czosnek niedźwiedzi uprawa fot. Adobe Stock, Dawid Dobosz

Czosnek niedźwiedzi – jak uprawiać go w ogrodzie i kiedy najlepiej zbierać

Uprawa czosnku niedźwiedziego z cebulek uda się i w ogrodzie, i w pojemniku na okiennym parapecie. Zapewnij tylko roślinie warunki podobne do tych, jakie miałaby w lesie: próchniczne podłoże, wilgoć i cień.
/ 05.05.2021 10:27
czosnek niedźwiedzi uprawa fot. Adobe Stock, Dawid Dobosz

Czosnek niedźwiedzi zasłużenie cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny smak. Z czosnku niedźwiedziego można przyrządzić wyśmienite pesto. Czosnek niedźwiedzi można dodawać do kanapek, sałatek i twarożku. Warto, bo jego walory zdrowotne są nie do przecenienia.

Spis treści:

  1. Czosnek niedźwiedzi – właściwości
  2. Czosnek niedźwiedzi – uprawa
  3. Czosnek niedźwiedzi – uprawa z nasion
  4. Czosnek niedźwiedzi – sadzenie cebulek
  5. Czosnek niedźwiedzi – uprawa w pojemnikach

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi reguluje ciśnienie krwi, działa przeciwzakrzepowo, obniża poziom „złego” cholesterolu, zwalcza grzyby i bakterie, działa też korzystnie na trawienie. Do tego jest bogatym źródłem witaminy C, a także magnezu, żelaza i manganu.

Podobno niedźwiedzie po wybudzeniu się z zimowego snu raczą się czosnkiem niedźwiedzim (stąd nazwa rośliny). Zajadali się nim także starożytni Rzymianie, cesarz Karol Wielki i prasłowianie. W ostatnich latach trafił do menu najlepszych restauracji w Polsce i na świecie.

Czosnek niedźwiedzi – uprawa

W naturze czosnek niedźwiedzi występuje w lasach Europy i Azji. W Polsce został objęty częściową ochroną. Najlepiej uprawiać go więc samemu w ogrodzie lub w pojemniku.

Czosnek niedźwiedzi lubi stanowiska półcieniste lub cieniste, gleby żyzne, próchnicze i wilgotne, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Podłoże warto wymieszać ze żwirkiem i wzbogacić rozłożonym, drobnym kompostem.

Czosnek niedźwiedzi najlepiej sadzić pod drzewami. Nie trzeba go nawozić, ale warto podlewać, bo nie lubi suszy. Jest mrozoodporny, nie wymaga okrycia na zimę. Nie musisz też martwić się o rozmnażanie – po kilku latach czosnek niedźwiedzi sam rozrośnie się w zielony kobierzec.

Sadzenie cebulek

Posadzenie cebulek to najprostszy sposób, by doczekać się własnego czosnku niedźwiedziego. Najlepiej posadzić je na przełomie września i października. Będą ładnie wyglądać, jeśli umieścisz jej w ziemi w grupach po pięć cebulek, w odstępach około 25 cm. Posadź je na głębokość około 5 cm, obficie podlej. Już wczesną wiosną będziesz się cieszyć pierwszymi plonami. Kiedy zbierać czosnek niedźwiedzi? Liście są najsmaczniejsze, zanim pojawią się kwiaty. Potem stają się nieco łykowate.

Uprawa czosnku niedźwiedziego z nasion

Ten sposób uprawy jest obarczony pewnym ryzykiem (nasiona nie zawsze wschodzą) i wymaga więcej cierpliwości. Wysiew przeprowadza się późną jesienią bezpośrednio do gruntu. Nasiona przysypuje się 2 cm warstwą ziemi, dobrze też okryć je wilgotnymi liśćmi. Konieczne jest regularne podlewanie, tak by ziemia była stale wilgotna. Wiosną (marzec-kwiecień) pojawią się pierwsze siewki. Na zbiory trzeba będzie jednak poczekać dwa, trzy lata.

Czosnek niedźwiedzi – uprawa w pojemnikach

Czosnek niedźwiedzi możesz też uprawiać na balkonie lub na północnym parapecie. Ziemię do kwiatów wymieszaj ze żwirem w proporcjach 2:1, cebulki umieść na głębokości około 5 cm. Doniczki ustaw w zacienionym miejscu, regularnie podlewaj, tak by podłoże było stale lekko wilgotne.

Czytaj także:
Zioła na depresję. Jak sobie radzić z obniżeniem nastroju bez leków?
Pesto z rukoli - przepis na wyrazisty dodatek do makaronu Konwalie - trujące kwiaty majowe. Czy cała konwalia jest trująca?