Oponki kcal fot. Adobe Stock

Pączki, oponki, faworki - ile kalorii mają karnawałowe przysmaki?

Oponki mają niewiele mniej kalorii, niż tradycyjne pączki z lukrem i nadzieniem. Jedna mała oponka waży około 30 g, z czego jedną trzecią stanowią cukry.
/ 07.01.2021 07:08
Oponki kcal fot. Adobe Stock

W tłusty czwartek często zapominamy o diecie i potrafimy zjeść 5 pączków, tyle samo oponek i pół tacy faworków. Karnawałowe przekąski są jednak nie tylko kaloryczne, lecz także wyjątkowo tłuste, przez co niekontrolowane obżarstwo może skończyć się bólem brzucha.

Czy na pewno wiesz ile kalorii mają oponki, pączki tradycyjne i wiedeńskie oraz faworki i jak długo trzeba ćwiczyć, by te kalorie spalić?

Spis treści:

 1. Oponki - kcal
 2. Pączki - kcal
 3. Pączki serowe - kcal
 4. Pączki wiedeńskie - kcal
 5. Faworki - kcal
 6. Ile musisz ćwiczyć by „spalić” jednego pączka?

Ile kalorii mają oponki?

Coraz częściej goszczą na stołach w tłusty czwartek. Jak nazwa wskazuje, oponki to wyroby o kształcie pączka z dziurką w środku. Ciasto na oponki to mieszanina sera białego, mleka, mąki, cukru i oleju. Są smażone na głębokim tłuszczu. Mają najróżniejsze polewy, zwłaszcza kolorowe lukry, czekoladowe i posypki. Oponki mogą być również wykonane z ciasta drożdżowego.

100 g oponek to około 312 kcal. Jedna oponka z serem waży około 30 g, zatem kaloryczność jednej sztuki to prawie 100 kcal. Są bogate w węglowodany – około 33 g. Zawierają 8 - 10 g białka i 15 g tłuszczu.

Ile kalorii mają pączki?

Pączki są symbolem tłustego czwartku, bo najlepiej oddają charakter tego dnia, zwłaszcza gdy są przygotowywane po staropolsku, czyli smażone na smalcu. Pączek często bywa przyprószony cukrem pudrem, oblany lukrem lub polewą czekoladową, które również zwiększają jego kaloryczność.

Jeden pączek z lukrem i dżemem w środku waży około 70 g i ma 291 kcal. Znajduje się w nim niespełna 6 g białka, przeszło 50 g węglowodanów i około 13 g tłuszczu.

Jest produktem ciężkostrawnym z uwagi na proces smażenia w głębokim tłuszczu. Zjedzenie jednego pączka powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi i później jego szybki spadek, co skutkuje pojawieniem się nagłego uczucia głodu i skłania do zjedzenia następnego i następnego pączka...

pączki kcal
fot. Adobe Stock

Ile kalorii mają pączki serowe?

Są to mniejsze wersje pączków. Pączki z serka homogenizowanego nie mają nadzienia, a powstają z połączenia serka homogenizowanego, mąki, cukru i jaj. Jak na pączki przystało, także są smażone w głębokim tłuszczu. Dekoruje się je cukrem pudrem lub lukrem i innymi polewami.

100 g pączków serowych to około 412 kcal. Znajdziemy w nich 3 g białka, 18 g cukru i około 60 g tłuszczu. Zatem na jednego możemy sobie pozwolić - bez konsekwencji zdrowotnych.

Ile kalorii mają pączki wiedeńskie?

To bardzo słodkie i niewinnie wyglądające pączki z dziurką o karbowanej fakturze, najczęściej oblane lukrem. Ciasto na gniazdka to mieszanina mąki, wody, masła i cukru. Nie są one nadziewane, ale za to smażone jak klasyczny pączek.

100 g pączków hiszpańskich to około 400 kcal. W tej ilości pączków znajdziemy nieco ponad 3 g białka, około 60 g cukrów i 18 g tłuszczu. Jeden pączek wiedeński (zwany też hiszpańskim) waży około 30 g.

Ile kalorii mają faworki?

To smakowite kruche ciastka, również często zjadane w tłusty czwartek. Ciasto na chrust wykonuje się z mąki, masła, jaj, cukru, śmietany, a czasem też z dodatkiem spirytusu. Faworki smażone są na smalcu...100 g faworków to ponad 511 kalorii. Zawierają około 3 g białka, 60 g węglowodanów i 18 g tłuszczu.

faworki kcal
fot. Adobe Stock

Ile musisz ćwiczyć by „spalić” jednego pączka?

By spalić kalorie odpowiadające wartości jednego pączka, musisz:

 • ćwiczyć intensywnie przez 45 minut na siłowni,
 • jeździć przez godzinę na łyżwach,
 • skakać na skakance przez pół godziny,
 • tańczyć przez godzinę,
 • pływać przez pół godziny żabką,
 • uprawiać miłość przez godzinę lub dłużej,
 • jeździć na nartach przez około 45 minut,
 • udać się na godzinne zakupy do galerii,
 • leżeć przez 5 godzin.

Ciężkostrawne pączki i ciastka niestety długo zalegają w żołądku i powodują nieprzyjemne dolegliwości. Nadmiar zjedzonych słodkości może skutkować niestrawnością, zgagą, wzdęciem brzucha, dyskomfortem w okolicach wątroby, biegunką, a także pogorszeniem samopoczucia.

Ulgę w objawach przejedzenia może przynieść ciepły okład na okolice wątroby (pod prawym łukiem żebrowym) wykonany np. z termoforu.

Ziołami łagodzącymi uczucie pełności są mięta, melisa, kminek, koper włoski, ale też czarna herbata. 

Artykuł powstał na podstawie tekstu Katarzyny Ziai. Pierwotnie został opublikowany 15.02.2012.

Zobacz przepisy na karnawałowe łakocie:
Pączki bez drożdży - deser który zawsze się udaje
Przepis na tradycyjne faworki
Jak smażyć oponki? Pamiętaj o tych zasadach