Goździki wieloletnie to piękna ozdoba balkonu. Zobacz, jak je uprawiać i jak zimować oraz poznaj wieloletnie odmiany goździków

goździk ogrodowy wieloletni fot. iStock, Mayerberg
Goździki wieloletnie zaliczane są do bylin, które występują w tysiącach gatunków na całym świecie. Sprawdzają się do uprawy w ogrodzie i większej donicy, a część z nich z powodzeniem sprawdzą się jako roślina na rabatki. Goździki kwitną obficie i mogą to robić przez wiele miesięcy. Poznaj najpiękniejsze wieloletnie odmiany.
/ 28.02.2024 05:28
goździk ogrodowy wieloletni fot. iStock, Mayerberg

Goździki wieloletnie to wszystkie te, należące do grupy bylin. Z powodzeniem możesz przezimować je w gruncie, choć niekiedy nawet one w naszym klimacie uprawiane są jako rośliny jednoroczne, czasem dwuletnie. Zobacz, jakie odmiany warto posadzić w swoim ogrodzie i jak o nie dbać.

Spis treści:

  1. Goździk alpejski
  2. Goździk pierzasty
  3. Goździk kropkowany
  4. Goździk siny
  5. Zimowanie goździków wieloletnich

Goździki wieloletnie: goździk alpejski

Najpopularniejszą odmianą wieloletnich goździków uprawianych w naszym klimacie są goździki alpejskie (dianthus alpinus). Kwitną one przez prawie całe lato - od czerwca aż do końca sierpnia. Małe, dekoracyjne kwiaty mogą mieć różne kolory, choć najczęściej trafiają się odmiany różowe, czerwone i białe.

Goździki alpejskie cieszą się w naszym klimacie dużą popularnością głównie ze względu na to, że są całkowicie mrozoodporne, a ich zimowanie nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom.

Idealnie sprawdzą się jako goździki na skalniak czy rośliny na rabatki. Dobrze będą czuły się także posadzone na ozdobnych murkach i wzdłuż ścieżek. Lubi lekko wapienne, próchnicze gleby oraz ciepłe, słoneczne stanowisko. Nie ma szczególnych wymagań co do podlewania - wystarczy po prostu dbać o regularne zwilżanie podłoża.

goździki wieloletnie zimowanie

fot. Goździki wieloletnie: goździk alpejski/iStock, MicheleVacchiano

Goździki wieloletnie: goździk pierzasty

Goździki pierzaste (diantus plumarius) mają charakterystyczny wygląd - poszarpane płatki kwiatów tworzą naprawdę ciekawą dekorację. Najczęściej spotyka się odmiany białe oraz różowe. Podobnie jak odmiana alpejska, goździki pierzaste są w pełni mrozoodporne, jednak nie są aż tak popularne, ponieważ w Polsce są one objęte częściową ochroną.

Mogą osiągnąć nawet 30 cm wysokości, dzięki czemu świetnie nadaje się do uprawy w donicach i na skalniakach. Kwiaty mają przyjemny zapach. Goździki pierzaste dużo lepiej tolerują suszę, niż przelewanie, dlatego lepiej podlewać je rzadziej, niż zbyt często. Lubią stanowiska słoneczne i próchnicze, lekko gliniaste gleby.

goździki ogrodowe wieloletnie

fot. Goździki wieloletnie: goździk pierzasty/iStock, RukiMedia

Goździki wieloletnie: goździk kropkowany

Goździki kropkowane (dianthus deltoides) mają piękne kwiaty, które pojawiają się w czerwcu i kwitną aż do września. Kwitnie dość gęsto i obficie - najczęściej na różowo, czerwono lub biało. Są bardzo łatwe w uprawie, pod warunkiem że zadbasz o dobre podłoże - ta odmiana goździka nie przepada za ziemią wapienną. Dobrze znoszą za to niskie temperatury i okresy suszy.

Goździk kropkowany świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa, na skalniaki i rabatki. Dobrze czuje się w towarzystwie innych bylin i roślin jednorocznych. Będą to też idealne goździki na balkon.

które goździki są wieloletnie

fot. Goździki wieloletnie: goździk kropkowany/iStock, danako

Goździki wieloletnie: goździk siny

Goździki sine (diantus gratianopolitanus) to najkrócej kwitnąca odmiana wieloletnia. Kwiaty pojawiają się głównie od kwietnia do maja, rzadko utrzymują się jeszcze w czerwcu. Niewielkie kwiaty posiadają charakterystyczną powłokę, przypominającą nieco woskowy nalot. Goździki sine najczęściej kwitną na biało, różowo i czerwono.

Roślina ta jest całkowicie mrozoodporna, ale bardzo źle znosi suszę, dlatego podczas suchych zim warto dodatkowo zasilać je wodą. Dobrze czuje się na skalniakach i w donicach. Preferuje stanowiska słoneczne i dobrze rozwija się w każdym podłożu.

goździki wieloletnie

fot. Goździki wieloletnie: goździk siny/iStock, Hossain Mahmud Hasib

Goździki wieloletnie: zimowanie

Zazwyczaj goździki ogrodowe uprawiane są jako jednoroczne lub maksymalnie dwuletnie, jednak jeśli są to odmiany mrozoodporne, możesz zimować je w gruncie. Nie potrzebują specjalnej opieki przed zimą, ale jesienią możesz lekko okryć je liśćmi. Pamiętaj tylko, żeby nie przygnieść goździków.

Na wiosnę same powinny odbić i wypuścić nowe pędy. Możesz zastosować płynny nawóz do roślin ogrodowych i lekko przekopać ziemię dookoła goździków.

Czytaj także:
Jak dbać o tulipany w wazonie
Jak założyć skalniak?
Żółte wiosenne kwiaty

Redakcja poleca

REKLAMA