Grafika. W lustrze przegląda się otyła kobieta, w odbiciu widzi szczupłą wersję siebie. fot. Adobe Stock

Tłuszcz trzewny jest niebezpieczny! Zdrowotne konsekwencje otyłości brzusznej

Tłuszcz trzewny to tkanka tłuszczowa gromadząca się wokół narządów wewnętrznych. Im jest jej więcej, tym gorzej pracują twoje organy. O otyłości brzusznej mówi się, gdy obwód talii przekroczy u kobiet 80 cm, zaś u mężczyzn 94 cm. Co ciekawe, możesz wcale nie mieć nadwagi w masie ciała, ale mimo wszystko cierpieć na otyłość brzuszną. Jakie są tego konsekwencje?
Barbara Dąbrowska / 05.10.2018 15:23
Grafika. W lustrze przegląda się otyła kobieta, w odbiciu widzi szczupłą wersję siebie. fot. Adobe Stock

Tłuszcz trzewny – jak wpływa na narządy?

Kobiece hormony płciowe sprawiają, że naturalnie gromadzisz więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyzna. Jednak jest to tzw. tkanka tłuszczowa podskórna. To te fałdki, za które możesz się złapać.

Tłuszcz trzewny narasta wewnątrz jamy brzusznej dookoła serca, nerek, wątroby i innych narządów. Ten rodzaj tkanki tłuszczowej uciska organy zmniejszając ich wydolność. Osoba, która ma otyłość trzewną (inaczej zwaną też centralną lub „typu jabłko”) ma twardy napięty brzuch (nie ma za co się złapać).

Tłuszcz trzewny sprzyja chorobom cywilizacyjnym!

Tkanka tłuszczowa nagromadzona wokół narządów nie tylko fizycznie, przez ucisk, wpływa na ich pracę, ale także produkuje szkodliwe substancje. Sprzyjają one insulinooporności, która jest pierwszym krokiem do cukrzycy typu 2.

W tłuszczu trzewnym rozwija się także niewielki, ale przewlekły stan zapalny. W jego wyniku wydzielane są związki, które mogą uszkadzać np. ściany naczyń krwionośnych prowadząc do miażdżycy.

Otyłość brzuszna i prawidłowa waga?

Badania pokazały, że nadmiar tkanki tłuszczowej brzusznej zwiększa ryzyko zawału serca i niektórych nowotworów silniej niż podwyższone BMI wskazujące na nadwagę w masie ciała.

Zobacz, jak obliczyć BMI!

Zdarza się tak, że masa ciała jest prawidłowa (BMI mieści się w granicach 18,5-24,9), ale obwód talii za duży. W takiej sytuacji również mówi się o otyłości brzusznej. Niestety, każdy nadmiar tłuszczu trzewnego jest niebezpieczny, bez względu na to, co pokazuje waga.

Nadmiar tłuszczu trzewnego – przyczyny i inne konsekwencje zdrowotne

Do głównych przyczyn gromadzenia tłuszczu trzewnego zalicza się:

  • brak ruchu,
  • dietę bogatokaloryczną,
  • nadmiar cukru i tłuszczów nasyconych w diecie.

Poza wspomnianymi już zagrożeniami tłuszcz brzuszny silnie wiąże się z bezdechem sennym. Negatywnie wpływa także na płodność i sprawność seksualną.

Jedną z najprostszych metod na ocenę stopnia otłuszczenia narządów jest wykonanie badania USG jamy brzusznej. Często pierwszym objawem nasilającej się otyłości brzusznej jest otłuszczenie wątroby, które prowadzi do tzw. niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Dolegliwość ta przebiega bezobjawowo, ale po latach wywołuje niewydolności tego narządu.

U kobiet otyłość brzuszna występuje rzadziej niż u mężczyzn. Jednak skłonności do odkładania się tkanki tłuszczowej trzewnej znacząco rośnie po menopauzie.

Dowiedz się więcej o otyłości brzusznej:
Jaka dieta przeciw otyłości brzusznej?
Szczupła na zewnątrz, gruba w środku? To naprawdę jest możliwe... Jak sprawdzić, czy cierpisz na syndrom TOFI?
5 poważnych powikłań, którymi grozi "piwny brzuch"