Wysypka na tle nerwowym to częsty problem młodych kobiet. Jak wygląda i jak się ją leczy?

wysypka na tle nerwowym fot. Adobe Stock, ryanking999
Stres może nasilać różnorodne choroby skóry, ale może też być przyczyną wysypki. Wysypkę spowodowaną stresem zazwyczaj leczy się środkami przeciwhistaminowymi. Zaleca się też unikanie czynników pogłębiających problem, jak wysiłek fizyczny czy ostre jedzenie.
Marzena Bartoszuk / 05.01.2022 08:42
wysypka na tle nerwowym fot. Adobe Stock, ryanking999

Spis treści:

  1. Wysypka na tle nerwowym - przyczyny
  2. Jak wygląda wysypka ze stresu?
  3. Wysypka ze stresu - rozpoznanie
  4. Leczenie wysypki na tle nerwowym

Wysypka na tle nerwowym - przyczyny

Wysypka spowodowana stresem lub zdenerwowaniem, ale też potem, wysiłkiem fizycznym, ostrym jedzeniem lub gorącą kąpielą, nosi nazwę pokrzywki cholinergicznej. Problem dotyka szczególnie młode kobiety i mężczyzn. Taki rodzaj wysypki najczęściej pojawia się po raz pierwszy w wieku 15-30 lat. Jest to też przypadłość nawracająca przez kolejne lata.

Na wystąpienie wysypki ze stresu bardziej narażone są osoby, u których wcześniej wystąpiła wysypka alergiczna, egzema, katar sienny lub astma. Jednak objaw może pojawić się u każdego.

Mechanizm powstawania wysypki z powodu stresu nie jest do końca jasny, ale uważa się, że pod wpływem połączeń nerwowych i wydzielanej podczas stresu histaminy rozszerzają się znajdujące się w skórze naczynia krwionośne. Dodatkowo w tym czasie dochodzi zwykle do zwiększonego wydzielania potu. W rezultacie pojawiają się bąble. 

Jak wygląda wysypka ze stresu?

Wysypka z powodu stresu ma postać pokrzywki, czyli bąbli jak przy poparzeniu pokrzywą i rumienia, które mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele. U połowy osób występuje także świąd, a u niektórych również bolesność. Bąble są niewielkie i mają na ogół 1-5 mm średnicy. Wysypka ustępuje w czasie od kilku minut do godziny

Bąble pojawiają się zwykle na tułowiu i rękach, ale zdarza się, że są tylko np. na bocznych powierzchniach palców rąk.

Charakterystyczne dla wysypki ze stresu jest to, że:

  • pokrzywka pojawia się w wieku 15-30 lat,
  • pojawia się bardzo szybko i w ciągu godziny ustępuje,
  • może mieć związek z wysiłkiem fizycznym lub nadmiernym poceniem się.

Przebieg wysypki może być łagodny, ale zdarza się też ciężka reakcja z pokrzywką na całym ciele, biegunką, zawrotami głowy, łzawieniem czy dusznością. 

Wysypka ze stresu - rozpoznanie

Gdy pokrzywka utrzymuje się dłużej niż kilka godzin lub często powraca, dermatolog powinien ustalić powód jej powstawania. Może się okazać, że jest to reakcja alergiczna (np. uczulenie na leki, jedzenie, pyłki roślin albo kosmetyki) lub inna choroba skóry. Po wykluczeniu tych przyczyn, lekarz może podejrzewać, że ma do czynienia z pokrzywką cholinergiczną. By zyskać pewność, zleca czasem wykonanie w gabinecie np. kilkudziesięciu przysiadów albo próbę wysiłkową na bieżni (sprawdza, czy bąble pojawią się pod wpływem potu) lub test z ciepłą wodą. 

Leczenie wysypki na tle nerwowym

W leczeniu wysypki z powodu stresu zalecane jest stosowanie przez kilka miesięcy leków przeciwhistaminowych. Niekiedy stosuje się leki antycholinergiczneczasem mogą się okazać potrzebne leki uspokajające. Ich regularne zażywanie pozwala na złagodzenie objawów choroby (bąbli jest znacznie mniej i nie swędzą tak mocno), a także zmniejszenie częstotliwości pojawiania się wysypki. U niektórych osób udaje się wyeliminować dolegliwość całkowicie. Jeśli to możliwe, należy ograniczyć czynniki sprzyjające wystąpieniu pokrzywki, jak nadmierny wysiłek, gorące kąpiele i ostre jedzenie. 

Trzeba też pamiętać, że stres może nasilać inne choroby skóry, takie jak egzema, trądzik pospolity, trądzik różowaty, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 31.01.2018.

Źródło:
J. Eun Kim, Clinical Characteristics of Cholinergic Urticaria in Korea, doi: 10.5021/ad.2014.26.2.189
S. Altrichter i inni, Successful treatment of cholinergic urticaria with methantheliniumbromide, DOI: 10.1111/1346-8138.12765,
A. Fukunaga i inni, Cholinergic urticaria: epidemiology, physiopathology, new categorization, and management, DOI: 10.1007/s10286-017-0418-6.

Czytaj także:
Egzema u dorosłych i dzieci. Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać?
Atopowe zapalenie skóry: objawy, pielęgnacja, dieta i jadłospis
Wysypka jak kaszka – skąd się bierze?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA