Marsz fot. Adobe Stock

Jak maszerować, żeby schudnąć? (efekty zauważysz już po 3 tygodniach!)

Chcesz schudnąć, ale nienawidzisz biegać? Marsz przynosi podobne rezultaty. Sprawdź, jak zacząć!Dzięki tej aktywności bardzo szybko poprawisz swoją kondycję, pozbędziesz się cellulitu i stracisz na wadze! Mamy dla ciebie najlepszy plan na rozpoczęcie treningów.
Agata Bernaciak / 08.07.2019 12:05
Marsz fot. Adobe Stock

Oprócz ćwiczeń modelujących, w odchudzaniu ogromną rolę odgrywa trening kardio. Na dolne partie ciała najlepszy jest szybki marsz. W ciągu godziny możesz spalić nawet 400 kcal. Jednak zanim zaczniesz na dobre ćwiczyć, przejdź się po okolicy i opracuj 3 trasy:

  1. prostą (po płaskim terenie)
  2. średnią (z niewielkimi wzniesieniami)
  3. trudną (z dużą ilością przeszkód, np. schodów)

Przejście każdej z nich powinno ci zająć co najmniej 45 minut.

Maszerowanie na odchudzanie: etap 1

Wykorzystaj prostą trasę. Przez pierwsze 4 dni maszeruj 45 minut dość szybkim, ale długim krokiem. 5. dnia zrób sobie przerwę. W dniu od 6. przyspiesz kroku (ale nie biegnij) tak, aby w zadanym czasie przebyć dłuższy dystans (zacznij po prostu „drugie okrążenie” na trasie). Szybsze tempo utrzymuj aż do dnia 10. Następnego dnia odpocznij.

Maszerowanie na odchudzanie: etap 2 i 3

Etapy te różnią się tylko trasą. W drugim etapie wybierz trasę średnią, w trzecim – trudną. Przez pierwsze 4 dni trenuj tak samo, jak w pierwszym etapie. 5. dnia zrób sobie przerwę. Od 6. do 10. dnia stopniowo przyspieszaj kroku tak, aby codziennie pokonywać coraz dłuższą trasę w zadanym czasie (nie biegaj). 11. dnia odpocznij.

Dlaczego marsz jest lepszy od biegania?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyższością marszu nad bieganiem jest fakt, że taki trening jesteś w stanie wykonywać znacznie dłużej. Pamiętaj, że tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać dopiero po 40 minutach ćwiczeń, zatem jeśli biegasz tylko 20 minut, istnieją nikłe szanse, że dzięki tej aktywności ubędzie w twoim organizmie tłuszczu. Z racji tego, że marsz jest mniej męczący, a podnosi tętno, ta forma treningu jest zdecydowanie bardziej efektywna (oczywiście jeśli twoim celem jest odchudzanie, a nie poprawa wydolności organizmu). Dodatkowo maszerowanie mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek czy ilość nadprogramowych kilogramów. To naturalny ruch naszego ciała, który - wykonywany regularnie - może przynieść naprawdę niesamowite efekty w postaci poprawy naszej kondycji, ubytku kilogramów i poprawie ogólnego samopoczucia.

Jak zacząć biegać, żeby schudnąć?

Jak ćwiczyć, by zyskać dzięki regularnemu maszerowaniu?

Taki harmonogram to prawdziwe wyzwanie dla mięśni, zwłaszcza w 3. etapie. Jeśli uda ci się wytrwać do końca, efekty będą spektakularne! Oto, co pomoże ci je osiągnąć:

  • nie rób nic na siłę: jeśli poczujesz zmęczenie nóg lub się zasapiesz, zwolnij tempo na jakiś czas
  • na każdy trening zabieraj ze sobą butelkę wody: popijaj małymi łykami
  • kup dobre buty do biegania: koniecznie z podeszwą amortyzującą wstrząsy
  • aby kontrolować postępy... przyda ci się krokomierz lub aplikacja na smartfona
  • zabierz na trening odtwarzacz mp3: to pomoże ci utrzymać równe tempo marszu
  • jeśli mieszkasz blisko plaży trzecią trasę wyznacz właśnie po niej: maszerowanie po piasku stymuluje mięśnie lepiej niż wchodzenie po schodach

Dowiedz się więcej:
7 porad, jak dobrać najlepsze buty do biegania (przeczytaj zanim wydasz pieniądze!)
Poznaj prawdę! Ile kalorii spalasz w czasie biegania?
Aeroby to klucz do szczupłej sylwetki! Dowiedz się, jak wykonywać taki trening