Jak skutecznie leczyć trądzik?

Wybór metody leczenia zależy od postaci trądziku. W trądziku o łagodnym nasileniu stosujemy jedynie leczenie miejscowe, w ciężkich - leczenie skojarzone: zewnętrzne i ogólne, np. izotretinoinę oraz witaminy o działaniu przeciwłojotokowym. Dowiedz się, jak wyleczyć trądzik.
/ 21.09.2010 10:54
Jak skutecznie leczyć trądzik?

Co stosować przy łagodnych postaciach trądziku?

W leczeniu miejscowym zmian trądzikowych stosuje się szereg różnych preparatów pod postacią pudrów, past, aerozoli. Do najpopularniejszych preparatów należą:

Nadtlenek benzoilu - stosowany w przypadku występowania zaskórników, zmian grudkowych i krostkowych. Dostępnymi na rynku preparatami nadtlenku benzoilu są: Benzacne 5 i 10%, Oxy oraz preparaty złożone: Clearasil - Ultra (nadtlenek benzoilu + krzemian glinu), Acnidazil (nadtlenek benzoilu + mikonazol). 

Antybiotyki - szczególnie wskazane w przypadku trądziku grudkowo-krostkowego. Stosowane są wówczas preparaty zawierające: tetracykliny, erytromycynę, klindamycynę, neomycynę.

Kwas witaminy A - tretinoina - skuteczny w przypadku zmian o charakterze zaskórników i grudek. Działanie tych związków polega na normalizacji procesów złuszczania w obrębie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych.

Wspomagająco stosować można również preparaty zawierające kwas salicylowy i cynk.

Należy też pamiętać, że często na skutek stosowania wielu wysuszających skórę preparatów, dochodzi do jej podrażnienia. W takim wypadku należy unikać mydła i stosować specjalne emulsje do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej. Po umyciu twarzy, trzeba nawilżyć ją za pomocą specjalnie dobranych przez dermatologa preparatów.

Gdy łagodniejsze metody nie skutkują

W nasilonym trądziku konieczne bywa doustne przyjmowanie preparatów. Stosujemy tu głównie antybiotyki z grupy tetracyklin z równoczesnym podawaniem dużej dawki witamin z grupy B. Z antybiotyków lekarze zalecają również erytromycynę. Leczenie to z reguły jest długotrwałe, stosowane do uzyskania widocznej poprawy. Należy je wspomagać witaminami działającymi przeciwłojotokowo, tj. witaminą PP.

Zobacz też: Jak zapobiec grzybicy paznokci?

Najnowsze metody leczenia

Nowe preparaty spowodowały pewien przełom w dotychczasowym leczeniu. Posiadają silne działanie keratolityczne i przeciwłojotokowe. Podajemy preparat Roaccutane lub Isotretinoin. W czasie leczenia kobiety powinny zażywać środki antykoncepcyjne, gdyż preparaty te wykazują silne działanie uszkadzające rozwijający się płód. Terapia trwa kilka miesięcy.

Działanie przeciwtrądzikowe posiada również preparat hormonalny o nazwie cyproteron. Podaje się go głównie jako leczenie uzupełniające.

Zobacz też: Czy wiesz jak dbać o kręcone włosy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)