Karty płatnicze - karta zbliżeniowa fot. Panthermedia

Karta zbliżeniowa - porady prawne

Nie masz obowiązku przyjmowania karty zbliżeniowej przysłanej przez bank. Masz prawo do jej zwrotu...
/ 10.05.2013 11:50
Karty płatnicze - karta zbliżeniowa fot. Panthermedia
Skończyła mi się karta płatnicza. Bank przysłał mi nową, ale jest to już karta zbliżeniowa. Czy mogę jej nie przyjąć, bo boję się, że poprzez nieumiejętne użycie lub przez złodziei stracę pieniądze?
Ada Warska

Może Pani. Klienci nie mają obowiązku korzystania z karty zbliżeniowej. Jeśli w zamian za starą otrzymają kartę z taką funkcją, mają prawo odmówić jej przyjęcia. Niestety, w wielu przypadkach takie postępowanie spowoduje, że klient pozostanie bez żadnej karty. Problem polega bowiem na tym, że te tradycyjne, czyli bez funkcji zbliżeniowej, są wycofywane z oferty banków. Jeśli ktoś nie chce korzystać z możliwości płacenia zbliżeniowo, ale potrzebuje karty, lepiej, żeby zażądał w banku wyłączenia tej funkcji. Jeszcze kilka tygodni temu nie było to możliwe, obecnie jednak banki zaczynają umożliwiać blokowanie funkcji zbliżeniowej. Innym sposobem zwiększenia bezpieczeństwa posiadaczy nowych kart są ubezpieczenia, które można dodatkowo wykupić. Niestety nie są one dostępne we wszystkich bankach i trzeba za nie zapłacić ok. 5 zł miesięcznie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/28.07.2013 09:52
Obecnie niestety większość kart to karty zbliżeniowe - a korzystanie z nich niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Mówimy o zeskanowaniu danych osobowych z takiej karty - miejmy się więc na baczności i zwróćmy uwagę na to, żeby nasza karta była bezpieczna. Na przykład w specjalnym ochronnym etui.