Chcesz zacząć robić aerobiczną 6 Weidera? Przekonaj się, na czym polega i jakie daje efekty!

6 Weidera to plan treningowy, który sprawi, że za kilka tygodni twój brzuch będzie nie do poznania! Zobacz, na czym dokładnie polega.
/ 7 miesięcy temu
Ćwiczenia na brzuch fot. Adobe Stock

6 Weidera to zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha. Jest to kombinacja 6 ćwiczeń, które zostały tak opracowane, aby wzmocnić i wyrzeźbić wszystkie grupy mięśni brzucha. Dzięki niemu będziesz mogła cieszyć się wyrzeźbionym i płaskim brzuchem. Podstawą treningu aerobicznej 6 Weidera jest systematyczność i dokładność. W naszym tekście znajdziecie informacje na temat:

Jakie efekty daje 6 Weidera?

6 Weidera to zestaw 6 ćwiczeń, który wzmacnia mięśnie i pomaga pozbyć się nawet kilku centymetrów w pasie. Ten profesjonalnie opracowany trening znakomicie kształtuje wszystkie mięśnie brzucha. Dzięki aerobicznej 6 Weidera możecie jednocześnie spalić tłuszcz i budować mięśnie brzucha.

Twórcą tej metody jest Kanadyjczyk Josef E. Weider – założyciel międzynarodowej federacji IFBB oraz pomysłodawca zawodów kulturystycznych Mr. Olympia i Ms. Olimpia.

Ćwiczenia z aerobicznej 6 Weidera

Aerobiczna 6 Weidera to 6 ćwiczeń, które wykonuje się w seriach, stopniowo zwiększając ilość powtórzeń. Należy wykonywać je rzetelnie, dokładnie i bez przerw. Przed treningiem warto pamiętać o 15-20 minutowej rozgrzewce. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie i bez dłuższej przerwy na rozluźnienie mięśni brzucha. Najważniejszy jest moment, w którym napięcie mięśni osiąga maksimum – wtedy należy zatrzymać się w danej pozycji na kilka sekund.

Ćwiczenia 6 Weidera wykonuj powoli i dokładnie, w pełni angażując wszystkie partie mięśni brzucha. Warto skupić się na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń, ponieważ tylko w ten sposób możecie uzyskać jakiekolwiek rezultaty. Poniżej w tekście znajdziecie plan 6 Weidera. Jeżeli to dla was za mało, to poszukajcie na YouTube, tam jest wiele filmików, które ułatwią wam prawidłowe wykonywanie treningu.

Plan 6 Weidera - harmonogram ćwiczeń

Zastanawiasz się, ile razy dziennie wykonywać ten trening? Harmonogram 6 Weidera obejmuje 42 dni treningowe. W tym czasie wykonujecie 1 trening, w skład którego wchodzi 6 ćwiczeń. Każdego dnia ilość powtórzeń i liczba serii się zwiększa. Na początku musisz wykonywać 1 serię i 6 powtórzeń każdego ćwiczenia, a ostatniego dnia są to aż 3 serie i 24 powtórzenia każdego ćwiczenia. Jak łatwo obliczyć, ostatniego dnia musicie wykonać ok. 430 brzuszków. Nic dziwnego, że 6 Weidera jest uważana za najskuteczniejszy plan treningowy na mięśnie brzucha.

Jak robić 6 Weidera?

Zobacz film, na którym trenerka pokazuje instrukcję, jak ćwiczyć! To zdecydowanie lepsze, niż czytać opis wykonywania A6W.

Jeżeli chcesz zobaczyć, jakie efekty daje 6 Weidera dzień po dniu, to poszukaj zdjęć w internecie. Bez problemu znajdziesz dokumentacje, która pozwoli ci zobaczyć, jak zmienia się ciało w czasie ćwiczeń, czy działa na boczki, czy wspomaga odchudzanie i czy po ukończonej A6W możliwe jest uzyskanie kaloryfera.

UWAGA! 6 Weidera to bardzo popularny plan treningowy, ale wiele osób go rozpoczynających nie wie, że porywa się na głęboką wodę. I mimo wielu pochlebnych opinii istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania tych ćwiczeń. Powinny zrezygnować z nich osoby, które mają problemy z odcinkiem szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa.

Musicie również wiedzieć, że mięśnie brzucha najlepiej jest ćwiczyć co drugi dzień. Więc powinnyście zadać sobie pytanie, czy faktycznie warto je tak nadwyrężać?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w 6 Weidera?

1. Plecy nie przywierają do podłoża

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz na macie, czy na dywanie pamiętaj, że odcinek lędźwiowy bezwzględnie powinien dotykać podłoża. Kiedy czujesz, że między lędźwiami a podłogą jest luka – popracuj nad techniką! Najpewniej wcale nie ćwiczysz brzucha, ale nadwyrężasz kręgosłup podczas wykonywania6 Weidera. W najlepszym wypadku nie zobaczysz efektów – bo twoje mięśnie brzucha nie pracują, w najgorszym – nabawisz się bolesnych problemów z kręgosłupem.

