Jak podlewać storczyki? Podlewanie storczyków bez błędów

jak podlewać storczyki fot. Adobe Stock
Podlewanie storczyków to chyba najważniejsza kwestia w pielęgnacji tych roślin: woda powinna być miękka i kierowana prosto do korzeni. Jeśli nie wiesz, jak podlewać storczyki, wypróbuj moczenie korzeni kwiatka - wówczas trudniej o przelanie.
/ 08.01.2020 09:35
jak podlewać storczyki fot. Adobe Stock

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą jak podlewać storczyki tak, by ich nie przelać. Wiedzą też, że dobrym sposobem na podlewanie storczyków jest moczenie korzeni w wodzie.

Jeśli jednak w twoim domu kwiat ten pojawił się po raz pierwszy lub - co gorsza - storczyk nie kwitnie od dłuższego czasu lub gnije, warto dowiedzieć się jak podlewać storczyki poprawnie. Z pewnością odwdzięczą się długim i obfitym kwitnieniem.

Storczyki - podlewanie na 3 sposoby:

Jak podlewać storczyki: moczenie doniczki w wodzie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak często podlewać storczyki - storczyki podlewamy, gdy podłoże zdąży nieco przeschnąć. Popularny storczyk dendrobium podlewa się co 1 - 3 tygodnie. Większość storczyków nie wymaga częstego podlewania - korzenie muszą przeschnąć, a trwa to około 2 tygodni.

Dzięki przezroczystym osłonkom, w których najczęściej umieszcza się storczyki, łatwo zauważysz, jaki kolor mają korzenie. Jeśli korzenie storczyka są białe trzeba go podlać, jeśli natomiast są zielone - wstrzymaj się z podlewaniem.

Moczenie plastikowej doniczki ze storczykiem jest proste: wstaw storczyka w plastikowej doniczce (z otworami na dole) do miski i obficie podlej. Wodę wlewaj powoli, jej strumień kieruj wyłącznie na korzenie i podłoże, nie lej wody na liście, kwiaty czy stożek wzrostu.

Storczyka odstaw na około 30 minut, a następnie wyjmij z miski i odstaw na podstawkę, by nadmiar wody spłynął.

Jeśli storczyk jest wstawiony do ozdobnej osłonki nie musisz używać miski - po prostu wlej wodę do wysokości około 2 cm i odczekaj, aż korzenie pobiorą płyn. Nadmiar wylej z osłonki.

Storczyki - podlewanie miękką wodą

Podlewanie storczyków wodą z kranu nie jest najlepszym pomysłem - woda wodociągowa zawiera bardzo dużo wapnia. Poznasz to po białawym nalocie na powierzchni podłoża oraz na wewnętrznej stronie osłonki.

Storczyki najlepiej podlewać deszczówką (ale uwaga: zbierana w miejscu pełnym miejskich zanieczyszczeń może im zaszkodzić) lub... wodą z akwarium. Można też wymieszać zwykłą wodę wodociągową z wodą destylowaną, w proporcji 1:1.

Jak podlewać storczyki, aby kwitły długo i obficie? Przede wszystkim niezbyt często. Korzenie muszą przeschnąć. Uważaj także na to, by storczyka zbytnio nie przesuszyć.

Właściwa pielęgnacja storczyków ogranicza się praktycznie do poprawnego podlewania tych kwiatów.

Storczyki - podlewanie poprzez zraszanie

Storczyki uwielbiają zraszanie i wysoką wilgotność powietrza. Jeśli storczyk zdobi słoneczny parapet, warto obok ustawić miskę z wodą. Woda parując, nawilży roślinę.

jak podlewać storczyki
fot. Adobe Stock

Zraszanie liści storczyka nie zastąpi wprawdzie tradycyjnego podlewania korzeni, jednak pozytywnie wpłynie na jego kondycję i kwitnienie. Pamiętaj, by do zraszania nie używać twardej wody.

Dowiedz się więcej na temat uprawy kwiatów doniczkowych:Sansewieria - podlewanie, pielęgnacja i chorobyZamiokulkas - co robić by pięknie rósłJak przesadzać rośliny doniczkowe