Pelargonie kwitną od maja do pierwszych przymrozków, są łatwe w uprawie, dlatego chętnie wybieramy je do zdobienia balkonów i parapetów.
Wiele osób traktuje te kwiaty jako rośliny jednoroczne, jednak pelargonie można przezimować, by w kolejnym roku ponownie zakwitły. Pelargonie trzeba przechować przez zimę w nieogrzewanym pomieszczeniu.
Spis treści:
- Jak przezimować pelargonie zwisające?
- Jak przezimować pelargonie angielskie?
- Kiedy wystawić pelargonie na zewnątrz?
- Jak zrobić sadzonki pelargonii?
Zimowanie pelargonii zwisających
Pelargonie to byliny, które w naszym klimacie nie zimują w gruncie.
Dlatego trzeba odpowiednio je zabezpieczyć, aby zakwitły w kolejnym sezonie. Gatunki pelargonii zwisających trzeba po pierwszych jesiennych przymrozkach przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia (ok. 8-10°C), może to być nieogrzewana weranda lub piwnica z oknem.
Jak przyciąć pelargonie na zimę?
Pędy pelargonii na skutek mrozów zamierają. Jeśli chcesz przezimować kwiaty, przytnij je, zanim ustawisz w miejscu zimowania. Wystarczy, że utniesz pędy kwiatowe nisko przy liściach.
Zimą podlewaj je bardzo skąpo – wystarczy 2-3 razy na miesiąc. Więcej wody zacznij im dostarczać na wiosnę (marzec-kwiecień), gdy temperatura wzrośnie. Wówczas rośliny zaczną budzić się do życia. Po 15 maja możesz ponownie wystawić je na dwór.
fot. Adobe Stock
Zimowanie pelargonii angielskich
Pelargonie wielkokwiatowe, tzw. angielskie mają okazałe kwiaty, które przypominają nieco azalie. Są wrażliwsze od pozostałych odmian, dlatego dobrze czują się w domu. Potrzebują dużo światła, najlepiej więc ustawić je na oknie południowym. Lubią żyzną ziemię oraz umiarkowane podlewanie – obfitsze wiosną i latem, skąpe – jesienią i zimą.
Pod koniec października przenieś je do najchłodniejszego pomieszczenia w mieszkaniu lub wynieś na chłodną werandę i umiarkowanie podlewaj.
Pelargonie po zimie - kiedy wystawić je na zewnątrz?
Gdy przyjdzie wiosna, przed wystawieniem pelargonii na dwór (najlepiej zrobić to po 15 maja), należy je przesadzić do świeżej ziemi, a w razie potrzeby także do większej doniczki.
Warto też zacząć zasilanie roślin nawozem dla pelargonii (zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu).
Jak zrobić sadzonki pelargonii?
Pelargonie ładnie wyglądają tylko przez 2-3 lata, potem trzeba zrobić z nich młode sadzonki. Najlepszą porą jest luty-marzec lub sierpień.
- Boczne pędy przytnij na 6-10 cm, zostaw 2-3 listki, pozostałe usuń.
- Po ścięciu odłóż sadzonki na kilka godzin i dopiero po tym czasie włóż do naczynia z wodą lub doniczek wypełnionych piaszczystą ziemią.
- Ustaw w widnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Regularnie podlewaj.
- Gdy młode rośliny wypuszczą korzenie, przesadź je do ziemi ogrodowej.
Artykuł powstał na podstawie tekstu Małgorzaty Świgoń. Pierwotnie został opublikowany 24.10.2017.
Czytaj więcej na temat zimowania kwiatów:
Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?
Jak zabezpieczyć róże na zimę?