Typ sylwetki (inaczej somatotyp) może mieć bardzo duży wpływ na to, jak organizm reaguje na dietę i ćwiczenia fizyczne. Dowiedz się, jakie są twoje predyspozycje!
Spis treści:
Typ budowy ciała a dieta
Ektomorficy, endomorficy i mezomorficy różnią się od siebie budową, szybkością metabolizmu oraz poziomem wydzielania hormonów odpowiedzialnych za odkładanie tkanki tłuszczowej. W zależności od somatotypu możesz zaobserwować problemy ze schudnięciem, czy z przybraniem na wadze lub dość szybkie przyrastanie mięśni, bez grama tłuszczu.
Pamiętaj jednak, że twój typ sylwetki nie determinuje w 100% tego, jak wyglądasz. Duży wpływ ma także indywidualnie dopasowany trening modulujący figurę i dieta dopasowana do twojego stylu życia. Pewne jest, że nie zmienisz budowy kości czy szerokości rozstawienia kości biodrowych, ale na inne cechy ciała masz duży wpływ!
Ektomorfik – smukła sylwetka
Ektomorficy to ludzie o drobnej budowie i małym obwodzie kości. Naturalnie smukła sylwetka wynika z przyspieszonego metabolizmu. Ektomorficy mają zwykle wyższą temperaturę ciała niż przeciętny człowiek i są bardziej ruchliwy.
Cechy sylwetki:
- niska masa mięśniowa,
- mała masa tłuszczowa,
- długie i szczupłe kończyny,
- wąskie ramiona,
- szybkie tempo metabolizmu,
- trudności z przytyciem.
Dieta dla ektomorfika
Dieta ektomorfików, którzy często mają problem z niedowagą, musi być przede wszystkim bogata w kalorie z produktów o wysokiej wartości odżywczej. Mimo wysokiej kaloryczności unikaj fast foodów, słodyczy i słodzonych napojów, które dostarczają pustych kalorii i hamują apetyt. Wzbogacaj dietę w pełnotłusty nabiał, pestki, orzechy i wieloziarniste produkty zbożowe.
Dla ektomorfików szczególnie ważne są odpowiednia ilość snu i unikanie stresu, który może nasilać problemy ze zbyt niską masą ciała.
Nie wiesz czy masz niedowagę? Oblicz swoje BMI!
Mezomorfik – muskularny typ budowy
Ludzie z muskularnym typem budowy nazywani są mezomorfikami. Figura tak zbudowanych mężczyzn ma przeważnie kształt odwróconego trójkąta, a kobiet – klepsydry.
Cechy sylwetki:
- duża masa mięśniowa,
- niska zawartość tkanki tłuszczowej,
- wąska talia,
- atletyczny wygląd.
Dbasz o sylwetkę? Zainwestuj w dobre buty, sprawdzając najpierw oferty zniżkowe przez stronę Nike kody rabatowe.
Dieta dla mezomorfika
W diecie mezomorfików ważna jest konsekwencja, która zapobiegnie utracie tkanki mięśniowej i gromadzeniu tłuszczu. Ten typ sylwetki chudnie z łatwością i bez problemu nabiera masy mięśniowej przy odpowiednio zaplanowanej aktywności fizycznej. Jeśli jesteś mezomorfikiem jedz dużo białka, którego bogatymi źródłami są:
- chude mięso,
- produkty mleczne,
- warzywa strączkowe.
Dietę uzupełniaj w węglowodany złożone z produktów pełnoziarnistych, które dodadzą ci energii do ćwiczeń.
Ektomorfik, czyli jak szybka przemiana materii wpływa na rozwój masy mięśniowej?
Endomorfik – tendencja do tycia
Przeciętny endomorfik ma masywną budowę ciała i „grube” kości. Ten typ charakteryzuje tendencja do tycia spowodowana wolnym metabolizmem.
Cechy sylwetki:
- wysoki poziom tkanki tłuszczowej,
- tłuszcz w okolicy brzucha,
- wolne tempo metabolizmu,
- często określana jako „okrągła”.
fot. Adobe Stock
Dieta dla endomorfika
Endomorfik z łatwością gromadzi tkankę tłuszczową, co jest zmorą tego typu sylwetki. Idealna dieta dla endomorfików powinna każdego dnia dostarczać 20% energii z białka, 50% z węglowodanów złożonych, 30% z tłuszczu z przewagą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziesz je na przykład w awokado, orzechach i nasionach.
Endomorficy powinni unikać produktów wysoko przetworzonych bogatych w cukry proste. Spożywanie małych posiłków co kilka godzin pozwoli przyspieszyć metabolizm. Dbaj o odpowiednie spożycie wody, które ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Endomorfik ma skłonność do tycia w talii, a to zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy, dlatego nie zapominaj o regularnych badaniach kontrolnych.
Dowiedz się, jak wpłynąć na sylwetkę:
Jak schudnąć bez diety? Mamy na to 11 sprawdzonych sposobów
Jaki jest optymalny dla ciebie poziom tkanki tłuszczowej?
Prosta, szybka i skuteczna dieta odchudzająca. Gotowy jadłospis na 7 dni!