Utratą świadczenia nie muszą martwić się rodzice, którzy pracują i wychowują dzieci w Polsce. Zmiany dotyczą tylko tych Polaków, którzy wyjechali zarobkowo do Niemiec i pobierają jednocześnie świadczenia rodzinne w obu krajach.
Niemiecki rząd długo debatował nad kwestią pieniędzy na dzieci w Polsce. Federalny Trybunał Finansowy po miesiącach obrad podjął jednak decyzję, że część polskich rodzin, które pracują w Niemczech, straci równowartość 500+. Dotyczy to osób, które za zachodnią granicą korzystają z Kindergeld.
Które rodziny stracą świadczenie 500+?
Kindergeld to niemiecki zasiłek rodzinny. Przysługuje na pierwsze i drugie dziecko i wynosi 204 euro. Na trzecie dziecko wypłacane jest 210 euro, a na każde kolejne 235 euro. Rodziny w trudnej sytuacji materialnej mogą jeszcze liczyć na dodatkowe 185 euro miesięcznie.
Federalny Trybunał Finansowy uznał, że polski program 500+ jest tym samym, co Kindergeld. W związku z tym niemieccy politycy poinformowali, że nie można pobierać ich jednocześnie, bo jest to zbyt obciążające dla budżetu kraju. Dlatego wszystkie osoby ubiegające się o Kindergeld, a nie mające niemieckiego obywatelstwa i nie mieszkające na stałe w Niemczech, będą przechodziły dokładne kontrole finansowe. Nie można będzie także przyjmować innych świadczeń na dzieci oferowanych przez rząd.
Dane zgromadzone przez Finanzamat mówią, że w Niemczech Kindergeld pobiera 660 tys. osób, które nie pochodzą z kraju naszego zachodniego sąsiada. Większość z nich Polacy. W blisko co trzecim przypadku pieniądze wypłacano na dzieci Polaków mieszkające poza Niemcami.
Jeśli więc rodzice pracujący w Niemczech dalej chcą pobierać Kindergeld, mimo że nie mieszkają za zachodnią granicą, będą musieli przedstawić zaświadczenie, że nie pobierają w Polsce 500+. Tylko w tym przypadku niemiecki rząd przyzna im odpowiednie świadczenia.
Zobacz więcej informacji o programie 500+:
Co z programem 500+ w 2021 roku? Czy polskie rodziny dostaną mniej od państwa?
Ograniczenie 500+ przez trzy lata – ekonomiści przedstawili plan ratowania polskiej gospodarki
Wypłaty z programu 500+ zagrożone przez koronawirusa? Znamy stanowisko rządu