jak sadzić szparagi fot. Adobe Stock

Jak sadzić szparagi i jak zbierać szparagi zielone?

Uprawa szparagów w ogrodzie wcale nie jest trudna, choć szparagi zbiera się dopiero w drugim lub w trzecim roku uprawy. Szparagi zielone i białe sadzi się w kwietniu.
Barbara Lasota / 01.04.2021 15:15
jak sadzić szparagi fot. Adobe Stock

Wiosną na bazarach i w warzywniakach pojawiają się apetyczne pęczki szparagów - białe i zielone. Są to młode pędy byliny z rodziny szparagowatych. Szparag biały rośnie pod ziemią, a zielony nad ziemią.

Karpy tej byliny można posadzić w ogrodzie i zbierać własne plony. Potrzebują trochę słońca i dobrze uprawionej, żyznej gleby. 

Spis treści:

  1. Gdzie kupić karpy szparagów?
  2. Jak sadzić szparagi białe i zielone?
  3. Jaka ziemia jest najlepsza do sadzenia szparagów?
  4. Jak zbierać szparagi?

Gdzie kupić karpy szparagów do sadzenia?

Do sadzenia nadają się młode, jednoroczne karpy bez śladu chorób. Kupuje się je w sklepach ogrodniczych, oferują je także sklepy internetowe. Jedna karpa szparaga kosztuje ok.3 zł. Są one na ogół zaprawione przeciwko chorobom grzybowym, więc będą zdrowo rosły.

Można także wysiać nasiona szparaga wiosną i samodzielnie wyhodować z nich karpy. Jest to jednak dość trudne.

Siewki, które gęsto powschodziły, przerywa się tak, aby odstępy między roślinami wynosiły kilkanaście centymetrów. Karpy do posadzenia są gotowe w następnym roku.

Jak sadzić szparagi białe i zielone?

Raz posadzone, będą rosły co najmniej 10 lat. Jest tylko jeden mankament - pierwszy plon szparagów zbiera się dopiero po 2 latach od posadzenia karp.

Szparagi sadzi się w kwietniu, w rzędach co ok. 150 cm. Odległość między jedną a drugą karpą w rzędzie, powinna wynosić 30 – 40 cm.

Białe szparagi najlepiej rosną na głębokości ok. 25 cm. Trzeba je przysypać warstwą ziemi. W maju ukażą się wypustki. Wtedy usypuje się wałek z ziemi nad karpami, wysokości ok. 20 cm. Wygładź go, np. szpadlem. Dzięki temu otrzymasz białe szparagi, bo będą zasypane ziemią. W następnym roku wałek ziemi podnieś o 5 cm.

Szparagi zielone sadzi się w płytkich bruzdach. Ich głębokość powinna wynosić ok.10 cm. Także przysyp karpy kilkucentymetrową warstwą ziemi. W tym przypadku nie rób kopczyków, bo szparag zielony w formie wypustki rośnie nad ziemią.

jak zbierać szparagi zielonefot. Adobe Stock

Jaka ziemia jest najlepsza do sadzenia szparagów?

Gleba powinna być żyzna, głęboko przekopana, przepuszczalna. Jesienią, przed wiosennym sadzeniem, należy do niej dodać sporo przekompostowanego obornika (ok. 5 kg na 1 m2) lub kompostu. Glebę trzeba nawozić przynajmniej co drugi rok.

Gleba nie może być kwaśna. Jeśli ma kwaśny odczyn, należy dodać do niej wapna, by pH wynosiło 6,5 – 7. Szparag lubi miejsca słoneczne, podobnie jak rzodkiewka w uprawie, którą sieje się w nasłonecznionych miejscach.

Jak zbierać szparagi?

Białe szparagi ścina się długim nożem. Jeśli nad ziemią pojawi się biała końcówka, delikatnie rozgrzeb ziemię i utnij pęd o długości ok. 20 cm, a następnie zakop otwór i lekko ubij. 

Zielone szparagi po prostu utnij nad ziemią, gdy mają ok.15 cm wysokości. Przechowywanie szparagów w lodówce to najlepszy sposób - będą dobre nawet przez tydzień. Jeśli masz dużo szparagów, możesz je zamrozić. Warzywo to nadaje się także na przetwory i smaczna przekąskę - szparagi w szynce.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 23.02.2019.

Przeczytaj też:Jak gotować szparagi? Instrukcja i przepisyJak sprawdzić, czy szparagi są świeżePrzepisy na szparagi