Nalewka z wiśni jest popularnym trunkiem i internet tonie w przepisach na wiśniówkę. Sekretem udanej nalewki jest odpowiednia kolejność jej przygotowywania, proporcje i czas. Wiśniówkę warto pić jesienią i zimą, bo wzmacnia odporność i wspiera układ krążenia.
Nalewka wiśniowa – przepis babci
Składniki:
- 1,5 kg wiśni ciemnych i dojrzałych,
- 0,5 kg cukru,
- 500 ml spirytusu 95%,
- 250 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Wiśnie wydryluj. Owoce wraz z garścią pestek (nie więcej, bo pestki wydzielają trujący kwas pruski) przełóż do słoja. Zalej spirytusem rozcieńczonym wodą.
- Słój szczelnie przykryj gazą, zabezpiecz gumką recepturką i odstaw na 6 tygodni, od czasu do czasu wstrząsając słojem.
- Po tym czasie nalew przelej do innego naczynia, a owoce zasyp cukrem. Cukier może rozpuszczać się w owocach kilka lub kilkanaście dni. Kiedy się rozpuści - przelej go do płynu.
- Nalewkę z wiśni rozlej do butelek (postaraj się, aby przelać klarowny płyn) i przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu przez rok, a degustuj w międzyczasie.
fot. Adobe Stock
Zasady robienia nalewki wiśniowej
- W pierwszej kolejności zawsze zalewaj wiśnie alkoholem, a dopiero potem cukrem - nie na odwrót. Wiśnie najpierw zalane alkoholem oddadzą cenny aromat, nalewka uzyska piękny kolor i będzie wyborna w smaku. Zasypywanie wiśni cukrem powoduje fermentację, a to psuje smak owoców i jest zbędne (chyba, że chcesz przyrządzić wino domowej roboty).
- Wiśnie na nalewkę powinny być ciemne, drobne, nieco kwaśne - na pewno wyraziste. Im ciemniejsze, tym wiśniówka będzie posiadała więcej cennych składników, a smak będzie głęboki i wyrazisty.
- Nie odstawiaj słoja z zalanymi (zasypanymi cukrem, jeśli wolisz jednak inną metodę) wiśniami w słoneczne miejsce. Słońce spowoduje, że wiśnie stracą swoje cenne właściwości zdrowotne oraz witaminy. Wypróbuj też przepisy na inne lecznicze nalewki z owoców.
Artykuł pierwotnie opublikowano 03.09.2009 na zlecenie Edipresse.
Zobacz też przepisy na inne nalewki owocowe: Nalewka z orzecha włoskiego
Nalewka malinowa
Nalewka brzoskwiniowa
Nalewka z czarnej porzeczki
Nalewka malinowa
Nalewka brzoskwiniowa
Nalewka z czarnej porzeczki