Ćwiczenia TBC to trening kondycyjny i wzmacniający całe ciało w jednym

ćwiczenia TBC fot. Adobe Stock, bnenin
Ćwiczenia TBC to określenie często używane do charakterystyki zajęć grupowych w fitness klubie. Są to ćwiczenia, które można by nazwać uniwersalnymi, bo ich celem jest poprawa kondycji, ale i wzmacnianie wszystkich najważniejszych partii mięśniowych. Trening TBC można jednak wykonywać w domu lub na świeżym powietrz. Wystarczy odpowiednio dobrać ćwiczenia.
Ewa Cwil / 28.03.2023 08:38
ćwiczenia TBC fot. Adobe Stock, bnenin

Ćwiczenia TBC mają za zadanie „kondycjonować” całe ciało. W czasie zajęć TBC w fitness klubie instruktor dzieli zajęcia tak, aby ich część miała charakter ćwiczeń aerobowych i kardio, a część – charakter treningu siłowego. Dzięki temu wysiłek spala kalorie, poprawia wytrzymałość i wzmacnia mięśnie, a przy tym ujędrnia ciało i je modeluje.

Spis treści:

  1. Ćwiczenia TBC – co to jest?
  2. TBC – efekty
  3. Jak wyglądają ćwiczenia TBC
  4. TBC – ćwiczenia w domu

Ćwiczenia TBC – co to jest?

Jest to jedna z odmian zajęć fitness, niegdyś zwanych aerobikiem. Składa się zarówno z ćwiczeń podnoszących tętno, jak i z ćwiczeń siłowych. Pierwsze wykonywane są zazwyczaj w rytm szybkiej muzyki, drugie – z wykorzystaniem gum, hantli, taśm, stepów, i mogą przebiegać w spokojniejszym tempie.

TBC – co to znaczy?

Total Body Conditioning – takie jest rozwinięcie skrótu TBC i oznacza: kondycjonowanie całego ciała. Aby faktycznie kompleksowo zadbać o ciało, niezbędne są dwa rodzaje ćwiczeń: kardio i siłowe. Oczywiście warto je uzupełnić rozgrzewką i stretchingiem, i tak właśnie dzieje się podczas ćwiczeń TBC w fitness klubach. 

TBC – efekty

Trening TBC poprawia wytrzymałość, czyli usprawnia działanie układu krążeniowo-oddechowego, normalizując ciśnienie krwi i obniżając tętno spoczynkowe. Tak działają ćwiczenia aerobowe i kardio w ramach tego rodzaju zajęć.

Z kolei siłowe ćwiczenia TBC wzmacniają mięśnie i kości, poprawiają zakres ruchu w stawach, mogą przyczyniać się zwiększenia masy mięśniowej. Ćwiczenia TBC mogą też poprawiać koordynację ruchową i poczucie rytmu.

Całe zajęcia są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą zadbać o zdrowie, schudnąć, poprawić jędrność ciała. Jednak aby to osiągnąć, trzeba ćwiczenia TBC wykonywać regularnie, minimum 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście niezbędne jest też zdrowe żywienie lub dieta odchudzająca.

Ile kalorii spala trening TBC?

To zależy od intensywności zajęć i masy ciała osoby ćwiczącej, ale przyjmuje się, że godzina zajęć pozwala spalić od 350 do nawet 600 kcal.

Jak wyglądają ćwiczenia TBC

fot. Jak wyglądają ćwiczenia TBC/ Adobe Stock, Svitlana

Jak wyglądają ćwiczenia TBC?

Zajęcia rozpoczynają się od nieskomplikowanej rozgrzewki trwającej ok. 10 minut. Następnie wykonywane są ćwiczenia kondycyjne, a później wzmacniające na każdą partię mięśni: ramiona, brzuch, pośladki, uda itd. Na końcu jest tzw. cool down i stretching. Całość trwa 45-60 minut.

Często w zajęciach wykorzystywane są różne przybory, zwłaszcza do ćwiczeń siłowych: hantelki, taśmy, sztangi fitness, piłki i inne.

TBC – ćwiczenia w domu

W domu można z powodzeniem wykonywać ćwiczenia TBC. Oczywiście trzeba zacząć od rozgrzewki – 5-10 minut. Po niej najlepiej wykonać część aerobową czy też kardio. W ramach tych ćwiczeń można 15-20 minut skakać na skakance, jeździć na rowerze stacjonarnym, tańczyć albo wyjść na krótki jogging – co kto lubi.

W ramach ćwiczeń siłowych najlepiej tak dobrać ćwiczenia, aby objęły wzmacnianie najważniejszych grup mięśniowych. Proponujemy:

Ćwiczenia siłowe mogą trwać 20-30 minut. Aby wzmacnianie, ujędrnianie, modelowanie i spalanie kalorii było większe, można wykonywać ćwiczenia z ciężarkami.

Po ćwiczeniach trzeba kilka minut przeznaczyć na zakończenie treningu z elementami rozciągania.

Treść artykułu pierwotnie opublikowano 12.10.2009 r.

Czytaj także:
Jak wykonać trening obwodowy krok po kroku? Podpowiadamy
Trening kardio to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Na czym dokładnie polega?
Czy interwały odchudzają? Zobacz, na czym polega taki trening

Redakcja poleca

REKLAMA