Szeflera to kwiat o ciekawym, drzewkowatym pokroju. Szybko rośnie w górę, a odpowiednio przycinana rozkrzewia się na wiele pędów.
Na skróty:
- Szeflera - podlewanie i nawożenie
- Stanowisko i wymagania szeflery
- Jak przycinać szeflerę
- Szeflera - szkodniki i choroby
Szeflera - podlewanie i nawożenie
Szeflerę podlewaj 2 - 3 razy w tygodniu, uprzednio sprawdzając, czy ziemia jest wilgotna czy sucha. Zimą podlewanie szeflery ogranicz do 1 w tygodniu.
Szeflera lubi mieć stale lekko wilgotną ziemię, źle znosi przesuszenie. Już po kilku dniach na liściach mogą pojawić się żółte plamy, liście zaczną opadać.
Z drugiej jednak strony, na dnie doniczki warto zastosować drenaż, aby korzenie nie mokły. Inaczej roślina stanie się matowa.
W ciepłe dni można zraszać jej liście miękką wodą, a co jakiś czas przetrzeć je ściereczką, aby pozbyć się kurzu. Od czasu do czasu, ale nie za często, można zastosować nabłyszczacz.
Odpowiednim nawozem dla szeflery będzie nawóz wieloskładnikowy do roślin ozdobnych. Szeflerę, podobnie jak inne kwiaty doniczkowe, dokarmia się w okresie wegetacyjnym czyli wiosną i latem, co 2 - 3 tygodnie.
Stanowisko i wymagania szeflery
Szeflera najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Bezpośrednio padające na liście promienie słoneczne mogłyby poparzyć roślinę.
Latem warto wystawiać ją na zewnątrz, ale jeśli temperatura w nocy spada poniżej 10 stopni, wstaw ją do domu.
Szeflera nie jest rośliną specjalnie wymagającą, jedyne, czego potrzebuje to dostateczna ilość wody i składników odżywczych w ziemi. Możesz stosować zwykłą uniwersalną ziemię.
Szeflera nie wymaga również częstego przesadzania - przesadzamy ją dopiero, gdy korzenie zaczną wychodzić poza doniczkę , a roślina będzie miała ciasno. Starszym okazom wystarczy co roku wymieniać 2 - 3 cm wierzchniej ziemi.
Przesadzanie roślin doniczkowych najlepiej zaplanować na wiosnę.
Jak przycinać szeflerę
Szeflera drzewkowata ładnie rośnie wzwyż, nawet nieprzycinana, z czasem sama zacznie się nieco rozgałęziać na boki. Warto jednak jej w tym pomóc przycinając główne pędy.
Przycinanie wierzchołków pędów głównych robimy wiosną lub latem, nie częściej niż raz w roku.
Przycinać można już młode rośliny i warto to robić - wówczas prezentują się najkorzystniej.
Szeflera gubi liście, choruje, ma szkodniki - co robić
Jeśli szeflera gubi liście, najpewniej robi to przez brak wody lub jej nadmiar. Jeśli dodatkowo żółkną, staraj się podlewać ją częściej, zwłaszcza w okresie silnego wzrostu.
Szeflera rośnie bardzo szybko - możesz obserwować jej przyrosty dosłownie z dnia na dzień.
Zbyt niska wilgotność ziemi w doniczce szeflery może przyciągnąć różne szkodniki np. muszki w doniczce. Przędziorki, czyli małe pajączki, mogą jej zaszkodzić. Jeśli je zauważysz, działaj od razu. Zraszaj roślinę, niszcz pajęczynki.
Czarne plamy na liściach to oznaka choroby grzybowej - postaraj się usunąć zainfekowane części i przesadzić roślinę do nowej doniczki. Najprawdopodobniej zauważysz, że korzenie są chore.
Szeflera nie lubi chłodu i przeciągów - także przechłodzona może masowo gubić liście.
Szeflera jest trująca dla zwierząt - ustaw ją poza ich zasięgiem. Soki zawarte w roślinie mogą podrażnić pyszczek kota lub psa a także żołądek.
Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji kwiatów doniczkowych:Kwiaty doniczkowe kwitnące przez cały rokJak podlewać storczykiSansewieria - odmiany, wymagania, uprawa