Nasza rada: rozciągnij mięśnie pleców, „naucz” je przywierania do podłoża. W leżeniu na plecach ugnij nogi w kolanach tak, by stopu dotykały do podłoża. Powoli prostuj nogę przesuwając stopą po podłodze tak, by odcinek lędźwiowy dotykał podłoża.

2. Nadmiernie szarpiesz za kark

Mięśnie karku bardzo cierpią, kiedy na siłę szarpiemy głowę do przodu. Przy wykonywaniu ćwiczeń brzucha, nie tylko tych z aerobicznej 6 Weidera, lecz także klasycznych brzuszków czy półbrzuszków, często zamiast unosić głowę, szarpiemy ją dłońmi. Głowa podczas ćwiczeń aerobicznej 6 Weidera nie powinna wędrować ku pępkowi, ale oczy kierujemy ku górze, odrywając łopatki i lekko podtrzymując głowę.

3. Zaczynasz program jako nowicjusz w dziedzinie ćwiczeń

Jeśli jedyną formą aktywności fizycznej, w której się specjalizujesz i którą czynnie uprawiasz, jest wchodzenie po schodkach do autobusu, nie licz na to, że ukończysz program aerobicznej 6 Weidera.  Nawet, jeśli na początku ćwiczenia nie będą sprawiać ci większej trudności, w końcu znajdziesz się w punkcie, z którego nie ruszysz dalej. Słabe mięśnie całego korpusu (nie tylko brzucha) i ciało nieprzyzwyczajone do ćwiczeń w końcu się poddadzą. Aerobiczna 6 Weidera nie jest programem dla nowicjuszy – dopiero, kiedy sport stanie się stałym elementem twojego planu dnia, możesz pomyśleć o kilkutygodniowym cyklu mięśni brzucha.

Pamiętaj! Aerobiczna 6 Weidera nie spala tkanki tłuszczowej zgromadzonej na brzuchu. Efekty po ukończeniu planu zobaczą tylko ci, którzy nie mają nadmiernie otłuszczonego brzucha, ale chcą go wyrzeźbić.

4. Ćwiczenia wykonujesz niestarannie

Aerobiczna 6 Weidera składa się z 6 ćwiczeń, technika ich wykonywania jest dosyć prosta.  W kolejnych dniach zwiększa się ilość serii oraz powtórzeń każdego ćwiczenia. Na każde powtórzenie należy przeznaczyć 3 sekundy – właśnie na taki czas trzeba napiąć mięśnie brzucha. Jeśli nie przestrzegasz  tej zasady, możesz nie doczekać się obiecanego sześciopaku.

Nasza rada: Jeśli podczas ćwiczeń trudno jest ci oszacować, czy na pewno dobrze odmierzasz sekundy, skorzystaj z odpowiedniej aplikacji. Jeśli posiadasz smartfona zainstaluj aplikację, w której głos będzie liczył sekundy za ciebie. To naprawdę ułatwia ćwiczenia!

5. Oczekujesz efektów zbyt szybko

Nie bez przyczyny aerobiczna 6 Weidera trwa aż 6 lub 7 tygodni. Wiele osób każdego dnia po wykonanej serii ćwiczeń ogląda swoje mięśnie brzucha dopatrując się piorunujących efektów… to tak nie działa! Po pierwszym, a często także po drugim tygodniu ćwiczeń nie zauważysz żadnych zmian. No może poza niewielkim „utwardzeniem” brzucha w miejscu, w którym spodziewasz się „kaloryfera”. Nie zniechęcaj się! Jeśli dbasz o technikę ćwiczeń i wykonujesz je systematycznie, po ukończeniu programu na pewno dostrzeżesz efekty!

6. Robisz sobie "wolne" od ćwiczeń

Cały program ma sens tylko wtedy, gdy ćwiczysz codziennie. W innej wersji treningu przyjmuje się jeden stały dzień w tygodniu na regenerację mięśni, przez co plan zostaje wydłużony do 7 tygodni. Pamiętaj jednak, że inne wymówki są niedopuszczalne – zwykłe brzuszki czy nawet ćwiczenia przewidziane w programie aerobicznej 6 Weidera możesz wykonywać w miarę chęci, jednak nie nazywaj tego aerobiczną 6 Weidera.

Ponadto pamiętaj, że aerobiczna 6 Weidera nie powinna być wykonywana przez osoby, które mają problemy z kręgosłupem. Ćwiczenia mogą nasilać dolegliwości i prowadzić do poważnych kontuzji!

Plan aerobicznej szóstki Weidera

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)