Co zrobić z bliznami po trądziku?

Bywają bardziej uciążliwe niż same zmiany nadając twarzy wygląd jak z horroru. Na szczęście, istnieją sposoby jak sobie z bliznami poradzić…

Bywają bardziej uciążliwe niż same zmiany nadając twarzy wygląd jak z horroru. Na szczęście, istnieją sposoby jak sobie z bliznami poradzić…

Co zrobić z bliznami po trądziku?

depositphotos.com

Blizny powstają zwykle z dwóch powodów – bardzo głębokich, poważnych zmian o charakterze cystowym i, znacznie częściej, wyciskania oraz maltretowania twarzy z intencją aby ją oczyścić. I choć w końcu stan zapalny zawsze mija, trądzik ustępuje czasem nawet całkowicie, to cerę szpecą ślady – czerwono-sine, często wklęsłe lub wypukłe, nie pozwalające wyjść z domu bez makijażu.
Aby nie skazywać się na taki los, warto z bliznami aktywnie walczyć…

Zapobiegać
Nie będzie problem z bliznami, jeśli nie dopuścimy do ich powstawania. Przy cerze mieszanej i tłustej, trądzikowej, trzeba więc przyłożyć się porządnie do prewencyjnej pielęgnacji. Przede wszystkim więc, regularne oczyszczanie, tonizowanie i zwalczanie bakterii za pomocą codziennej higieny i specjalnych antyseptycznych kosmetyków. To wszystko bardzo pomaga, ale oczywiście nie jest w stanie uchronić nas przed pojedynczymi pryszczami.
Jeśli zmiana już pojawi zapalamy sygnał alarmowy i staramy się twarzy nie dotykać, aby bakterii niepotrzebnie nie roznosić. Nie wyciskamy, nie drapiemy, nie próbujemy pozbyć się pryszcza szybciej. Jedyna pomoc, na którą możemy sobie pozwolić to punktowy preparat antybakteryjny na bazie kwasu salicylowego, siarki lub nadtlenku benzoilu.
Im szybciej zareagujemy i zgasimy stan zapalny, tym mniejsza szansa na powstanie bielizny. Infekcję wokół pryszcza pomagają zwalczać zielona herbata, olejek z drzewa herabcianego, drożdże, rumianek i wyciąg z owsa.

Likwidować
Jeśli jednak blizna się pojawi, to też nie trzeba załamywać rąk. Im szybciej postaramy się ją zlikwidować, tym większa szansa na sukces – stare, zrogowaciałe zabliźnienia są znacznie mniej podatne na interwencję.
Środki pierwszej pomocy to przede wszystkim delikatne peeling enzymatyczne, które pozbywając się martwych komórek naskórka jednocześnie wygładzają, ujednolicają i rozjaśniają cerę. Kwas mleczny, enzymy z papai i ananasa, bromelaina czy keratolina to wszystko godne polecenia składniki peelingów.
Systematyczne złuszczanie pozwoli w przeciągu tygodni pozbyć się blizny.
Starsze, poważniejsze zmiany też można wygładzić, ale zwykle potrzebne są już na to specjalne preparaty zawierające substancje wspomagające gojenie i rozjaśnianie przebarwień – witamina A, kwas mleczny, kwasy owocowe, ekstrakt z ryżu z ekstrakt z masy perłowej pomogły wielu ludziom odzyskać ładną cerę.

Sugerowane preparaty:

Co zrobić z bliznami po trądziku?

Cepan krem na blizny, cena: 15 zł
Soraya, Care & Control, Antybakteryjny krem nawilżający, redukujący blizny i zmiany potrądzikowe, cena: 20 zł
Nocscar, Krem z masy perłowej przeciw bliznom, cena: 40 zł
Cicatrix , krem redukujący blizny, cena: 130 zł
Revitol Anti Blemish Spot Gel, cena: 150 zł

Czasami niezbędna jest wizyta u dermatologa jeśli wszystkie wspomniane sposoby nie przynoszą rezultatów. Lekarz może zapisać leki na receptę (np. na bazie retinolu) lub zasugerować terapię laserem frakcyjnym, który w leczeniu blizn potrądzikowych ma rewelacyjne wyniki.

Przykład poprawy po terapii laserem:

Co zrobić z bliznami po trądziku?

Fot. torontomademakeup.com

Korygować
Póki zmiany nie zanikną, dla dobrego samopoczucia warto jest opanować maskując makijaż, który umożliwi nam cieszenie się życiem towarzyskim. Zamiast jednak pokrywać twarz kilkoma warstwami ciężkiego podkładu, który ani nie wygląda ładnie, ani nie jest obojętny dla cery (może zapychać pory i prowokować powstawanie kolejnych pryszczy) zachęcamy was do korzystania z kosmetyków do zadań specjalnych…

  • Korektor – drobne blizny warto pokrywać korektorem w odcieniu cery lub o jeden ton jaśniejszym, jeśli blizny są ciemne.
  • Zielony korektor – do czerwonych i sinawych zmian na skórze, które przebijają przez wszystkie beżowe kosmetyki stworzono zielony korektor, który neutralizuje niepożądane tony i pozwala jednolicie nałożyć cienką warstwę podkładu.
  • Primer - blizny, które tworzą na skórze wyraźne nierówności zatuszujemy aplikując na cerę primer, który tworzy gładką, niewidoczną warstwę, na której podkład wygląda naturalnie i jednolicie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/11 miesięcy temu
Pamiętam, że miałam poważny problem z bliznami. Nic nie działao Naprawdę nic Dopóki nie trafiłam do La Pelle Jelenia Góra. Tam uratował mnie laser.
/rok temu
Moja córa miała wypadek i zostały po tym okropne blizny. Próbowałyśmy wielu rzeczy, nawet tych neikonwencjonalnych i o dziwo, ale taka nowosc jak zel w posatci plastra kelo-cote zmiekczyl strukture blizny i zmienil jej kolor nawet. jestem zachwycona mloda zreszta tez!
/5 lat temu
mam kilka blizn poprzez wyciskanie zmian chorobowych na skórze;( nie mogę się tego pozbyć....próbowałam cepan,ten krem z sorayi i nie pomaga.W dalszym ciągu myślę o laserze,ale cholernie się boje.....
POKAŻ KOMENTARZE (2)