Kuchnia chińska, w Polsce coraz bardziej popularna, często gości nie tylko w restauracjach, lecz także w domach. Popularne potrawy chińskie doczekały się już luźnych interpretacji, którym daleko do oryginału. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnie czerpiemy inspiracje z Azji i poszukujemy nowych smaków.
Kuchnia chińska - odmiany
Kuchnia chińska to pojęcie bardzo obszerne, ponieważ łączy wiele odmian kuchni tego azjatyckiego kraju. Każda z tych odmian, typowa dla danego regionu, różni się od pozostałych. Tym, co je łączy, niewątpliwie jest sposób przygotowania dań oraz naczynia (wok, jedzenie pałeczkami) oraz duża ilość warzyw:
- kuchnia kantońska: typowa dla południowej części kraju, opiera się na ryżu przygotowywanego w woku z dodatkiem drobno siekanych składników (głównie ryb i owoców morza),
- kuchnia pekińska: kuchnia północnych Chin oparta na makaronie, pieczonych i smażonych mięsach (słynna kaczka po pekińsku) i bułeczkach gotowanych na parze,
- kuchnia syczuańska: pikantna, oparta na wołowinie,
- kuchnia szanghajska: słodka odmiana chińskiej kuchni, opartej na rybach i owocach morza,
- kuchnia chaozhou: kuchnia prowincji Guandong słynąca z wykwintnych dań i owoców morza,
- kuchnia hunańska: bardzo pikantna,
- kuchnia sinciang: dania gotowane są na wolnym ogniu, praktycznie nie używa się w niej ryżu (za to popularne są inne zboża) i wieprzowiny,
- kuchnia fukieńska: oparta na sosie sojowym, zupach i pierożkach,
- kuchnia nyonya: spotykana w Malezji i Singapurze, jest mieszanką chińskich i malajskich gustów kulinarnych.
fot. Adobe Stock
Najpopularniejsze potrawy chińskie
W kuchni chińskiej zazwyczaj potrawy przygotowuje się za pomocą czterech technik:
- smażenia w sosie,
- gotowania na parze,
- smażenia na głębokim oleju,
- szybkiego podsmażania w woku.
Składnikami typowymi dla kuchni chińskiej są tofu, soja, pędy bambusa, ryż, grzyby mun, pieprz syczuański, ocet ryżowy oraz sosy: hoisin, ostrygowy, sojowy.
Większość dań chińskich je się pałeczkami, których nie wolno oblizywać ani wbijać w produkty. Potrawy smaży się w woku lub gotuje na parze w specjalnych, bambusowych sitkach.
Najpopularniejsze potrawy chińskie to:
- pierożki: wonton (z wieprzowiną, ostrygami, krewetkami), jiaozi (z mięsem i kapustą pekińską) guo tie (z wieprzowiną, krewetkami i ze szczypiorkiem,
- sajgonki,
- mięso z warzywami stir fry (technika polegająca na krótkim smażeniu w wysokiej temperaturze),
- stuletnie jaja (fermentowane jaja kacze),
- placki Jian Bing,
- kurczak po chińsku,
- kaczka po pekińsku.
Kuchnia chińska - założenia
Kuchnia chińska to przepisy oparte na świeżych warzywach, owocach morza, rybach i innych rodzajach mięs, makaronie i oczywiście na ryżu. Chińskie przepisy są bardzo zróżnicowane: część opiera się na pikantnych przyprawach, podczas gdy inne wyróżnia subtelność.
W kuchni chińskiej nic się nie marnuje, a Chińczycy wychodzą z założenia, że wszystko, co się rusza, nadaje się do jedzenia.
Choć w niektórych odmianach kuchni chińskiej ryż traktuje się marginalnie, to właśnie on jest podstawą większości dań. Nic dziwnego, że chińskie pozdrowienie ni hao oznacza: czy jadłeś już ryż?
Artykuł powstał na podstawie tekstu Weroniki Kwaśniak. Pierwotnie został opublikowany 23.06.2015.
Oto sprawdzone przepisy kuchni chińskiej: