Gaca System pod lupą redaktorki Polki.pl! Czy warto stosować dietę Konrada Gacy?

Dawno nic tak nie podzieliło użytkowników forów dla osób odchudzających się, jak opinie na temat diety Konrada Gacy. Postanowiłam porozmawiać z osobami, które ją stosowały i sprawdzić ich zdanie o Gaca System. Czego dowiedziałam się na infolinii Gaca System? Ile kosztuje „mądre odchudzanie”?
Biegnąca kobieta. fot. Fotolia

Konrad Gaca zyskał popularność kilka lat temu, gdy tancerka Iwona Pavlovic jurorka programu „Taniec z gwiazdami”, schudła kilkanaście kilogramów stosując się do zaleceń trenera. Od tamtego momentu Gaca stworzył „imperium” odchudzania obejmujące siedem ośrodków w dużych miastach, hotel, własną linię suplementów oraz książki motywacyjne i z przepisami. Dieta Konrada Gacy cieszy się ogromną popularnością. Czy słusznie?

Kim jest Konrad Gaca?

Konrad Gaca określa się mianem wojownika, eksperta ds. leczenia otyłości, twórcy przełomowego programu odchudzania. Gaca odchudza miesięcznie kilka tysięcy osób, w tym także tych ze skrajną otyłością i problemami zdrowotnymi: nadciśnieniem, cukrzycą typu II i chorobami układu krążenia. Takie osoby, biorąc pod uwagę swoje własne bezpieczeństwo, powinny decydować się na wsparcie wykształconych dietetyków/lekarzy.

W Polsce nie ma ścisłych regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu dietetyka, ale studia wyższe powinny być jednym z głównych wyznaczników (choć nie jedynym) dobrego specjalisty. Żywienie to trudna dziedzina łącząca elementy medycyny, psychologii i towaroznawstwa.

Konrad Gaca legitymuje się certyfikatem CNS (Certified Nutrition Specialist) przyznawanym na bazie amerykańskich wytycznych. Poziom wiedzy Gacy ciężko jest ocenić. Obcojęzyczna nazwa dobrze prezentuje się za to w biogramie. Tylko czy to wystarcza, by uznać Konrada Gacę za specjalistę, a nawet guru odchudzania?

Kontakt z infolinią Gaca System

Postanowiłam sprawdzić, czego na temat diety Konrada Gacy można dowiedzieć się na infolinii Gaca System. Cała rozmowa była dość tajemnicza, wielu informacji nie udało mi się uzyskać telefonicznie. Rozmowę prowadziłam tak, jakbym chciała zostać klientką.

Spotkanie informacyjne Gaca System

Pierwszym, obowiązkowym krokiem Gaca System jest spotkanie informacyjne, w trakcie którego uczestnik może zapoznać się z pakietami, ośrodkiem (jest siedem ośrodków dwa w Warszawie, w Lublinie, w Katowicach, w Poznaniu, Zamościu oraz Trójmieście) i założeniami odchudzania.  

Spotkanie wprowadzające to także możliwość poznania osób, które dietę Konrada Gacy ukończyły. Z pewnością nie zdziwi cię, że na takim spotkaniu usłyszysz same „ochy” i „achy”. W trakcie rozmowy telefonicznej zadałam pytanie, czy muszę uczestniczyć w tym spotkaniu, czy też mogę od razu umówić się indywidualnie z terapeutą.  Spotkanie informacyjne jest koniecznie! To jednak dopiero początek elementów obowiązkowych.

Spotkania z terapeutą Gaca System

Kim jest terapeuta, który będzie mnie prowadził? Dowiedziałam się, że to osoba wykwalifikowana przez Konrada Gacę. Czyli kto? Dietetyk, lekarz, fizjoterapeuta? Osoba pracująca na infolinii odpowiedziała tylko „to różnie”, ale uspokajała, że Gaca osobiście szkoli każdego terapeutę. Nie przekonało mnie to. Boję się oddawać moje zdrowie w ręce „terapeutów” bez medycznego wykształcenia.

Pierwsza konsultacja z terapeutą trwa 40 minut, kolejne wizyty odbywają się co dwa tygodnie i trzeba na każdą zaplanować 20 minut. Nie więcej! Grafik jest tak ściśle wypełniony, że nie ma czasu na dodatkowe pytania. Zarzut ten często pojawia się w opiniach internautów. Twój czas się skończył, ale masz jeszcze wątpliwości? Wyjaśnisz je następnym razem.

Dieta Konrada Gacy

Jadłospis Gaca System otrzymujesz od razu na pierwszej konsultacji. Zadałam w związku z tym pytanie, czy możliwe jest dopasowanie składu diety do moich osobistych preferencji i stylu życia? Otrzymałam zapewnienie, że każdy jadłospis dobierany jest indywidualnie. Tylko jak to jest możliwe, skoro wydruk otrzymujesz od razu na pierwszym spotkaniu? Odpowiedz sobie sama.

Rozmawiając z osobami, które przechodziły przez Gaca System często powtarzany był jeden zarzut wobec całego systemu. Diety są mało urozmaicone, a ilości proponowane w jadłospisach bardzo małe.

Największe zaskoczenie spotkało mnie, gdy zapytałam o cennik. Cena Gaca Systemu jest tajemnicą, przynajmniej na etapie rozmowy telefonicznej. Osoba na infolinii naciskana przeze mnie wyjaśniła, że nie może absolutnie mówić o cenniku. Dlaczego? Nie i już! Żeby dowiedzieć się, ile muszę zapłacić za odchudzanie z wizjonerem Konradem Gacą muszę osobiście stawić się w jednym z jego ośrodków.

Z rozmowy telefonicznej dowiedziałam się także, że program podzielony jest na 3 etapy:

Ile schudniesz stosując dietę Konrada Gacy?

W najbardziej intensywnym czasie współpracy zakładany spadek masy ciała wynosi nawet 7-12 kg. Zapaliła mi się czerwona lampka! Tak szybko? W dietach redukcyjnym można bezpiecznie osiągnąć spadki od 0,5 do 1 kg tygodniowo w tkance tłuszczowej. Jest duża szansa, że tak znaczne obniżenie wagi, jakie następuje w początkowym etapie stosowania Gaca System wynika po prostu z odwodnienia.

Trening i suplementacja w Gaca System

Poza jadłospisem stałe elementy programu to aktywność fizyczna i suplementacja. Wyjaśniono mi, że wszyscy uczestnicy stosują multiwitaminę Vitamin King. Po co multiwitamina w trakcie stosowania pełnowartościowych jadłospisów? Kolejne pytanie retoryczne. Terapeuci mogą do programu dołączyć także inne preparaty np. z grupy tzw. meal replacement, zastępujących posiłki.

Dieta Konrada Gacy - opinie są podzielone!

Po tej rozmowie telefonicznej poczułam się zniechęcona. Wokół całego Gaca System tworzy się otoczkę niepotrzebnej tajemnicy, a uczestniczenie w programie ma według mnie wydźwięk wspólnoty zbudowanej na autorytecie guru.

Postanowiłam zajrzeć na fora internetowe i popytać o wrażenia byłych uczestników Gaca System.

Opinie o Gaca System są niezwykle podzielone i bardzo skrajne. Od osób zachwyconych, które schudły kilkadziesiąt kilogramów i poprawiły wyniki badań, po osoby, które dietę Konrada Gacy przypłaciły zdrowiem, efektem jojo, wypadającymi włosami oraz kompletnym brakiem sił.

Na Facebooku istnieje nawet grupa „Gacowicze – negatywne skutki diety” zbierająca wszystkich, którzy borykają się z niekorzystnymi efektami programu. Z drugiej strony rozmawiałam z osobą, która po kilku latach od współpracy z terapeutami Gaca System otrzymuje obniżoną masę ciała, choć sama przyznaje, że nie stosowała się ściśle do zaleceń, a jadłospisy były przeraźliwie monotonne.

Wszyscy podkreślają przy tym, że u Gacy nie ma odstępstw. Jest tak, jak mistrz zaplanował albo w ogóle.

Kiedy czytasz o niezwykłych efektach rygorystycznych diet zawsze pamiętaj o tzw. efekcie wirusowym. Gdy chudnie jedna osoba dowiaduje się o tym co najmniej kilkanaście innych w jej otoczeniu. Część z nich postanawia spróbować i również traci na masie ciała, ale w tym czasie osoba, od której wszystko się zaczęło prawdopodobnie już odnotowała efekt jojo. O tym jednak już tak chętnie nie informuje! W ten sposób rozprzestrzeniają się mody dietetyczne i…zbierają żniwa. Czy tak działa dieta Konrada Gacy?

Nie ulega wątpliwości, że wielki biznes Konrada Gacy zmobilizował do odchudzania tysiące osób. Wielu Gaca System pomógł, innym zaszkodził. W takiej sytuacji normalne jest, że opinie są podzielone. Niepokojąca jest jednak ogromna liczba negatywnych ocen. Zanim podejmiesz decyzję o przystąpieniu do Gaca System dokładnie to przemyśl.

Przeczytaj więcej o Konradzie Gaca:
Tylko u nas! Polki.pl przesłuchują trenera Konrada Gacę
Nie żyje Konrad Gaca, twórca słynnej diety. Miał 42 lata
Zdjęcia kobiet plus size to promocja otyłości?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (28)
/3 miesiące temu
korzystalam z porad p. Konrada schudłam, ale dopadł mnie podwojny efekt jojo. Niestety jego metody nie podzialaly na mnie, ale zawsze to cos. moze na koogos innego zadzaiała. Korzystalam pozneij z porad wielu dietetykow, ale tak naprawde to udało mi sie schudnąć z Naturhouse w Lublinie. Korzystałam z porad p.mgr Marty Kusiak, waga sie utrzymuje caly czas, wyniki badan ksiazkowe. polecam!
/5 miesięcy temu
Najzwyklejszy marketing bezpośredni, sprzedają nadzieje i produkty, które niczego nie zmieniają, a mogą poważnie zaszkodzić. To jest igranie ze zdrowiem i życiem "klientów".
/5 miesięcy temu
w diecie gacy nie ma żadnej magii, dajcie spokój ludzie to czysty biznes!
POKAŻ KOMENTARZE (25)