Leczenie hormonalne trądziku

Leczenie hormonalne jest szczególnie przydatne wtedy, gdy zmiany trądzikowe są związane z nadmiarem np. androgenów i testosteronu w organizmie kobiety. Taka terapia jest jednak skuteczna tylko przy odpowiednim dobraniu środków dostosowanych przez lekarza do indywidualnych potrzeb danej osoby.
/ 21.09.2010 11:53
Jakie leki pomogą zwalczyć trądzik?

Dużą rolę w powstawaniu zmian trądzikowych odgrywają zaburzenia hormonalne. Na gruczołach łojowych znajdują się receptory dla androgenów oraz pochodnych testosteronu - hormonów płciowych. U osób predysponowanych w gruczołach łojowych jest zwiększona wrażliwość na owe hormony. Szczególnie u kobiet nadmiar androgenów i testosteronu powoduje nasilone powstawanie trądziku. Dlatego też jedną z metod leczenia zmian trądzikowych jest leczenie hormonalne.

Za co są odpowiedzialne androgeny?

Androgeny wpływają na aktywność wydzielniczą gruczołów łojowych. Hormony te wpływają na wzrost wydzielania łoju, o czym świadczy fakt, że mężczyźni niewrażliwi na androgeny, nie chorują na trądzik. Za zaburzeniami hormonalnymi przemawia też nasilenie zmian trądzikowych w czasie menstruacji, a także większe nasilenie zmian w miejscach występowania mieszków włosowych na twarzy.

Silne działanie przeciwłojotokowe i obniżające poziom androgenów w surowicy krwi ma lek o nazwie spironolakton. Podczas leczenia należy jednak monitorować stężenie potasu w surowicy krwi. Jako działania niepożądane czasami pojawia się obrzmienie i bolesność gruczołów sutkowych.

Zobacz też: Jak skutecznie leczyć trądzik?

Leki doustne 

Doustne leki antykoncepcyjne zawierające estrogeny również skutecznie zmniejszają stężenie androgenów w surowicy. Unikać należy natomiast preparatów, w których skład wchodzą androgeny, gdyż przyjmowanie ich nasila występowanie trądziku. Silne działanie przeciwłojotokowe posiada preparat o nazwie cyproteron. Podawany jest kobietom przez kilka miesięcy, głownie jako leczenie uzupełniające. W leczeniu postaci zapalnej choroby stosować można inny preparat hormonalny o nazwie etynyloestradiol. Efekty często pojawiają się już po miesiącu leczenia, ale terapię należy kontynuować znacznie dłużej.

Skuteczne w leczeniu mogą być również kortykosteroidy stosowane doustnie, gdyż hamują one wydzielanie androgenów. Niestety jednym z działań niepożądanych tych leków jest powstawanie zmian trądzikowych. Kortykosteroidów nie można stosować przez długi okres czasu z powodu wielu poważnych działań niepożądanych.

Do jakiego lekarza po pomoc?

Leczenie hormonalne trądziku poprzedza dokładne badanie lekarskie i oznaczenie poziomu wielu hormonów w surowicy krwi. Dlatego też podczas stosowania preparatów hormonalnych należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Lżejsze odmiany trądziku może leczyć lekarz pierwszego kontaktu. Trądzik lekooporny i ciężkie postacie powinny jednak być kierowane do doświadczonego lekarza dermatologa.

Zdarza się, że wskazana jest nawet hospitalizacja w celu dokładnej diagnostyki zmian.

Zobacz też: Skąd się bierze trądzik?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/03.04.2013 15:19
Jeśli ktoś ma zalecone trądZik lEczEniE hormonalne, to ma duże szanse na pokonanie tego schorzenia. Ja na szczęście nie musiałam go stosować. W moim przypadku sprawdził się preparat Nonacne (http://nOnacnE.pl/ ). Kupiłam go dość niedawno, ale już obserwuję pierwsze efekty jego działania. Skórę mam miej wysypaną, a stare krosty jakby zanikają. Mam nadzieję, że już niedługo pozbędę się tego trądziku całkiem.
/21.04.2012 16:12
Czy Ginekolog-Endokrynolog naprawdę pomógł Ci w pozbyciu sie Trądziku?? Bo ja już dość długo mam z nim problemy i nawet leczenie u Dermatologów mi nie pomogło a miałam już dość dużo preparatów a nic mi tak na prawdę nie pomogło. Chciała bym sie w końcu pozbyć trądziku proszę szybką odpowiedz.
/31.03.2012 13:59
a badał cie przed daniem ci tabletek? sory ze pytam ale nie moge sie pozbyc krost juz od 4 lat. i własnie chce pojsc po tabletki antykoncepcyje. tylko troche sie boje
POKAŻ KOMENTARZE (1)