kobieta, dziewczyna, rachunek, konto oszczędnościowe, konto, lokata fot. RF

Rachunek oszczędnościowy a konto osobiste

Sprawdź, jaka jest między nimi różnica!
/ 12.06.2011 13:13
kobieta, dziewczyna, rachunek, konto oszczędnościowe, konto, lokata fot. RF
Ostatnio spierałam się z koleżanką o różnice pomiędzy rachunkiem oszczędnościowym a osobistym. Ja twierdziłam, że to rodzaj ROR-u, a znajoma upierała się, że rachunek oszczędnościowy jest czymś w rodzaju lokaty. Która z nas ma rację?
Paulina J. z Opola


W tym wypadku bliżej prawdy jest Pani koleżanka. Rachunek oszczędnościowy jest bardzo popularną alternatywą dla lokat. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają odłożoną pewną kwotę pieniędzy i chciałyby ją zainwestować, ale bez zamrażania na dłuższy czas. Rachunek oszczędnościowy zapewnia wyższy zysk niż tradycyjne konto osobiste (ROR), pozwalając jednocześnie na korzystanie z płynności środków finansowych, tj. na wypłatę w dowolnym momencie bez utraty odsetek (co zazwyczaj nie jest możliwe w wypadku lokaty). Często jednak wypłata pieniędzy z rachunku oszczędnościowego może odbywać się bezpłatnie tylko raz w miesiącu.

Tymczasem rachunek osobisty (ROR) umożliwia wykonywanie praktycznie dowolnej liczby transakcji: wpłat, wypłat (często są bezpłatne). Można więc powiedzieć, że służy do zarządzania bieżącymi finansami, a konto oszczędnościowe, jak nazwa wskazuje, do gromadzenia wolnych środków.

Porady prawne i finansowe - forum >>