Program Mama Plus – kto tak naprawdę ma szansę załapać się na nowe świadczenia rządu?

Jest szansa na kolejne pieniądze i ułatwienia dla polskich rodzin. Zobacz, jakie konkretnie przywileje szykują się dla matek.
Małgorzata Germak / 9 miesięcy temu
mama plus fot. Adobe Stock

Rząd zapowiedział nowe przywileje dla kobiet. Program nazwany roboczo Mama Plus ma obejmować między innymi dłuższy urlop macierzyński, pierwszeństwo w żłobkach i darmowe leki w ciąży za „szybkie urodzenie drugiego dziecka”. Co to znaczy i kto faktycznie będzie miał szansę skorzystać z przywilejów?

300 zł dla każdego ucznia i program Mama Plus - premier Morawiecki obiecuje!

W ramach zapowiadanego programu Mama Plus mają być wypłacane premie za „szybkie urodzenie drugiego dziecka”. „Te małżeństwa, które zdecydują się na drugie dziecko szybko po pierwszym albo na trzecie szybko po drugim, będą miały różnego rodzaju przywileje” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Kogo obejmie Mama Plus?

Szybko urodzą dziecko, czyli jak? Tego prezes PiS już nie doprecyzował. Zrobiła to jednak szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Beneficjentkami programu Mama Plus będą te kobiety, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego dziecka” – wyjaśniła Elżbieta Rafalska.
Za takie „szybkie rodzenie dzieci” przewidywane jest też wydłużenie urlopu macierzyńskiego o trzy miesiące i darmowe leki dla kobiet w ciąży. Przedstawicie rządu zapowiadają też pierwszeństwo w żłobkach i przedszkolach, darmowe przejazdy komunikacją miejską dla matek z wózkiem i dzieckiem.

W ramach Mama Plus rząd obiecuje też zabezpieczenie emerytalne dla kobiet, które wychowały czwórkę dzieci. Mowa o minimalnej emeryturze (teraz wynosi ona 1029,80 zł brutto). Świadczenie to mogłyby uzyskać zarówno kobietry, które nigdy nie pracowały, jak i te które pracowały za krótko, by należała im się minimalna emerytura.

Dobre zmiany mają również dosięgnąć młode mamy, które jeszcze studiują. Rząd zapowiedział, że udogodnienia mają dotyczyć lepszej organizacji toku studiów – ułatwień w dostępie do urlopów dziekańskich i wprowadzenie programów stypendialnych specjalnie dla młodych matek.
Nie wiadomo, kiedy ma ruszyć program Mama Plus  – mówi się, że może jeszcze w tym roku.

Czytaj też:

PIT 2018 - wszystko, co musisz wiedziećPolacy więcej mają i więcej wydają. Ile? I kto zyskał najwięcej? Najnowsze dane GUS

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/tydzień temu
To po co karta dużej rodziny od 3 dziecka i dodatek jako wielodzietna rodzina. To jest pytanie...
/tydzień temu
Kurcze porypano to wszystko jest. Mamy sie mnożyć a klamia ze pomoga. Nie wierzcie w te brednie. Ja pracuje w 2 firmach na umowe bo musze utrzymac 2 dzieci gdzie jedno jest chore. Nie mam dodatkow z gminy ani alimentów z funduszu ani 500plus ani niczego innego bo..... Pani przekracza dochodem. Ale nie mam wyboru jako samotna matka musze pracowac musze miec na jedzenie. Byly maz ma gdzies dzieci i durno pisza ze karaja takich nie prawda . chodzi buchaj po wolnosci i sie cieszy. Ja sie pytam dlaczego pansto nie pomaga takim osoba z problemami jak moj. ? Nie jestem jedyna ktora ciezko pracuje a panstwo i rząd wstydzili by sie . karzecie nam rodzic dzieci bo dacie grosza? Sory my przekraczamy dochodami wiec nie jestesmy idiotkami. Nie urodze dziecka by musialo przechodzic biede i byc glodne bo ktos mi oczy zamysli programem plus ilestam. Wstydze sie tego pansta tego kraju i nie czuje sie obywatelka. Skoro pansto mnie olewa to ze wzajemnoscia. Nie ma w Polsce sprawiedliwosci i dziewczyny nie dajcie sie oszukac. Boze widzisz i nie grzmisz na to co robia z matkami.
/tydzień temu
Z 500+ nie wyszli,to znowu rozdają pieniądze. Nie swoje, podatników! Już nie wiedzą,co robić. Ja Wam powiem co,jak nie wiecie. Zlikwidować program 500+. Opłacić wyżywienie każdego dziecka w żłobkach,przedszkolach i szkołach. Obniżyć podatek dochodowy. Ludzie więcej zarobią i więcej wydadzą,czyli pieniądze i tak wrócą do kasy Państwa. Dajcie ludziom godnie życ,a nie utrzymywać pasożyty. Dość mam tego PIS-u. Głupki do potegi i rujnują nasz kraj. Za takie decyzje,powinniście być karani. Za wszystko,co robicie źle dla Polski i Jej obywateli,powinna być kara ,a nie premie. To jest demokracja? Z Kaczyńskim na czele,to bardziej przypomina dyktaturę. Co stary kawaler z kotami może wiedzieć o rodzinie i jej potrzebach. Błagam ludzie, otwórzcie oczy!
POKAŻ KOMENTARZE (4)