tbc fot. Adobe Stock

TBC to trening kondycyjny i wzmacniający całe ciało

TBC jest jednym z najpopularniejszych treningów dla kobiet. Zobacz, na czym polega, jak się do niego przygotować i kto może w nim uczestniczyć
/ 09.10.2019 17:38
tbc fot. Adobe Stock

Widzisz w grafiku zajęć aerobiku skrót TBC i nie bardzo wiesz, co to jest? Wyjaśnimy, na czym polegają zajęcia i pokażemy, dlaczego warto się na nie zapisać.

Krótko o TBC:

Na czym polega TBC?

Jest to jedna z odmian aerobiku. Składa się zarówno z tradycyjnych ćwiczeń aerobowych podnoszących tętno, jak i z ćwiczeń na wzmacnianie i rzeźbienie mięśni. Pierwsze wykonywane są zazwyczaj w rytm szybkiej muzyki, drugie – z wykorzystaniem gum, hantli, taśm, stepów - mogą przebiegać w spokojniejszym tempie.

Total Body Conditioning (takie jest rozwinięcie skrótu) ma za zadanie wyszczuplić i wzmocnić całe ciało. To właśnie dlatego na taki trening decyduje się większość kobiet. Jego nieocenionym atutem jest fakt, że poprawia wytrzymałość, ujędrnia ciało i pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. A wszystko to dzieje się podczas jednych zajęć!

Jak wyglądają zajęcia TBC?

Zajęcia rozpoczynają się od nieskomplikowanej rozgrzewki trwającej ok. 10 minut. Następnie wykonywane są ćwiczenia kondycyjne, a później wzmacniające na każdą partię mięśni: ramiona, brzuch, pośladki itd. Na końcu jest tzw. cool down i stretching. Całość trwa 45-60 minut.

Często w zajęciach wykorzystywane są takie ćwiczenia jak: brzuszki, przysiady, wypady, unoszenie ramion z hantlami, pompki.

Tajemnicą skuteczności TBC jest wielokrotne powtarzanie ćwiczeń w rytm muzyki z wykorzystaniem przyborów. Ćwiczenia są jednak na tyle proste, że z powodzeniem można wykonywać je w domu, a potrzebne akcesoria są powszechnie dostępne.

Efekty, jakie daje TBC

Zajęcia pozwalają przede wszystkim wyrzeźbić ciało i podkreślić każdy mięsień. Poza tym poprawiają kondycję i wydolność fizyczną organizmu, a także przyspieszają metabolizm. Podczas jednego treningu TBC można spalić ok. 450-600 kcal.

TBC poprawia koordynację ruchową i poczucie rytmu. Co więcej – nie obciąża stawów, bo nie ma tu zbyt dużo podskoków czy ćwiczeń na stepie.

Dla kogo jest TBC?

Dla każdego. Zarówno dla osób, które rozpoczynają przygodę z aerobikiem, jak i dla wytrwałych sportowców. Dla młodych i tych trochę starszych. Total Body Conditioning nie wymaga dużej sprawności fizycznej, ani doskonałej koordynacji ruchowej – to on je kształtuje. Należy tylko odpowiednio dopasować obciążenie oraz intensywność ćwiczeń, ale to jest zadanie trenera prowadzącego zajęcia.

Dowiedz się więcej o treningach:
Jak wykonać trening obwodowy krok po kroku? Podpowiadamy!
Trening kardio to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Na czym dokładnie polega?
Czy interwały odchudzają? Zobacz, na czym polega taki trening!