoskwinie umyj i przełóż do słoja. Dodaj laskę wanilii i wlej wódkę oraz spirytus.
- Zakręć i energicznie potrząśnij. Odstaw w nasłonecznione miejsce na 3 tygodnie.
- Po tym czasie nalew przelej przez papierowy filtr do kawy albo gazę.
- Owoce zasyp cukrem, a po 7 dniach, gdy puszczą sok, wymieszaj z alkoholowym nalewem.
- Nalewkę z brzoskwiń na wódce rozlej do mniejszych butelek i odstaw na półroczne leżakowanie.
Więcej przepisów na pyszne nalewki:
Nalewka z głogu - doskonały przepis i właściwości prozdrowotne
Nalewkę z głogu zrobisz na wódce lub spirytusie z dodatkiem korzennych przypraw. Wybierz dojrzałe i jędrne owoce głogu do nalewki, aby puściły najwięcej soku podczas maceracji. Właściwości nalewki z głogu to przede wszystkim wsparcie krążenia krwi i regulacja rytmu serca. Owoce głogu są też bogate w cenne antyoksydanty.
Czeremchówka, czyli nalewka z czeremchy: pyszny trunek o wielu właściwościach zdrowotnych
Nalewka z czeremchy, czyli czeremchówka, ma piękny, głęboki kolor i zdecydowany, a jednocześnie orzeźwiający aromat. Do jej przygotowania potrzebujesz jedynie dwóch kilogramów owoców, kilogram cukru i litr spirytusu. Właściwości czeremchy sprawiają, że gotowa nalewka jest nie tylko pyszna, ale także zdrowa.
Dżem, konfitura, soki i nie tylko - oto pomysły na soczyste i orzeźwiające przetwory z wiśni
Przetwory z wiśni, samodzielnie przygotowane latem, w najmroźniejsze miesiące potrafią przypomnieć smak wakacji. Do ich przygotowania wybieraj jędrne, czerwone owoce albo te lekko przejrzałe. Z wiśni przygotujesz pyszne soki, dżemy, a także napoje alkoholowe. Doskonale smakują jako dodatek do słodkich i mięsnych potraw.
Przepis na nalewkę z czarnej morwy. Poznaj właściwości i zastosowanie soczystych owoców morwy
Morwa czarna jest polecana przy infekcjach, kaszlu, anemii, a także problemach z trawieniem i wzdęciach. Morwę można coraz częściej kupić w Polsce. Można z niej przygotować smaczną nalewkę z morwy, która ma korzystny wpływ na zdrowie. Poznaj właściwości prozdrowotne czarnej morwy. Jej wartości odżywcze też robią wrażenie.
Nalewka z winogron - przepis na nalewkę z winogron ciemnych i jasnych
Nalewka z winogron jest gotowa do spożycia już po 3-4 miesiącach od przygotowania. Warto ją doprawić cynamonem i kardamonem, które zapewnią niepowtarzalny aromat.
Nalewka z gruszek - przepis na gruszkówkę na spirytusie, wódce, z miodem
Nalewka z gruszek, czyli gruszkówka jest prosta w przygotowaniu. Na 2 kilogramy owoców przypada litr wybranego alkoholu i pół kilograma cukru.
Nalewka sosnowa - jak ją zrobić? Właściwości i przeciwwskazania do stosowania nalewki z sosny
Sosna zwyczajna posiada wiele prozdrowotnych właściwości. W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie pączki, młode pędy, szyszki i żywicę sosny. Dużą popularnością cieszy się nalewka sosnowa, którą przyrządza się z młodych pędów.
Nalewka z pigwowca - sprawdzony przepis na pyszną domową nalewkę
Do przygotowania nalewki z pigwowca potrzebujesz kilograma owoców, 400 gramów cukru, laski cynamonu i litr alkoholu - wódki 40% lub spirytusu 70%.
Nalewka z derenia - najlepsze przepisy na dereniówkę na wódce i spirytusie
Nalewka z derenia łagodzi dolegliwości żołądkowe i trawienne. Do jej przygotowania wybieraj dojrzałe, mocno czerwone owoce.
Nalewka z wiśni - wiśniówka na spirytusie z pestkami (przepis doskonały)
Wartościowa leczniczo i esencjonalna w smaku, nalewka z wiśni powstanie po roku leżakowania, choć już po 6 tygodniach można ją degustować. Przygotowana na spirytusie z 1,5 kg ciemnych, dojrzałych wiśni będzie wyborną w smaku leczniczą wiśniówką.
Nalewka z mirabelek - jak zrobić pyszną nalewkę ze złocistych śliwek
Nalewka z mirabelek będzie pyszna, jeśli wykonasz ją z dojrzałych śliwek. Na 1 kg śliwek mirabelek przypada 0,7 l wódki, 0,5 l spirytusu, 350 g cukru i 350 ml wody.
Nalewka rozmarynowa - przepis składniki i przygotowanie
Z pieprzem i cytryną!