4 nawyki, które niszczą efekty treningu

Ćwiczysz, pocisz się na siłowni i marzysz o pięknej sylwetce. Niestety, pewne codzienne nawyki niszczą efekty Twojego treningu. Zobacz, co to za nawyki i zmień niezdrowe przyzwyczajenia!
/ 28.06.2013 12:06

Dbasz o to, aby codziennie znaleźć czas na intensywny trening. Czasami jednak po wyjściu z siłowni czy klubu fitness przez resztę dnia możesz zniweczyć efekty tych ćwiczeń. Przedstawiamy cztery codziennie nawyki, które wpływają na Twój trening.

1. Szpilki

Zapytasz: w jaki sposób noszenie tego obuwia ma negatywny wpływ na trening? Otóż przeprowadzone badania wskazują na to, że noszenie obcasów powoduje skrócenie mięśni łydek. Oczywiście nie dotyczy to kilku wyjść w szpilkach, ale regularnego ich noszenia. Pomimo że nogi pięknie w nich wyglądają, szpilki przyczyniają się do usztywnienia ścięgien Achillesa oraz zmęczenia mięśni. Częściej zdarzają się wówczas kontuzję i urazy.

Jeśli jesteś miłośniczką tego typu obuwia, ogranicz wyjścia w nich do dwóch razów w tygodniu, najlepiej wtedy, kiedy Twój dzień nie będzie wymagał dużej ilości spacerowania.

2. Siedzący tryb pracy

Jeżeli wykonujesz pracę biurowe lub często pracujesz na komputerze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość dnia spędzasz w fotelu. Zbyt duże ilości siedzenia w ciągu dnia niestety zmniejszają elastyczność mięśni, wpływają również negatywnie na zmysł równowagi. Ważny jest także wpływ takiego trybu pracy na krążenie, przyczynia się do bólów pleców lub stawów, wydłuża czas regeneracji w przypadku wystąpienia urazu.

Dlatego warto uwzględnić regularne przerwy na spacer, nawet niewielki. Pomoże to zniwelować negatywne skutki zbyt długiego siedzenia w jednym miejscu oraz w tej samej pozycji.

Zobacz też: Nowinki technologiczne pomocne w treningu

3. Za dużo jesz

Dieta połączona z treningiem daje najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o odchudzanie. Jeśli jednak jesz za dużo lub za mało przed treningiem zaburza to efektywne zrzucanie wagi. Pamiętaj, że śniadanie to podstawowy posiłek w ciągu dnia. Zapewnia on energię na resztę dnia oraz zmniejsza ryzyko sięgnięcia po niezdrowe przekąski czy słodycze. Jeśli zjesz zbyt dużo przed treningiem,  będziesz czuła się słaba i zmęczona. Jest to spowodowane przekierowaniem krwi do jamy brzusznej, gdzie zachodzą procesy trawienne. Warto pamiętać, że po dobrze wykonanym treningu odczuwać będziemy głód.

Wybieraj przekąski zdrowe: warzywa, chude mięso i produkty pełnoziarniste. Nie sięgaj po słodycze w celu nagrodzenia się po treningu. Przez takie działanie tworzysz tylko zamknięte koło.

4. Za mało snu

Brak snu oznacza zmniejszoną ilość energii bez względu na zajęcia wykonywane w ciągu dnia. Brak energii szybko odczujesz podczas wykonywania ćwiczeń. Jeśli jakość Twojego snu jest niewłaściwa, to czas na zmianę.

Ustaw sobie za priorytet odpoczynek. Zwróć uwagę, że organizm wypoczęty pracuje dużo lepiej niż zmęczony. Godzinę przed snem możesz wypróbować jedną z technik relaksacyjnych, aby zmniejszyć napięcie mięśni. Pamiętaj: nawet 8 godzin snu nie jest w stanie wyeliminować negatywnych skutków spowodowanych przez stres.

Zobacz też: Trening aerobowy – gdy chcesz schudnąć