Pomidorki koktajlowe na balkonie fot. Adobe Stock

Pomidorki koktajlowe na balkonie - jak je uprawiać i pielęgnować, aby dawały obfite plony?

Pomidorki koktajlowe hodowane na balkonie wymagają sporego nasłonecznienia i regularnego podlewania. Najlepiej jest sadzić je do ceramicznych doniczek.
Małgorzata Machnicka / 30.04.2020 12:12
Pomidorki koktajlowe na balkonie fot. Adobe Stock

Pomidorki koktajlowe hodowane na balkonie są nie lada wyzwaniem nawet dla wytrawnego ogrodnika. Jak wszystkie pomidory, nie należą do najłatwiejszych w uprawie - jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy i poświęcimy im wystarczająco dużo czasu, będziemy mogli się cieszyć obfitymi zbiorami.

Idealne warunki dla pomidorków koktajlowych

Najważniejsze jest regularne podlewanie. Nie można dopuścić do tego, aby ziemia była choć trochę przesuszona. Gdy pomidory zaczynają więdnąć, momentalnie gorzej wyglądają, są osłabione a tym samym narażone na atak szkodników i rozmaitych chorób.

Należy również pamiętać, aby nie przelewać roślin - nie mogą stać w wodzie, bo ich korzenie zaczną gnić, a o owoce pękać. Jednorazowe podlanie powinno doprowadzać do momentu, z którego z otworów w dnie doniczki zacznie wypływać woda.

Pomidory koktajlowe wymagają również sporego nasłonecznienia, aby mogły rodzić duże, czerwone owoce. Idealnie sprawdzą się na południowych balkonach. Pamiętaj, że na zewnątrz można je wystawić po 15 maja, gdy miną już przymrozki (wcześniej trzymamy je w domu). 

Pomidorki koktajlowe z sadzonek

Sadzonki pomidorków koktajlowych można kupić w niemal wszystkich sklepach ogrodniczych wraz z początkiem maja.

Od razu po przyniesieniu ich do domu, należy przesadzić je do dużych, głębokich doniczek (około 40 cm) na specjalnym podłożu do uprawy warzyw lub uniwersalnej ziemi do kwiatów - warto wtedy wymieszać ją w proporcji 2:1 z piaskiem (pół doniczki ziemi na 1/4 piasku). Można je sadzić pojedynczo lub po 3-4 sztuki.

Doniczka powinna być jasna (ciemne barwy powodują szybsze nagrzewanie się ziemi) i wykonana z ceramiki (ziemia może wtedy oddychać). Na dno doniczki dobrze jest wysypać warstwę keramzytu lub drobnych kamyczków, które zapobiegną zaleganiu wody. 

Pomidorki koktajlowe z nasion

Pomidorki koktajlowe, jak wszystkie inne warzywa, możemy wysiać z nasion. Jest to jednak trudniejsze i bardziej pracochłonne.

Należy robić to na przełomie marca i kwietnia. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do doniczek. Po wysianiu, należy całość podlać i przykryć „podziurkowaną" folią (może być spożywcza). Przez kolejne tygodnie należy je regularnie podlewać i raz na 10 dni zasilić naturalnym nawozem. Gdy podrosną, należy usunąć dolne liście i kilka najmniejszych odnóg - pędy wyrosną wtedy silne i będą pięknie owocować.

 

pomidorki koktajlowe jak je uprawiać
fot. Adobe Stock

Obok czego sadzić pomidory?

Gdy pomidory sadzimy w dużych skrzyniach razem z innymi warzywami, warto przemyśleć co będzie obok nich rosło. Świetnie sprawdzą się cebula i czosnek, które pomogą odstraszyć szkodniki oraz różne gatunki sałat, pietruszka czy koperek. Niewskazane jest sadzenie pomidorów razem z ogórkami, kalafiorem i kalarepą. 

Więcej o roślinach na balkon i parapet:
Mięta w doniczce - jak ją uprawiać?
Domowe zioła na parapecie - 5 pomysłów
Zioła na balkonie - rady pani domu