Śluz ślimaka w kosmetykach - jakie daje efekty i czy warto go stosować na blizny i trądzik?

Śluz ślimaka w kremach fot. Adobe Stock
Śluz ślimaka działa zbawiennie działanie na skórę. Nie tylko nawilża i regeneruje, ale również łagodzi zmiany trądzikowe, rozjaśnia przebarwienia i wygładza zmarszczki.
Małgorzata Machnicka / 06.04.2021 12:45
Śluz ślimaka w kremach fot. Adobe Stock

Śluz ślimaka znany był już od czasów starożytnej Grecji, gdzie jego niesamowite właściwości wykorzystywano do pielęgnacji skóry. Szalenie popularny stał się jednak dopiero kilkanaście lat temu, a wypromowały go... kosmetyki azjatyckie, głównie koreańskie. 

Spis treści:

  1. Właściwości i składniki
  2. Dla jakiej cery jest przeznaczony?
  3. Kosmetyki ze śluzem ślimaka
  4. Jak jest pozyskiwany?

Właściwości i składniki śluzu ślimaka

Śluz ślimaka bogaty jest w kolagen i elastynę, witaminy A, C i E, a także kwas glikolowy i alantoinę, dzięki czemu rewelacyjnie nawilża i regeneruje skórę. Poza tym przywraca jej elastyczność i jędrność, a więc odmładza i dodaje promiennego blasku. Przyspiesza gojenie się ran, zwalnia proces starzenia się skóry i wygładza istniejące zmarszczki.

  • Alantoina intensywnie nawilża, koi i działa przeciwzapalnie. Dodatkowo przyspiesza regenerację skóry, łagodzi podrażnienia i zmiany trądzikowe, a także przyspiesza gojenie się ran.
  • Kwas glikolowy spowalnia procesy starzenia się skóry, wykazuje działanie delikatnie złuszczające, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia i blizny, a także reguluje proces wydzielania sebum.
  • Kolagen i elastyna przywracają skórze elastyczność i jędrność.
  • Witaminy A,C i E, które odżywiają i regenerują skórę.

Dla jakiej cery polecane są kosmetyki ze śluzem ślimaka?

I kolejna dobra wiadomość - można go stosować przy każdym rodzaju cery. Skórom suchym i odwodnionym przyniesie porządny zastrzyk nawilżenia i pozwoli odzyskać promienny blask.

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, polecany jest skórom dojrzałym, szarym, którym brak witalności. 

Poza tym, to jeden z najlepszych składników kosmetyków dla cer tłustych, mieszanych i trądzikowych - śluz ślimaka ma działanie bakteriobójcze, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych (nie jest komedogenny, a więc nie przyczynia się do powstawania zaskórników).

Ma również właściwości rozjaśniające - warto go stosować, jeśli zmagasz się z bliznami po niedoskonałościach. Świetnie poradzi sobie również z rozstępami

Kosmetyki ze śluzem ślimaka

Śluz ślimaka stosowany jest w kremach i serum do twarzy, tonikach i maseczkach. Znajdziesz go już nie tylko w kosmetykach azjatyckich, ale również w produktach naszych rodzimych marek - ma je w swojej ofercie m.in. Orientana, Farmona czy Bodymania.

Kosmetyki zawierające ten składnik, warto włączyć do codziennej pielęgnacji. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim rano - nawilży i doda skórze blasku, a do tego będzie dobrą bazą pod makijaż.

Jak pozyskiwany jest śluz ślimaka?

Śluz ślimaka pozyskiwany jest z brunatnego ślimaka ogrodowego. Ale spokojnie, wszystko odbywa się bez szkody dla ślimaka (w przeciwnym wypadku zaczyna on wydzielać szkodliwe dla skóry toksyny i śluz staje się bezwartościowy). 

Jednorazowo można pozyskać jedynie łyżeczkę śluzu - następnie ślimaki wracają do parku hodowlanego, gdzie mają czas na regenerację. Proces pozyskiwania śluzu trwa kilka dni. Może on być pobrany wyłącznie ze zdrowych ślimaków hodowlanych

Więcej o kosmetykach:
Serum nawilżające do twarzy - 6 najlepszych produktów
Najlepsze kremy z witaminą C
Najlepsze korektory pod oczy - przegląd

Redakcja poleca

REKLAMA