Jabłko czy gruszka? Jaki masz typ sylwetki?

Otyłość otyłości nierówna, bowiem miejsca gdzie gromadzi się tłuszcz mają duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Generalnie dietetycy rozróżniają dwa typy sylwetki, popularnie kojarzone z jabłkiem i gruszką.
Otyłość otyłości nierówna, bowiem miejsca gdzie gromadzi się tłuszcz mają duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Generalnie dietetycy rozróżniają dwa typy sylwetki, popularnie kojarzone z jabłkiem i gruszką.

Jabłko czy gruszka?

Otyłość typu jabłko jest typowa dla mężczyzn – tłuszcz gromadzi się głównie w okolicach talii, czasem dochodząc do pokaźnych rozmiarów, które nazywamy żartobliwie mięśniem piwnym. Ten typ figury u kobiety nie jest przypadkowy i oznacza zwykle niedobór hormonów żeńskich, szczególnie dotkliwy dla pań w okresie menopauzy, u których pojawia się typowy brzuszek. O takim typie nadwagi można mówić, gdy stosunek obwodu talii do bioder jest równy lub większy niż 0.8 dla pań i 1.0 dla panów.
Figura typu jabłko jest niebezpieczna dla zdrowia, gdyż nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach wielu ważnych organów stwarza ryzyko zachorowania na takie poważne schorzenia jak cukrzyca czy nadciśnienie. Na szczęście, tłuszcz zgromadzony w talii dość łatwo reaguje na odchudzanie i zdrową dietą połączoną z ruchem, można się go bez większych problemów pozbyć.

Jeżeli wspomniany wskaźnik obwodu talii w stosunku do bioder jest niższy niż podane wyżej wartości, to w przypadku otyłości mówimy o typie gruszki, charakterystycznej dla większości pań. Tkanka tłuszczowa osadzająca się na pośladkach i udach nie stanowi już takiego zagrożenia dla zdrowia i z punktu widzenia kobiecej gospodarki hormonalnej jest wręcz wskazana. Kobiety o dużych biodrach są nieprzypadkowo uznawane za płodniejsze. Niestety, tego balastu znacznie trudniej jest się pozbyć i zwykle nawet drakońska dieta oraz mnóstwo gimnastyki prowadzą jedynie do utraty obwodu w biuście, dolna część pozostaje zaś niezmieniona. Jedyne, co przynosi rezultaty w tym wypadku, to trening ściśle zamierzony na wyszczuplenie problematycznych części ciała.

Agata Chabierska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/9 lat temu
Dziewczyny, ja mogę wam polecić tą stronę - http://stylio.pl/sylwetki !! Wysłałam swoje zdjęcie i już następnego dnia dostałam odpowiedź, dokładny opis tego, co czym powinnam podkreślać, a co w jaki sposób ukrywać – nie łudźmy się, każda z nas ma jakieś słabe strony ;) Poszłam potem na zakupy, kupić to, co mi stylistka poleciła – a co, wyprzedaże są!
/9 lat temu
"Kobiety o dużych biodrach są nieprzypadkowo uznawane za płodniejsze." Chmmm, jestem jablkiem (biodra 89, talia 75 cm) i marzę o szerokich biodrach, ale bez problemu urodziłam 4-kilogramowego synka. Szerokie biodra wcale nie są miernikiem płodności.
/9 lat temu
mam otyłość typu gruszki ale jestem chłopakiem
POKAŻ KOMENTARZE (3)