Mama 4 plus fot. Adobe Stock

Program Mama 4 Plus – jakie warunki trzeba spełnić, ile można dostać

W ramach programu Mama Plus mają być wypłacane emerytury dla niepracujących matek. Od 1 marca 2019 ruszył program Mama 4+. Świadczenie ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle nie podjęły pracy.
Edyta Liebert / 16.06.2020 12:20
Mama 4 plus fot. Adobe Stock

Rząd zapowiedział nowe przywileje dla kobiet. Program nazwany roboczo Mama Plus ma obejmować między innymi dłuższy urlop macierzyński, pierwszeństwo w żłobkach i darmowe leki w ciąży za „szybkie urodzenie drugiego dziecka”. Co to znaczy i kto faktycznie będzie miał szansę skorzystać z przywilejów?

Mama Plus a Mama 4 Plus

W ramach zapowiadanego programu Mama Plus mają być wypłacane premie za „szybkie urodzenie drugiego dziecka”. „Te małżeństwa, które zdecydują się na drugie dziecko szybko po pierwszym albo na trzecie szybko po drugim, będą miały różnego rodzaju przywileje” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Od 1 marca 2019 matki, które nie wykonują pracy zarobkowej, a mają czworo lub więcej dzieci mogą wnioskować o świadczenie w związku z programem „Mama 4 Plus”. Co ciekawe program obejmuje też ojców, którzy zajmują się dziećmi i z tego tytułu nie są zatrudnieni, a także rodziców adopcyjnych.

Mama 4 Plus - kto może otrzymać pieniądze

  • w przypadku matek: ukończenie 60 lat oraz urodzenie lub wychowanie czwórki lub więcej dzieci,
  • w przypadku ojców: ukończenie 65 lat oraz wychowanie czwórki lub więcej dzieci, bo matka zmarła, porzuciła je lub zaniechała ich wychowania przez dłuższy czas.

Mama 4 Plus - warunki, które trzeba spełnić

  • konieczne jest przedstawienie dowodu na brak środków na utrzymanie,
  • należy mieszkać w Polsce i mieć tutaj „ośrodek interesów życiowych” przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16. roku życia), a także posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce.

Program Mama 4 Plus - potrzebne dokumenty

  • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu,
  • informacja o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, materialnej,
  • inne dokumenty, które mogą wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie decyzji. 

Ile wynosi świadczenie z Mama 4 Plus

Mama 4+ przysługuje w kwocie równej najniższej emeryturze. Od 1 marca 2019 r. wynosi ona 1 100 zł, a mama 4 plus w 2020 to 1 200 zł. (co roku ta kwota będzie waloryzowana). Jeżeli masz emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to Mama 4+ będzie uzupełnieniem tej najniższej emerytury - kwota będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą, a wysokością pobieranej emerytury albo renty.

Czytaj też: Ciąża skraca życie kobiety - o ile lat? Zdaniem ekspertów te imiona dla dzieci przyniosą im finansowy sukces

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/13.03.2019 09:23
Emerytura matczyna nie jest przyznawana ludziom którzy posiadają ziemie! Wiem na 100% że osoba która wychowala 4 dzieci nie dostała emerytury gdyż w KRUS powiedziano jej że ma ziemie i nic nie dostanie. Naliczają że masz ogromny majątek z ziemi i Ci sie nie należy nic! Dlaczego PiS o tym nie mowi?? Dlaczego to jest ukrywane? Jeśli masz ziemie na siebie to gów*o dostaniesz a nie emeryture i to jest warunek główny ale tego Ci nikt nie powie!!
/31.01.2019 18:06
Jak czytam komentarze to wydaje mi się że przekrój społeczeństwa to sami malkontenci. Nic nie pasuje. Wielkie halo z 500+ a tymczasem cała Europa płaci zasiłki na dzieci i wszędzie jest to normalne tylko nie w Polsce. Sam mam 4 dzieci ale niestety już 2 wyrosła więc nie"zbiję majątku" jednak pamiętam czasy gdy sam utrzymywałem rodzinę zarabiając ok. 2tys.zł a wyprawka dzieci do szkoły kosztowała mnie 2,7 tys.zł więc co roku musiałem brać kredyt aby posłać dzieci do szkoły a chwilę później trzeba było opał kupić. Nie wiem o co biega ale czytając te posty krytyczne odnoszę wrażenie że to tylko ja miałem tak ciężko , lub byłem jakimś nieudacznikiem. Z tej perspektywy to by się przydały wtedy, takie normalne dla reszty europy zasiłki .
/06.01.2019 19:48
To po co karta dużej rodziny od 3 dziecka i dodatek jako wielodzietna rodzina. To jest pytanie...
POKAŻ KOMENTARZE (6)