Program Mama Plus – kto tak naprawdę ma szansę załapać się na nowe świadczenia rządu?

Jest szansa na kolejne pieniądze i ułatwienia dla polskich rodzin. Zobacz, jakie konkretnie przywileje szykują się dla matek.
Małgorzata Germak / 7 miesięcy temu
Program Mama Plus – kto tak naprawdę ma szansę załapać się na nowe świadczenia rządu? fot. Adobe Stock

Rząd zapowiedział nowe przywileje dla kobiet. Program nazwany roboczo Mama Plus ma obejmować między innymi dłuższy urlop macierzyński, pierwszeństwo w żłobkach i darmowe leki w ciąży za „szybkie urodzenie drugiego dziecka”. Co to znaczy i kto faktycznie będzie miał szansę skorzystać z przywilejów?

300 zł dla każdego ucznia i program Mama Plus - premier Morawiecki obiecuje!

W ramach zapowiadanego programu Mama Plus mają być wypłacane premie za „szybkie urodzenie drugiego dziecka”. „Te małżeństwa, które zdecydują się na drugie dziecko szybko po pierwszym albo na trzecie szybko po drugim, będą miały różnego rodzaju przywileje” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Kogo obejmie Mama Plus?

Szybko urodzą dziecko, czyli jak? Tego prezes PiS już nie doprecyzował. Zrobiła to jednak szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Beneficjentkami programu Mama Plus będą te kobiety, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego dziecka” – wyjaśniła Elżbieta Rafalska.
Za takie „szybkie rodzenie dzieci” przewidywane jest też wydłużenie urlopu macierzyńskiego o trzy miesiące i darmowe leki dla kobiet w ciąży. Przedstawicie rządu zapowiadają też pierwszeństwo w żłobkach i przedszkolach, darmowe przejazdy komunikacją miejską dla matek z wózkiem i dzieckiem.

W ramach Mama Plus rząd obiecuje też zabezpieczenie emerytalne dla kobiet, które wychowały czwórkę dzieci. Mowa o minimalnej emeryturze (teraz wynosi ona 1029,80 zł brutto). Świadczenie to mogłyby uzyskać zarówno kobietry, które nigdy nie pracowały, jak i te które pracowały za krótko, by należała im się minimalna emerytura.

Dobre zmiany mają również dosięgnąć młode mamy, które jeszcze studiują. Rząd zapowiedział, że udogodnienia mają dotyczyć lepszej organizacji toku studiów – ułatwień w dostępie do urlopów dziekańskich i wprowadzenie programów stypendialnych specjalnie dla młodych matek.
Nie wiadomo, kiedy ma ruszyć program Mama Plus  – mówi się, że może jeszcze w tym roku.

Czytaj też:

PIT 2018 - wszystko, co musisz wiedziećPolacy więcej mają i więcej wydają. Ile? I kto zyskał najwięcej? Najnowsze dane GUS

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 miesiące temu
Trzeba się puszczać
/7 miesięcy temu
Mam nadzieję, że przy najbliższych wyborach paramentarnych społeczeństwo wprowadzi program "PIS minus".
/7 miesięcy temu
Mam nadzieję, że przy najbliższych wyborach paramentarnych społeczeństwo wprowadzi program "PIS minus".